Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
258
 

Tüp bebekte sperm tedavisi

Tüp bebekte sperm tedavisi
 

Tüp Bebekte Sperm Tedavisi


Tüp Bebek Mikroenjeksiyon’da Tek Sperm Yeterli
Tüp bebek tedavilerinde, bir tek spermle bile baba olamayan adaylar tüp bebek mikroenjeksiyon tekniği ile baba olabilmektedir. İlk olarak 1992’ de Brüksel Vrije Üniversitesinde uygulanmış ve başarı sağlanmıştır. Bu uygulama ile çocuk sahibi olamayan milyonlarca çift çocuk sahibi olabiliyor.
Gebelik Nasıl Oluşur?
Döllenme spermin yumurtaya ulaşması ile gerçekleşen bir olgudur. Sperm genel olarak kromozonlardan oluşur. Kromozon içinde bulunan genlerin yumurtalarda ki genler ile eşleşmesi ile embriyo oluşur ve bu da gebelik anlamına gelmektedir. Gebeliğin ve doğacak bebeğin sağlıklı olması iyi kalitedeki genlerin varlığına bağlı olarak değişebilir.
Sperm Bozukluğu Nedenleri
Baba adayında üretimi gerçekleşen sperm hücreleri testisten çıktıktan sonra yumurtalara ulaşabilmek için neredeyse 5 metre ilerler. Spermlerin yumurta ile birleşmesi dış ortamlarla da alakalıdır. Çünkü üreme sistemi dış etkenlere oldukça duyarlıdır. Sigara gibi dışarıdan vücuda alınan maddeler spermlerde işlev bozukluğuna yol açabilir. Ayrıca sperm üretimini nedeni açıklanamayan ve belli
olmayan yapısal faktörlerde etkileyebilir. Sperm üretiminde bozukluğa en çok neden olan DNA sistemindeki hasarlardır. DNA sisteminde bozukluk embriyonun gelişmesini engelleyen bir faktördür. Vücut yapısı aslında DNA bozukluklarına göre bazı önlemler alınmıştır. Üreme esnasında kromozonlar birleşirken DNA da meydana gelen bozuklukların bir kısmını onarabilmektedir.
Tüp bebek Tedavisinin Başarısı
Standart semen analizinde sperm hareketliliğinde anormallik olan erkekler için öncelikli olarak tüp bebek tedavisinin başarısı kanıtlanmıştır. Ancak tüp bebek tedavilerinde spermlerin kaliteli olanları seçilerek tedavinin yapılması başarı açısından çok önemlidir. Ancak kaliteli sperm seçilmesine rağmen spermin DNA sında oluşan bozukluklar olabilir. Bu sorun karşısında erkek faktörüne ait kısırlıklarda tüp bebek tedavisinde de başarı şansı azalabilir. Spermde oluşan genetik hasarlar döllenmeyi ve embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hatta oluşan gebeliklerde düşüklere yol açabilir.Dolayısıyla sperm DNA sında oluşan anormallikler normal yol ile gebe kalmayı da olumsuz etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanırken önemli olan kaliteli ve hareket bakımından düzgün spermlerin seçilmesidir. Tedavi için uygun görülen sperm hücresinde DNA içeriğinin mükemmel olması tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşmak için etkilidir.
Bozuk Sperm Çoğaldıkça Embriyo Kalitesi Düşüyor!
Yapılan bilimsel araştırmalara göre şekli normal olan spermlerde bile % 15 civarında DNA yapısında bozukluk olabileceği tartışma konusu olmaktadır. DNA açısından bozuk olan spermlerin miktarı çoğaldıkça embriyo kalitesi de olumsuz etkilenir. Ancak sperm hücreleri incelemesinde spermlerin % 17’ den altında bozukluk var ise tüp bebek tedavileri çok başarılı olmaktadır. Fakat spermin DNA
sında azalma çok ise gebelik olasılığı yarı yarıya azalabilir. Unutulmaması gereken bir diğer konuda embriyo kalitesinde etkili olan kadının yaşı ve yumurta sayısıdır. Özellikle kadın hastanın yaşı 35 yaşın üzerinde ise embriyonun tutunmasına engel olur. Bu nedenle tüp bebek tedavisi sürecine zaman kaybetmeden başlamak neticenin olumlu olması için yararlı olur.
Prof. Dr. Bülent Tıraş
http://www.tupbebeknedir.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1217
Kayıt tarihi
: 18.09.12
 
 

Tüp bebek tedavisi ve kadın doğum uzmanı Prof.Dr.Bülent Tıraş. www.bulenttiras.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster