Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '13

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1857
 

Türban takmayan veli, veliler toplantısından nasıl çıkartıldı?

Türban takmayan veli, veliler toplantısından nasıl çıkartıldı?
 

Adana’da bulunan Lütfiye Kısacık İlköğretim Okullarında yeni kılık kıyafet yönetmeliğinin, veliler için de uygulandığını belirten CHP Adana Milletvekili Turgay Develi, Milli eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e şu soruları yöneltiyor.

1-Adana Seyhan ilçesi Lütfiye Kısacık İlköğretim okulunda yapılan bir Veli toplantısında, bir öğrenci velisinin türbanlı olmaması sebebiyle toplantı dışına çıkarıldığı doğru mudur?

2-Din dersi öğretmeni de olan sınıf öğretmeninin, türban takmadığı için toplantı salonu dışına çıkarıldığı ve bunun için tartıştığı velinin, veli toplantısında türban takması yeni bir uygulama mıdır?

3-Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yönde bir kılık kıyafet genelgesi var mıdır? Bu uygulama bir okulda bir sınıf öğretmenin kişisel tasarrufu mudur?

4-Bu uygulamayı yapan öğretmen hakkında yasal ve idari bir işlem tesis edecek misiniz? 

Bu soruların sorulma nedeni şu:

Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Lütfiye Kısacık İlköğretim Okulu’nda bir velinin, türban takmadığı için veli toplantısından çıkarıldığı iddia ediliyor. Türbanlı olmayan öğrenci velisi, din öğretmeni olan sınıf öğretmeni tarafından “Herkes türbanlı, herkes örtülü, sen niye değilsin?” denilerek sınıftan çıkarılmak isteniyor. Sınıftan çıkmamakta direnen veli, bir süre sonra sınıftan zorla çıkarılıyor.

İşte eğitimde geldiğimiz nokta…

Bunun buraya geleceği baştan belli değil miydi?

İmam Hatip okulları için beş yıldızlı okulları seçen, yetmedi kiralayan zihniyet, Urfa’nın Ceylanpınarı ilçesindeki bir sırada beş öğrencinin oturmasını nasıl görmezlikten geliyor?

Okullara serbest kıyafeti getirdiklerini ballandıra ballandıra anlatanlar, her gün değişik bölgelerden çıkan aykırı sesleri görmezden geliyorlar. Daha dün Sivas’ın Eğitim-Sen yöneticisi ‘Okullara forma tekrar geri dönsün, sadece türban kalsın ‘demedi mi?

Gazetelere yansıyan bir haber herkesin içini sızlatmadı mı?

Neydi o haber?

İlköğretim çağındaki kızların okuldan uzaklaştığı ve örgün eğitim yerine uzaktan eğitimi tercih ettikleri! İlköğretim 7-8 sınıf öğrencisi kızların evlerine kapanarak, açık ortaokul ve liseye kayıt yaptırdıkları rakamlarla açıklanmadı mı?

MHP Ankara Milletvekili Zuhal Topcu’nun konu hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2012-2013 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde ortaokuldan sonra örgün eğitimi bırakan öğrencilerin sayısını 136 bin 115 olarak açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre birinci dönemde örgün eğitime devam ederken 9. sınıfı bırakarak açık liseye kayıt olan öğrencilerin sayısı 95 bin 561, 10. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı 21 bin 639, 11. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı 13 bin 737 ve 12. sınıfı bırakan öğrencilerin sayısı ise 5 bin 178 olarak açıkladı. 

Bolu’daki bir anaokulundaki üç yaşındaki çocuklara Kuran dersi verildiği, İskenderun’da derse giren imam, her öğrenciye bir boyama kitabı dağıtarak, kıldıkları her namaz için kitapta bulunan Kuran Ağacından birisini boyamalarını istemedi mi?

Sahi biz nere gidiyoruz?

Dindar ve kindar’ bir nesil böyle mi yetişecek?

Böyle bir eğitim sistemi ‘Dindar’ bir nesil yetiştirebilir mi?

Gençliği ‘Kindar’ olmaya çağıranların, zamanında iktidar partisinden nasıl para dilendiği daha iki gün önce basının manşetlerine düşmedi mi?

Biz hala toplumu birbirine kinlendirmeye uğraşıyoruz?

Geldiğimiz noktada; yapılanlar normal gibi görünse de, normal olmayanlar da var. O da terör örgütünün kahraman, onlarla mücadele edip, ülkeyi böldürmemeye çalışanların terörist ilan edildiği bir zaman diliminde, toplumu yönlendirecek siyasi eğilimlere ve toplumu dik tutacak söylemlere ihtiyaç olduğu açıkça görül

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP: İnsanları ayırırlar, bizden,sizden diye bölerler,kin ve nefreti körüklerler,yıllardır bu eğri yolda yürüdüler.Onları bu yolda maşa edenler kıs, kıs gülerler.akılları saçlarının tellerine bağlı,sar bağla yoksa akıl damlacıkları düşer derler..Selam ve saygılar sunuyorum...

Mehmet Burakgazi 
 06.01.2013 13:13
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.01.2013 9:30
 

Toplumun yeni bir siyasi harekete ihtiyacı var.

Kerim Korkut 
 06.01.2013 6:02
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.01.2013 14:27
 

Cürete, cesarete de bak.. Ama böyle durumlara hiç ses çıkarmayanlar veriyor onlara da bu cüreti tabii ki. Ve perşembenin gelişi çarşambadan zaten belliyken, "din"e demiyorum bakın, YOBAZLIĞA VE ZULME, geçit verenler, ve böylesi yobazlıklara, haksızlıklara, demokrasi dışılıklara zemin hazırlayan, yol açan hatta teşvik eden iktidarları seçip başa getiren ve böylesi bir zihniyeti ve cüreti alkışlayanlar, besleyenler, ya da hiç tepkisiz susanlar, sadece izleyenler, işi akışına bırakanlar UTANSIN! Hele de o aydınlar, aydın geçinenler, kendini aydın sanıp köşelerinde çığırtkanlık yapanlar utansın, uyansın. Mahalle baskısı yoktur diyorlar bir de, daha ala bir dayatma, baskı nasıl olurmuş acaba?! Selamlar...

Filiz Alev 
 06.01.2013 4:47
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  08.01.2013 9:30
 

Beklenen son ne denebilir ki? Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 06.01.2013 0:48
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Aynen öyle... Selamlar, saygılar...  06.01.2013 14:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3060
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster