Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
895
 

Türban analizi

Türban analizi
 

Niyetim kimsenin inancını eleştirmek değil. Türban takan kadınlarla da onların eşleriyle ve ebeveynleri ile de problemim yok. Kafamı kurcalayan bazı sorular var. Onları sizlerle paylaşmak istedim.

Örtünme ile ilgili emir Kuran-ı Kerim Nur Suresi 31. ayette belirtilmiş. Orada çoluk çocuğun örtünmesinden de söz etmez, çocuklar önünde örtünmeden de.

Nedense toplumumuzun bazı bireyleri, çoluk çocuğu dahil ailede dişi kim varsa türban takıyor. Kuran'da belirtilmemesine rağmen küçük kız çocuklarına türban taktıran aileler acaba neden bunu yapıyorlar?

Bu ülkenin insanları benim gençliğimde de Müslümandılar. O zaman türban diye bir şey yoktu. Bazı annelerimiz başörtülü idiler, ablalarımız, kız kardeşlerimiz başı açık gezerlerdi çoğunlukla. Baş örtüsü genellikle belirli yaşa gelmiş kadınlar tarafından kullanılırdı. Din kavramları ile politikayı özdeşleştiren politikacılarımız üredikçe ve bunlar hükümette görev aldıkça türbanlı sayısı arttı.

İnsanlarımız politikacılara yaranmak için mi türban takıyorlar? Gizliden gizliye bir türban takma kampanyası mı yürütülüyor? Bu seçimlerde AKP iktidarda kalmazsa, türbanlı sayısı azalacak mı? Bu sorular hep kafamı karıştırıyor ve ben cevap bulamıyorum.

Bu arada İzmirli olmakla bir kere daha gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Cumhuriyet Mitingi İzmir'e yakışır bir görkemlilikle yapıldı. Miting alanında baktım da türbanlı insan yok denecek kadar azdı. Hemen hiç yoktu. Şimdi bu 1 milyon civarındaki insan Müslüman değil mi? Çağdaş giyimli insanlar kaplamıştı miting alanını. Müslümanlıkla çağdaş giyim birbirine ters mi?

Dün akşam bir mağazanın indirimli satışlarını konu eden bir haber izledim TV haberlerinde. Mağazaya hücum eden ve ucuz bir şeyler almak için telaşlanan kadınların çoğu türbanlıydı. Türkiye'mizde kadınlar, ''türbanlı ve türbansız'' olmak üzere ikiye mi ayrılıyorlar? Cumhuriyet Mitingi'nde görünmeyen türbanlı kadınlar, normal yaşantımızda o kadar çok miktarda bizimle beraberler ki, bazı alanlarda türbansızları solluyorlar.

Türbanlı kadınlar demokrasiyi ve cumhuriyeti sevmiyorlar mı? Türban takmaktaki ana gaye erkeği tahrik etmemekse, türbanla kadın güzelliği gizlenebiliyor mu? Resimdeki türbanlı mankenin güzelliği niçin gizlenememiş? Bence güzel bir kadın kendini çirkinleştirmek için uğraşsa bile onun güzelliği akıllı erkekler tarafından farkedilir.

Maksat niye erkeği tahrik etmemek? Kadınlar tahrik olmazlar mı? Erkekler de sakallarını kesmesinler, kafalarına acayip takkeler filan taksınlar. Maksat kadınlar tahrik olmasın. Yani Müslümanlık sadece erkeklerin tahrik olacağını mı var sayıyor? Kadınların cinsel duyguları yok mu?

Cumhuriyet Mitingi'nden bir gün önce bazı tarikatlara üye olan dindar görünümlü müşterilerimle konuştum:

- Yarın Cumhuriyet Mitingi'ne gidiyor muyuz?
- Bizim oralarda işimiz olmaz, cevabını aldım.

Yani dindarlık, körü körüne itaat, dünya ninetlerinden faydalanmamak, demokrasi ve cumhuriyet düşmanlığı olarak mı algılanmalı? Böyle olmaması gerekmez mi?

1400 yıl öncesinin şartlarına göre indirilmiş ayetler, din alimlerimiz tarafından bugünün şartlarına göre yorumlanamaz mı? Müslümanlık çağdaş bir din olamaz mı? Benimkisi kimsenin kalbini kırmak, inanç ve düşüncelerine saldırmak değil. Sadece beyin jimnastiği yaptım ve yazılı düşündüm. Sizler de okuyun diye. Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Turkiye gerceginde gelir dagilimindaki esitsizligin buyumesinin payinin cok oldugu kanaati uyandi bende cok kisa ziyaretim esnasinda. Sekuler devlet taniminin sosyal hayata uygulanmasindaki aksakliklar cokca buyumus. Benim yasadigim memlekette bile alt gelir gruplari fandamentalist dusunce ile dine sarilir olmuslar.Yada bundan nemalananlar sarilmislar.Ulkedede durum pek farkli degil galiba. Dilerim simgelerin olmadigi cennet ulkem hak ettigi bicime kavusur. Saglikla

Newyorker 
 21.05.2007 16:31
 

Amaç belli, Kitleleri cennetlikler -cehennemlikler diye ikiye bölerek yeni bir İRAN yapılandırmak. O yürüyüşe katılmazlar çünkü bu güdümün içine çekilerek beyinlerinin söğüşlendiğinin farkında değiller. Çok mu keskin oldu! Hayır ya.Dün kablo net fatursı yatırıyorum,dört fatura birikmiş elimde, türbanlı bir bayan arka sıralardan sataştı,siz açıklığınızla konu komşunuzun faturaları ile gelerek bizi ezmeye kalkıyorsunuz!Hadi ya,oku bakalım faturalarda ne yazıyor.ZAN nedir eve gidince ona da bakıver. Hucuratta. Tabi anlamına bakmaya tenezzül edersen. Her adımda açıklar kapalılar diye kutuplaşmalar yaratılmakta. Biz de sadece izlemekle yetiniyoruz . Nilgün ç.

NİLGÜN BURSA 
 17.05.2007 12:30
Cevap :
Sevgili NİLGÜN, yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında toplumu bölmeye çalışanlar kendileri. ''Bizden olanlar'', ''bizden olmayanlar'' ayırımı yapıyorlar, bir taraftan da ağlaşıyorlar, ''Türbanlılara eziyet çektiriliyor'' diye. Çağdaş giyimli insanların, türban takanlara değil ki itirazları. Devletimizin görünümünü tümüyle değiştirmek, insanlarımızın yaşam tarzlarını gerilere götürmek istemelerine karşı duyulan korku var ortada. Komünizm döneminde otomobil kazası yaptığım için bir ay zorunlu ikamet ettim Sofya'da. Milisler otelde saçı uzun gençlerin saçlarını makasla kesiyorlardı. İran da o duruma getiriliyor. Türkiye'mizde türban takmayı dindarlık zanneden belli bir kesim bunun farkında değiller. Sevgiler, saygılar.  17.05.2007 13:57
 

Yorumunuza verdiğim cevap yayınlanmamış. Siz mi onay vermediniz, yoksa teknik bir sorun mu oldu?

Mustafa Mumcu 
 15.05.2007 16:26
 

İnançlarından ya da giyim kuşamından dolayı ne kimseyi yargılarım ne de karışırım ancak, eğer inanç özgürlüğü adı altında, benim laik olma özgürlüğüm benim demokratik yaşama hakkımı elimden almak istiyorlarsa, burada ben o türbana karışmak zorunda kalırım ve karışırım, yoksa kimin başını örttüğü beni ilgilendirmez, yani derdim başörtüleri değil, başlarının içindeki düşüncelerle... Güzel bir beyin jimnastiği olmuş, sevgiyle kalın.

Zeyno 
 15.05.2007 14:36
Cevap :
Sevgili Zeyno Hanım, düşüncelerinizi kısa ve öz olarak çok güzel belirtmişsiniz. Aynen iştirak ediyorum. Küçük bir ilave yapmak isterim. Giyim kuşamımızla diğer ülkelere karşi çağdışı bir görünüm sergilemek de ülkemizi yaralar. Müslümanlık sadece örtünmek değildir. Bu güzel dinin diğer güzelliklerini ön plana çıkarmalıyız. ATATÜRK'ün reformları ve mücadelesi ile ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE'de yaşamaya alışmışken, geriye mi döneceğiz? Bu bize ne kazandırır? Kaybettireceği çok şey olduğu meydanda. Yorumunuz için teşekkür ederim  15.05.2007 15:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3171
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster