Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
270
 

Türban çözülür... Nasıl mı?

Türban çözülür... Nasıl mı?
 

Merhaba sevgili okurlar;

Başbakanımız niyedir bilinmez, İspanya'dan, türbanı yeniden gündeme taşımaya karar verdi. Hem de türban siyasi simge olsa ne, olmasa ne, şimdide simgeleri, sembolleri mi yasaklamalıyız tarzındaki konuşmalarla.

Türbanın siyasi simge olduğunu zamanında kabul etmeyen ve onun bir yaşam tarzı olduğunu ifade eden Sayın Başbakanımız, büyük bir değişim geçirerek, şimdilerde, yarım ağızla da olsa türbanın siyasi bir simge olduğunu kabul etmektedir.

Başbakımızın bu yaklaşımı karşısında, bu ülkenin bir insanı olarak, ben de düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Evet değerli okurlar, Türkiye, Nazım Hikmet'in dediği gibi " BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR, BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE ", yaşanabilen,

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı, ayırımcılıkların yapılmadığı, her türlü yasaklardan arınmış, herkesin istediği ve benimsediği yaşam tarzını yaşayabildiği, her vatandaşın, düşündüğü konuyu yazabildiği ve konuşabildiği, isteyen herkesin dilediği dini benimseyebildiği, bu çerçevede ibadetini ve giyim anlayışını özgürce yapabildiği ve yaşayabildiği, hiç kimsenin, hiç kimseye karışmadığı, hiç kimsenin yaşam tarzının bir başka kişinin yaşamını rahatsız etmediği, bu ülke vatandaşının, gerek ülkenin bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine ve gerekse, mevcut Anayasamızın 1., 2. ve 3. maddelerine sahip çıktığı, bir ülke olmalıdır, olabilmelidir.

Bunun için yapılması icap eden iş ise oldukça basit.

Yasama organımız, tüm yasaları, bu yukarıdaki belirlemeler çerçevesinde gözden geçirerek, aksi olanların hepsini yasalardan çıkaracak, ülkemizin her türlü dış ve iç düşmanlarına karşı koruyucu ve kollayıcılık görevi bulunan TSK'nın dışında bulunan, Devlet Kurumları, YÖK ve benzeri kurumlar da, yönetmeliklerini bu çerçevede yeniden düzenleyeceklerdir.

Ancak, yasama organımızın üzerine düşen önemli bir görev olacaktır ki, o da, ceza yasalarımızı yeniden ele alarak, onları sözde değil, teşvik edici hiç değil ama gerçekten caydırıcı bir şekilde yeniden hazırlaması olacaktır.

Örneklemek gerekirse, cezalar, 5 ya da 10 yıldan başlamalı, af diye bir şey bu manada lügatımızdan çıkarılmalı ve hatta belki de her şeye rağmen işlenmesi olası bazı suçlar için idam konulabilmeli...

Kanaatimce, özü kısaca bu olan uygulama fazla sulandırılmadan ele alınacak olursa, harika bir sonuç ortaya çıkabilecektir.

Bugün türban, bugün kürt, bugün 301, belki yarın alevi, öbürsü gün laz, çerkez ve diğer yaşanan ve yaşanması olası sorunların teker teker çözümü için harcanacak zaman ve enerjimize yazık değil mi?

Eskileri birer birer düzeltmek yerine, silelim ve de yeniden yapalım.

Daha iyi olmaz mı? Ne dersiniz?


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Monarşik bir zoraki midir nedir ZAPETERO, silah dayayarak söyletmiş olmasın ATİLA? Kaynağın sağlam mı? :) Ben bu itirafı duyacağıma ölsem ikna olmazdım. AY YILDIZ ALTINDA SÖYLENİLEMEYENLER, nasıl oluyor oralardan yankılanabiliyor. YANİ BİR HAYLİ ŞAİBELİ! Gücenme sakın sözüm sana diil! Güzellikler dilerim arkadaşım. NİLGÜN.

NİLGÜN BURSA 
 16.01.2008 15:27
Cevap :
YOK YOK ENDİŞE ETME SEVGİLİ DOST, BAŞIMA,SİLAH DAYAYAN DA YOK,SAKSI FALAN DA DÜŞMEDİ..)) BEN,BENİ YAZILARIMDA TANIDIĞIN ATİLA'YIM. DOĞRULUĞUNA İNANMADIĞIM HİÇ BİR DÜŞÜNCEYİ DAYATMAYLA BANA KABUL ETTİREMEZLER.BU MEMURİYETİMDE DE BÖYLEYDİ, ŞİMDİDE BÖYLE.EVET, ÜLKEMİZDE,ATATÜRK'E,CUMHURİYET VE İLKELERİ İLE VATANIN BÖLÜNMEZLİĞİ KONUSUNDA EN AĞIR CEZAİ MÜEYYİDELER YASALARIMIZDA YER ALMALIDIR.SİYASİLERİN DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMALIDIR.İNSAN HAKLARI DEDİĞİMİZ KAVRAM,HER YÖNÜYLE,BİR BAŞKA İNSANIN ÖZGÜRLÜK SINIRINA DAYANINCAYA KADAR KULLANILABİLMELİDİR.BU GİYİMDE OLUR, DÜŞÜNCEDE OLUR,HİÇ FARKETMEZ.AMA DÜŞÜNDÜKLERİM,BİR PAKET HALİNDE ELE ALINMASI DURUMUNDA OLUMLU BİR SONUÇ DOĞABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ YILLARDIR TERÖR ADIYLA CAN YAKAN,İNSANLARIMIZI MAĞDUR EDEN OLAYLARIN TEMELİNDE CEZA YASALARIMIZIN ZAFİYETİNİN YATTIĞINI HEP BİLİYORUZ.HORTUMCULAR,ZAMAN AŞIMINDAN DÜŞEN DAVALARI, YAKALANIP 1 AY SONRA İÇERDEN ÇIKIP AYNI İŞİ YAPAN KAPKAÇCILAR,HEP YASALARIMIZDAN KAYNAKLANMAKTADIR.. SEVGİLERİMLE,  16.01.2008 18:33
 

İyi olur.:)) Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 15.01.2008 23:00
Cevap :
MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞ, GERÇEKTEN ŞÖYLE BİR DÜŞÜNÜNCE BANA DAHA DA SICAK GELİYOR BU DÜŞÜNCE.TIPKI TARKAN'IN YENİ ALBÜMÜNDEKİ ŞARKILARINI,ÇAYIN DEMLENMESİNE BENZETTİĞİ GİBİ...NİYE DERSENİZ?DOKUNULMAZLIKLAR KALKACAK,YOLSUZLUKLAR BİTME AŞAMASINA GELECEK,TÜRBAN SORUNU, KÜRT SORUNU BİTECEK VE DOĞMASI OLASI DİĞER SORUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK,MAHKEMELERDEKİ DOSYALAR AZALACAK,HAKİMLER VE SAVCILAR DAVALARI DAHA KISA SÜREDE KARARA BAĞLAYABİLECEK,SUÇ ORANI AZALACAK, ÇÜNKÜ,İÇERİYE GİREN EN ERKEN 5 SENE SONRA BİR DAHA SUÇ İŞLEYEBİLECEK, CEZA YASALARININ AĞIRLIĞI,İŞTE O ZAMAN CAYDIRICI ETKİNLİĞİNİ GÖSTERECEK VE BUGÜN SUÇ MAKİNESİ HALİNDE OLANLAR,KOLAY KOLAY BİR 5 SENE DAHA İÇERDE YATMAYI GÖZ ÖNÜNE ALAMAYACAK.SİYASİLER,ARTIK BU TÜR SORUNLARLA UĞRAŞMAK YERİNE, ENERJİLERİNİ DAHA GÜZEL İŞLERDE HARCAMA CİHETİNE GİDEBİLECEK.HERKES,KENDİSİNİ DAHA RAHAT VE HUZUR İÇERİSİNDE HİSSEDEBİLİR.İNSANIN BU TABLO KARŞISINDA AH KEŞKE DİYESİ GELİYOR. SİGARASIZ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM. ATİLA KARAKULLUKÇU  16.01.2008 11:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster