Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1031
 

Türbanlı yerine rahibe de olabilirlerdi

Türbanlı yerine rahibe de olabilirlerdi
 

Bugün ulu önderimizin mirasını ve fikirlerini reddedenlere sormak istiyorum.

Acaba o hiç dünyaya gelmeseydi yada sıradan bir vatandaş gibi suya sabuna dokunmadan ömrünü tamamlasaydı, şu yaşadığımız koşullar nasıl olurdu?

Ülkemizi çağın gerisine götürmek için son hızla didinen, çalışan, ruhu sarıklı,cüppeli şimdilik görünümü kravatlı, takım elbiseli örümcek tutmuş beyinler, onun hiç varlık göstermediğini varsaydığımız bir dünyada, şu günlerini nasıl geçiriyor olacaklardı?

Topraklarımızı, padişahla işbirliği yaparak ele geçirmeye çalışanlara karşı, ülkeyi korumak ve yeniden yaratmak adına kurduğu birlik olmasaydı, olanaksızlıklar altında neredeyse mucizevi bir şekilde yarattığı orduyla büyük zaferi kazanıp uçurumun eşiğine gelmiş bir imparatorlukdan gencecik bir devlet kurmasaydı ne olurdu şimdi halimiz? bunu soruyorum tüm bu türban tellallarına?


Aslında aradaki farkı anlamak için öyle çok bilgili olmak gerekmiyor . Ufacık bir beyin parçası eğer çalışırsa tabi, bunu açıklamaya yeterli.

İşgalcilerin bize uygun gördükleri bir avuç toprakta yaşamaya mecbur kalacak, onların koydukları sınırlamalar altında kişiliksiz bir gurup insan olarak kimliğimizi giderek kaybedecek, kısaca cılız bir sömürge devleti olacaktık.

Dahası bizi onca sömüren ülkenin konuştuğu dili konuşacak, kendi dilimizi kaybedecek, bir zamanlar tüm dünyayı inim inim inleten kültürümüz ve tarihi geçmişimiz hızla silinip gidecekti.

Şimdilerde türban olayını özgürce tartışırken, , silmeye çabaladıkları o yüce lider olmasaydı , türbanın adı bile anılamıyacak hale gelecekti. Çünkü o ülkeler bizi dilimizde olduğu gibi dinimizdede asla özgür bırakmayacaklarından , onların dinlerine uyum sağlayarak ve öz varlığımızı giderek kaybederek yok olacaktık.

Kendi dinimizi yaşamamıza izin verilmeyen bir sistemde, türbanı tartışmak söz konusu bile olmıyacak, kutsal kitabımız dahi belkide izin verilmediği için bizlere unutturulacaktı.Başı açık olanları müslüman kabul etmeyenler, bugün kiliselerde ibadet ediyor olabileceklerini hiç akıllarına getiriyorlarmı acaba?

Şimdi olduğu gibi küçük yada büyük çıkarları için ülkeyi bu felakete sürüklemeğe yardımcı olan kendini bilmez birçok okumuş yada cahil vatan haini de sürekli yalakalık yapmaya devam edecekti olasılıkla. Bu konuda tarihimiz hep tekerrür etmiştir.Bu anlamda bir değişiklik olmayacaktı çünkü işbirlikçi ve kendi çıkarını vatanının çıkarına üstün tutan kişilerden her devirde elimizde istemediğimiz kadar bol miktarda olmuştur ne yazıkki. Minik bir sömürge toplumu olmamız ihtimalinde yine onlardan kurtulamıyacaktık.

Büyük ATATÜRK' ümüzünde yıllar önce hitabesinde dediği gibi dahili ve harici düşmanların elbirliğiyle giderek yok olacaktık. .
O zaman tüm bu tartışılan konulara gerekte kalmıyacak, ortada dini, dili, kültürü olmayan, vatan diye ufacık bir toprak parçasına mahkum edilmiş bir gurup insan olarak onlara uyum sağlamış kaynaşmış yaşıyor olacaktık.

Ülkemizi felakete sürüklemenin ilk adımlarının sinyalini türbanla başlatan ve bunu dine yamayan, sözde demokrasi savunucuları, eğer ATATÜRK olmasaydı değil türban, baş örtüsünün ne olduğunun bile bilincinde olamıyacaklarını asla unutmasınlar.

İşlerine gelen, gelmeyen herşeyi dinle örtüştüren, bunun adınada demokrasi diyen bu yoz beyinler, dua etmeyi biliyorlarlarsa eğer, öncelikle yüce TANRI' YA bir ülkenin kaderini mucizevi bir şekilde değiştiren, yoktan var ettiği bir ulus için tüm dünyada olağanüstü takdir toplayan, bu çok değerli insanı yarattığı için şükretsinler.Şükretsinlerki bu bağnaz ve çağın gerisinde kalmış düşünce yapılarını tartışabilecek ortamı dahi ona borçlu olduklarını iyice anlayabilsinler. Gençlerimizi kutuplaşmaya ve birbirinden uzaklaştırmaya çalışarak ardına saklandıkları, sevgiye dayalı dinimizde şükretmenin tartışılmaz önemini biliyorlarsa eğer tabi..

Bugünkü konumlarını, cesaretlerini ve cahil cüretlerini de bu ulu insanın yaptığı devrimlere ve bağımsızlık savaşına borçlu olduklarınıda asla unutmasınlar.

O olmasaydı Türkçemizin bile olmadığı bir sömürge toplumunda türban değil üniversiteye ,sözlüğe dahi girme şansı bulamıyacak, hatta belki kendileri rahip eşleride rahibe olacaktı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hepimiz inanç derecesinde bağlı olduğumuz her düşünce için, savunma mekanizmasını işletip, dilimizin döndüğünce gereken şeyleri söylemeye çalışıyoruz. Tek taraflı bakıldığında her konu aynı görünür. Biraz daha rahat, farklı, değişik açılardan meseleleri ele almaktan korkmamalıyız diye düşünüyorum. Peşin peşin bazı şeylerden korkarak hiç değişmek istememek, aynı şeyleri devam ettirmeye çalışmak da tutuculuktur. Nedense biz yaptığımz zaman adı doğruyu savunmak olabiliyor. Atatürk'ün yaptıklarını kimse inkar edemez. Başarısını da kimse gölgeleyemez. Yalnız şunu söylemek isterim ki, "Atatürk olmasaydı.." diye başlayan bir cümleyi kim kurarsa kursun, sadece kendi düşüncelerini dile getirmiş olur. Çünkü hiç kimse , eğer bu böyle olmasaydı, nasıl olurdu, sorusunun cevabını bilemez. Belki tahmin edebilir ama, tahminler de kişilere göre değişir. Hayat, çok değişik bir kurgular bütünü. Kaderin gizemi öyle herkesin açıklayabileceği kadar basit değil... Selam ve saygılarımla...

Ahmet YILMAZ 
 29.01.2008 10:48
Cevap :
Haklısınız kaderin ne olacağı bilinmez bu yüzden sayfamın başlığı zaten HAYAT PLANLANMAYAN ŞEYLERİN YAŞANMASIDIR şeklinde dikkat ederseniz.Ama Atatürk bunları yapmasaydı olabilecek şeyler su götürmez şekilde ortadaydı. O şartlarda o gidişatla nasıl bir gelişim beklenebillirdiki?Teşekkürler, sevgilerimle  29.01.2008 22:15
 

Annanem, teyzem, ailemin bazı fertleri "Başörtüsü" örterlerdi. Ama türban değil. Bunların tamamen nurayi bir gösteriyle kullandıklarını gayet net biliyorum. Dini inançları gereği örten insanlara saygım sonsuz. Ama bazıları var ki tamamen siyasi simge olarak takıyorlar. İşte bunlara fena halde gıcığım. Mesela Ali Müfit Gürtuna' nın eşi gibi olanlara tepkim büyük. Belediye Başkanı olarak görev yaptığı sürece eşi türbanlıydı. Daha sonra görevi bitti. Fiyasko bir parti kurmaya kalktı bir baktık eşi türbanı attı. Ne oldu şimdi? Türbanı dini inançlarına göre takıyordu hani... Hepsi GÖSTERİ peşinde. Atatürk' e utanmadan sıkılmadan dil uzatıyorlar. Sizinde dediğiniz gibi acaba Atatürk olmasaydı bu kadar özgürce düşüncelerini ifade edebileceklermiydi. Amaçları zaten İran benzeri bir ülke yaratmak. İkinci sınıf muamele edilen insanları yönetmek. Güçleri yetse bir dakika bile durmazlar. Ama yetemeyecek. Kanımızın son damlasına kadar engel olacağız..Selamlar sevgiler..

Zeynep Gülay 
 28.01.2008 1:00
Cevap :
Haklısınız.Bunun dini inanç dışında kullanılması bizleri üzüyor zaten.Buna çanak tutanlarda onarılamayacak bir yola sokuyorlar güzel ülkemizi.Bende dindar bir insanım hemde örtülülerden çok daha fazla. Ama ülkemi çağ dışı yapacak çalışmalara katkıda bulunmak dindarlık değildir.Cehaletten kaynaklanan bu yanlışlıklar ancak düzgün eğitilmiş insanlarla düzeltilebilir. Tabi insanların ekonomik durumunun iyi olmamasıda bir takım menfaatler için yanlışlıklara sapmalarına neden oluyor. Ben 10 yıl USA da yaşadım vatan sevgisinden ardıma, bile bakmadan ülkeme döndüm ama şimdi görüyorumki kendi ülkem çocuklarım için tehlikeli olmaya başladı.Onlar Amerikalı olmasınlar diye döndüm ama şimdi açıkçası bu cahil, bilinçsiz ,arap kopyesi insanların arasında yaşamaları daha büyük bir tehlike oldu. Umarım bu karanlığı atlatırız. Çok teşekkürler, sevgilerle..  28.01.2008 18:05
 

Ulkemdeki her kadin, erkeklerin askerlik yaptigi gibi, Iran'a 6 ayligina gonderilmeli. Oradaki iskenceyi, ikinci sinif muameleyi gorup ulkemin kiymetini anlamali. Basbakan turbanli kadinlar ile turbansizlar arasinda bir muhalefet yok diyor. Basbakana durumun boyle olmadigini gosterecek kadinlara ihtiyac var. Benim bu turbanli kadinlarin hepsiyle sorunum var. Acikcasi bunlarin hicbirinin de dinle ilgisi olduguna inanmiyorum. Bu kadar basit...Zaten dinde boyle bir sey de emredilmemis. Erkeklerin uydurmasi..Boyle bir seyi ben neden kabul edecek misim? Turkiye'nin diger yarisi neredesiniz? Ulke elden Iran'a dogru gidiyor. Cikar catismalarini birakin da ozgurluklerinize sahip cikin.

Tuba 
 27.01.2008 1:30
Cevap :
Çok güzel ifade etmişsiniz.Benim yazmadıklarımıda belirterek duygularıma tercüman olmuşsunuz. Bende türban takanların çoğunun dinle ilgili olmadıklarını düşünüyorum. Aksi halde birden seçim sonrasaı bu kadar türemezlerdi. Dinsizlerdide birdenmi dindar oldular. Bu yüzden bu sahte dindarları görmeye sizin gibi benimde tahammülüm yok. Kimbilir o örtüyü takmak için ne ile menfaatleri beslendi.Haklısınız hepsini toptan İran a değil 6 aylığına temelli göndermeli, hatta bi daha hiç gelmesinler.Gözüm hiçbirini görmek istemiyor.Geçen gün beli düşük kotlu, göbeği açık bir türbanlı gçrdüm. İşte budur saçını ört göbeğini aç.Makyajları bizim yapmadığımız kadar ağır. Din bunumu istiyor? Yobaz erkeklerin bayramı olabilir ancak.Çok teşekkürler, sevgiye kalın.  27.01.2008 11:19
 

suçladığınız insanların yaptığını kendinizin de yapmanızdır. Sayın Mustafa Mumcu abeyim başta olmak üzere size de serzeniyorum. akp anlayışı kadar yani türbanı siyasete alet etme anlayışı kadar onu bu işte kullanmayanları düşünmeden heryerde yasaklama zihniyetine de karşıyım. Bunun özgürlükle bağdaşmadığını düşünüyorum. Bu ülkede taliban anlayışını getirecek zihniyetinin alnını karışlarız alimallah Türk gençliği olarak. Öyle anlayıştan çok çekmiştir bu ülke.Ermeni ve Kürt konusuna gelince herşey özgürlük çerçevesine sokuluyor da niye bu konuda ayrım var, anlayamıyorum. herkese saygılarımı sunarım.

METİN ÜSKES 
 25.01.2008 16:07
Cevap :
Bir gün olup alınlarını karışlamak zamanı geldiğinde umarım çok geç olmaz Metin bey..  26.01.2008 19:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 218
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 1589
Kayıt tarihi
: 15.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümü mezunuyum. Farklı sektörle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster