Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '14

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
311
 

Tüp Bebek Tedavisinin riskleri

Tüp Bebek Tedavisinin riskleri
 

Tüp bebek tedavisi riskleri


Diğer tedavilerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de riskleri vardır. Fakat tüp bebek tedavi yöntemleri için kullanılan ilaçların yan etkisi çok düşük oranlardadır.

İlaçların yan etkileri: tüp bebek uygulamalarında yumurtaların çoğalması için bazı uyarıcı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların bazı yan etkileri olabilir;
İlaçların enjekte edildiği bölgelerde morarma, şişlik ve ağrı oluşabilir.
Hastanın ruh halinde değişiklik saplanabilir ve karın ağrısı, mide bulantısı, kusma olabilir.
Yumurtaların aşırı uyarılması sonucu (bazı hastalarda olabilir)kilo artışı, mide bulantısı, kusma ve şişkinlik oluşabilir. Genellikle kendiliğinden geçen rahatsızlıklardır.

YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİNİN RİSKLERİ

Yumurta toplama işlemi: anestezi yöntemi kullanılarak hasta uyutulur ve yumurtalar bir iğne yardımı ile toplanır. Bazı risk faktörleri oluşabilir;
Uygulanan işlem sırasında ya da daha sonra rahatsızlıklar olabilir,
Çok sık olmasa da hafif ya da ağır pelvik enfeksiyon olabilir. Fakat antibiyotik tedavisi ile önlenebilir.
Yumurtalıklarda fazla olmayan kanamalar oluşabilir. Bazı durumlarda operasyona gerek duyulabilir. Ancak çok korkulacak bir rahatsızlık değildir.

Embriyo transferinin yan etkileri: Embriyolar rahme transfer edildikten sonra hafif ağrı, kanama olabilir. Önemli bir durum değildir. Tedavisinde ilaç kullanımına gerek yoktur. Nadir görülen enfeksiyonlar antibiyotik tedavisi ile giderilir.

Çoğul gebelik riski: Tüp bebek uygulamalarında en tehlikeli risklerden biridir. Amaç tek bebek iken birden fazla bebeğe hamile kalınmasıdır. Hem annenin hem de bebeklerin sağlığı tehlikeye girebilir. Çoğulgebelikte oluşabilecek diğer riskler;
Erken doğum,
Maternal kanama,
Yüksek kan basınca,
Gastasyonel diyabet

Bu gibi riskleri en az seviyeye indirmek için transfer edilecek embriyo sayısı çok önemlidir.

Doğumsal bozukluk riski: tüp bebek tedavisi ile doğan çocuklarda diğer normal doğan çocuklar kadar risk vardır. Artı bir risk faktörü taşımazlar.

Düşük riski: Tüp bebek tedavisinde düşük riski normal yolla oluşan gebeliklerde ki risk kadardır. Artı bir riski yoktur. Fakat yaşı ilerlemiş kişilerde risk oranı daha yüksektir. İleri yaşlarda düşük risk oranı % 50 civarındadır.''Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?'' başlıklı yazımda tüp bebek ve aşamaları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Tüp bebek başarı oranları

Tüp bebekte başarı oranı öncelikli olarak anne adayının yaşı ile alakalıdır. Tüp bebek tedavisinde başarı hesaplanması canlı doğumlar ile yapılmalıdır. Kadının yaşının yanı sıra başka başarıyı etkileyen faktörler de vardır. Anne adayının yumurtalık kalitesi ve baba adayının sperm kalitesi de çok önemli faktörler arasındadır.

Tüp bebek için başvuran çiftlerde anne adayının yaşı ne kadar genç ise başarı şansı o kadar yüksektir. Yumurtalarda ki kalite oranı da başarı için oldukça önemlidir. Tüp bebekte başarı şansını etkileyen diğer etkenler;
Ailelerin evlilik süreleri
Daha önce geçirilmiş hastalıklar
Annenin daha önce düşük yapıp yapmadığı
Anne adayının tedaviye başlamadan önce gebe kalıp kalmadığı
Anne adayının yaş durumu ve yumurta kalitesi
Baba adayının sperm kalitesi ve sayısı da önemlidir.

 

Op. Dr. Serkan Oral

www.serkanoral.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 845
Kayıt tarihi
: 04.02.14
 
 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster