Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '14

 
Kategori
Hamilelik Öncesi
 

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkileri

Bebek sahibi olmak için moral bu kadar önemli mi?

Gebelik beklenen ve beklendikçe uzayan bir yoldur. Bazı kadınlar hemen gebe kalabilmekte, bazıları içinde birçok sebep ile bu gecikmekte  ve  çiftler doktora gitmek zorunda  kalabilmektedir.  Bebek sahibi olmak için ; yaş, genetik yatkınlık, yaşam tarzı ve stressiz olunması gibi kriterler devreye girebilecektir…Konumuz  çok hassas ve  ilginç, Tüp  Bebek Uzmanımız Prof.Dr. Bülent Tıraş sorularımızı yanıtladı. 

Hocam, gebelik ve özellikle de tüp bebek yaparken stresin ne gibi olumsuz etkileri olabiliyor?

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalınması planlanan hastalar için de bu kurallar geçerlidir. Eğer kişi gebe kalamıyorsa ve tüp bebek merkezlerine başvurmuşsa bu kriterler daha da  önemli olacaktır.

Streshayatımızda birçok şeyi etkiler. Tüm dünyamızı yöneten bu olgu bizleri kısır bir döngüye sokar;olmadıkça stres artar, stres arttıkça başarı şansı azalır. Bu hayatın her döneminde birçok insan için böyledir. Sağlıklı bir gebelik için de stresin kontrol ediliyor olması önemlidir. Tüp bebek planlanma aşamasına gelene kadar çiftler umutlarını giderek kaybetmekte ve bu konu stres yaratmaktadır. Acaba nasıl bir kurum seçilmeli, seçtiğimiz kurum gebelik sağlayabilir mi gibi hep git geller yaşanır. Kuşkusuz kesin gebe kalacaksın diye hiçbir kurum vaatte bulunmaz ve kadında bu şekilde düşünerek kendisini yıpratmamalıdır. Çünkü hayal kırıklığı yaşanmaması adına bu tutum önemlidir. Uzun zaman tüp bebek merkezine gitmesi gerekebilir. Bu zaman süresince umutsuzluğa kapılmamalıdır. İlk denemede başarılı olunamayabilir. Ancak bir sonraki tüp bebek denemesi için yine moralinin yüksek olması gerekecektir.

Hormon  sitemlerimiz stresten  ne  şekilde  etkileniyor?

Vücudumuzu hep hormonlar yönetir; hormonlarımızı da çoğunlukla duygusal durumumuz. Duygu karmaşası yaşayan kişiler eğer ciddi boyutlarda sıkıntılar yaşıyorsa bu için uzmanından destek alabilir. Kadının kafasında şöyle bir durum netleşir;’’ben anne olamayacağım’’. Oysaki bu gün gelişen teknoloji sayesinde çok yönlü teknikler geliştirilmiştir. Bir gün gelip de kadın bebeğini severken tüm bu acıları unutacaktır. Bebek sahibi olamamak da diğer hastalıklar gibidir. Neden ben diye düşünüp kişi strese girmemelidir. Bir şeker hastası ya da tansiyon hastası gibidir. Uygun teknik ve tedavi ile gebelik şansı doğabilecektir.

Bu aşamalarda erkeğin eşine destek vermesi her şeyden önemlidir. Kısırlık sebebi ile dışlanmış bir kadın ve ailesel, çevresel baskılara tabii tutulmuş kadının yumurtlama sistemi ve doğurganlığı bu durumlara karşı tepki gösterecektir.

Maddi  sorunlar da  stres  kaynağı  olabiliyor mu?

Kesinlikle…Tüp bebek tedavisi maddi anlamda da aileyi zorlayabilecektir. Bu durum karşısında insanlar eğer bu sefer de bebek sahibi olamazsak ne yapacağız gibi bir kaygıya düşerek o an bulundukları tedaviye odaklanamamaktadırlar. Böyle olunca da stres başarısızlık nedeni olabilmektedir.

Hocam  peki bebek yapmakta  sorun  yaşayan  çiftlere, stres kontrolü için  ne  gibi  teknikler öneriyorsunuz?

·         Eşler birbirleri ile iletişimde sıkıntı yaşamamalılar. Doğru mesaj ve doğru ileti şeklinde daima hatlar açık olmalıdır.

·         Kafein içeren maddelerden uzak durmak stresi azaltabilir.

·         Kısırlık ve geliştirilen tüm yöntemler okunmalı ve başarı hikayeleri dinlenebilir.

·         Tedavi belirlenirken ne istediğinizi ve tüm sorularınızı açıkça doktorunuza sormalısınız

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/tup-bebek-tedavisinde-stresin-etkileri/621

 

Bu makale de ilginizi çekebilir:

Down Sendromu Nedir?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster