Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
789
 

Türban serbestisi: Özgürlük mü, siyasi simge mi?

Din adına mı siyaset namına mı derken koca bir kaosun içinde buluverdik kendimizi... Ve sürekli aynı saçma açıklamayı duymaktan yorulduk. Kişisel özgürlük, dini inanç, eğitim hakkı... Ağız kalabalığı yapıp, sözü olanlara kulak tıkayanlar da aslında "türban" gerçeğinin din ile alakası olmadığının farkında. Siz biraz sesinizi yükseltiverdiniz mi konunun ucu anneannelerinize, Kurtuluş Savaşı'nda mermi taşıyan Nene Hatun'a dayanıveriyor. Peki pek sevgili başbakan ve kabinesi türban ile baş örtüsünü ayırt etmeniz için ille de bak bu türban siyasi simgedir, sizin ambleminizdeki ampul gibi genç kızların başında parlayıvermektedir, bak bu başörtüsü din gereğidir, inanç, anane, gelenek gereğidir mi demeli? Demeye hacet var mıdır?

Hükümet gibi yandaşları da kendi iç kaoslarında cebelleşip duruyor aslında. Bir yanda kadın olmanın doğası gereği güzel görünme çabası, bir yanda "dinin gereği" diye başa kakılmış, günah diye beyinlere kazınmış mahrem kalma gerekliliği... Başında allı morlu, güllü dalllı türbanı, gözünde sürmesi, al al yanakları, üzerinde dar gömleği, yırtmaçlı eteği, yaz geldimi ince bantlı sandaletleri ile şuursuzca dolaşanların sayısı o kadar çoğaldı ki. Hele ki bu son olaylardan sonra algılarımız daha bir seçici , türbanı fosforlu hanım kızlar daha bir göze batar oldu.

Burada uslubumdan dolayı beni dini bilmemekle itham etmesi olası kişiler için bir parantez açıyorum: Kur'an-ı Kerim'in mealini önce Süleyman Ateş'ten, sonra Elmalılı Hamdi Yazır'dan okumuş, meali yetersizdir deyip tefsire merak sarmış biri olarak söylüyorum ki, dini kendi çıkarlarına alet etmek isteyenlerin başlıca delil olarak gösterdikleri Nur Suresi'nde kadınların örtünmesi ile ilgili olarak başa herhangi bir vurgu yapılmamıştır. Sürekli ziynet (yerleri) tekrarlanmış, örtü anlamına gelen "hımar" kelimesi kullanılmış, başa bir vurgu yapılmayarak, "hımarüres" denmemiştir. Ha siz derseniz ki biz anladık o başörtüsünü kastediyor haşa Allah (c.c.) akledememiştir, o zaman sizi Allah'a havale ediyorum!

Empati kuralım, kendimizi dini vecibelerine uygun yaşadığını iddia eden türbanı bin dallı genç arkadaşlarımızın yerine koyalım. Gerçekten merak ediyorum: kaçı türbanını başına geçirirken hiçbir erkeğin nefsini kabartmamak için bu örtüyü takıyor? Yoksa amaç bu değil miydi? Erkeklere hoş gözükerek nefslerini coşturmamak... Eee o zaman neden rengarenk türbanlar bahar gibi cıvıldıyor? Üstelik türbanın baş savunucusu pek sevgili başbakan RTE'nin pek sevgili eşi "firstlady" katıldığı her davette, diğer partililerin eşleri ile şıklık yarışına giriyor!

Peki hepsinin akabininde olan kime oluyor? Bir moda akımı gibi hayatımıza giren türban sonrası üniversitelerde ipler geriliyor, minibüste insanlar kendi gibi görünmeyenlere daha bi ters bakıyor. Kimimiz türbanlı ise daha namuslu, başı açıksa daha az namusludur ithamlarına karşı kendini temize çıkarmaya çalışırken, kimimiz de doğmamış çocuğu yarın üniversiteye başı açık girebilecek mi diye dertlenip, bir umut bu yazıyı kaleme alıyor...

Yazımı neticelendirirken son sözümü şöyle söylemek istiyorum: Sesimizi duyuramadığımız için sineye çektik sanan, bizi aptal yerine koyanlar, 40 yıldır çevirdiğiniz siyasi dalaverinin farkındayız, Erbakancı, Gülenci zihniyetle "Meslek Lisesi" maskesi altında açtığınız (ironiye bakın İmam Hatip öğrencilerinin 2/3'ünü kızlar oluşturuyor ancak kızlar imam olamıyor) ve meslek liselerinin %85'ini oluşturan İmam Hatipler ile karartmaya çalıştığınız dimağların farkındayız, uyumuyoruz...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gerçekten çok güzel yazmıssınız. sonunu okuyunca aklıma Hüseyin Çelik'in 1 yıl kadar önce yaptığı bir açıklama geldi: imam hatipli ögrenciler lisedekilerin 1000 de 2 si demişti. Endişe etmeyin üniversite konusunda diye de eklemişti, ama 1000 kişiden 2 sinin ancak 4 senelik programlara yerleşebildiğini unutmuşru 'sayın' bakan. Türban şeriat üniformasıdır, tartışmasız belli. Takan da biliyor eleştiren de... Yazınız, paylaşımınız için çok teşekkürler.

Gizem Merve Kaboğlu 
 12.03.2008 2:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 684
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1983 İstanbul doğumluyum. Üniversitede aldığım İstatistik eğitimi üzerine bir pazar araştırmaları fi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster