Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1254
 

Türban halloldu sayılır, sırada peçe mi var?

Türban halloldu sayılır, sırada peçe mi var?
 

Evet biliyorsunuz üniversitelerde kızlar -sayıları baya da çok- türbanla derslere giriyorlar....:( Fakat şimdi de yeni bir moda çıkarttı "first lady", öyle bir bağlanıyor ki o örtü, kenarları iyice öne çekilip yüz içerde kalıyor. Sağı solu görmesi imkansız örtünen kişinin. Yüz iyice içeri çekilmiş oluyor.

İranlı kadınlar baş örtüsünden ki onlar bizimkiler gibi sıkı sıkıya örtmüyorlar, gayet yapılı hoş bakımlı saçlarının üstüne şöyle bir atıveriyorlar uzunca bir fuları, Afganlı hallerine ÇOK üzüldüğüm kadınlar olasılıkla burkadan kurtulmak isterken (yok gibiler o zavallı kadınlar, o burkanın içinde, gözleri bile kapalı, dünyayı göremezken, ve her yerde -eminim utanç içinde dolaşırken havalanlarında falan) bizimkiler istekleriyle örtünüyorlar ve giderek de abartıyorlar. Bunu aklım almıyor.

Türban hallolduğuna göre sıra peçe ve burkaya gelebilir. İNANÇ adına nasıl böyle bir kılığa diğer islam ülkelerinin kadınları bundan kurtulmak isterken girerler, inanırlar, savunurlar... Bilemiyorum ama bir yerlerde bir eksiklik, bir yanlışlık var.

Ve bu yeni baş örtme şekli hiç estetik değil, eskisinden de daha estetik dışı, ve akıl almaz, ve neden diyor insan neden neye dayanarak bu moda hooop benimseniyor? Kuran'da mı yazıyor bu bağlama şekilleri? KİM çıkarıyor bunları ve anında yüzbinlere yayılıyor? Hakikaten akıl almaz. Yakında "peçeye özgürlük(!)" diyecekler. Örtünme özgürlüğü. Bunun arkasındaki oyunları, erkek egemen zihniyeti, böyle özgürlük olmayacağını, bunun inançla, Kuran ile alakası olmadığını anlayabilseler! Kafalar nasıl bu kadar yıkanmış olabilir!: (Bilim yuvası olması gereken üniversitede yüzlerce binlerce böyle kız.... ama üniversitenin halini de bir evvelki yazımda yazdım .....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dini hassasiyetleri olmayan birinin örtünme ve Kur'an konusunda ahkam kesmesi biraz garip değil mi? Sizinki tipik Ruhat Mengi mantığı. Sizin düşüncenizin aksine (Ki var) velev ki Kur'an'da olsaydı "örtünme" o zaman ne diyecektiniz? Karşıtlığınız -size göre-Kur'an'da olmayışından mı geliyor? Üstelik üniversite ders verdiğinizi sölüyorsunuz. Yarın bugün -bu düşüncelerle dopdolu iken- karşınıza örtülü bir genç kız gelse ona karşı objektif olabilir misiniz? O kızı görünce hemen bilinçaltınızda İran'a, Afganistan'a ait örtüme biçimleri gelmez mi? Bu da sizi öğrenciyi başarısının dışında kıstaslarla ölçmeye götürmez mi? Biraz empati lütfen! "Che" tişörtlü bir kızın videosu var internette. Arayın bulursunuz. O sizden daha keskin. Bırakın örtülü olarak üniversiteye girmelerini, bu ülkede yaşamalarına bile tahammül edemiyor örtülü kızların. Selam ile.

Kongar Tekin 
 14.11.2010 22:19
Cevap :
Maalesef karşıma örtülü geliyorlar, ve obkektif oluyorum maalesef. Olmayan da olabilir.. Başımızdakiler objektif mi sizce örtünmeyenlere ya da farklı siyasi fikirlere, ya da farklı en ufak fikre??. Fİkir hürr,iyeti olmayan bir ülke burası. Asım başı ise DEMOKRASİ lafları. Nerede demokrasi?? Balbay 2 senedir içerde. Başbkanı protesto etti diye hapis cezası verilmesi nerede görülmüş...:(  28.11.2010 12:44
 

Yaptığım uzun araştırma sonucuna göre kadın, kendi isteği ile o tektip kıyafetin içine girmez. Varoluş prensibine aykırı. Tek sebep erkek baskısıdır ki, onu da kadının kırması gerekir. Ben asla kadının kendi isteği ile mal statüsüne girmek isteyeceğine inanmıyorum. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 12.11.2010 17:06
 

sağı solu görmesinden sanane ya. onlar öyle mutluysa seni ne ilgilendirir?

mertyildirim 
 12.11.2010 15:20
 

siz milletin başörtülerini yorumlamıssınız, benim de sizin kıyafetleriniz hakkında yorum yapma hakkım doğdu. böyle sıfır kollu giyinmeyi mankenlerden mi öğreniyorsunuz? birisi çıkarıyor, nasıl da milyonlara yayılıyor hiç anlayamıyorum. keşke bunun modernlikle bir alakasının olmadığını anlayabilseniz. hayatınızda hiç Kuran okudunuz mu acaba?gerçekten soruyorum bunu. İslamiyet hakkında saçma sapan fikirlerinizi kendinize saklarsanız, insanların inançlarına saygı duyarsanız sevinirim. kim nasıl model kullanacağını size soracak değil. fotoğrafınıza bakıyorum da sizi bir Türk e benzetemiyorum. yozlaşmış, aslınızı kaybetmişsiniz.

mertyildirim 
 12.11.2010 15:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Çevremizdeki kalite(sizlik) ile ilgili yazılarım. Çevremizi kuşatan beton binalar, insanlar, iliş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster