Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
41
 

Türbelere gidenler sınavlara alınmamalı savım

Türbelere gidenler sınavlara alınmamalı savım
 

Ortaokulda 'El işi' dersi var; öğrencilere tahta kalem kutusundan pazar filesi örmeye kadar türlü el işleri yaptırılırdı öyle ki bir kezinde(keresinde) öğretmen 'Evde zürafa yapın gelin' demişdi; ben de zürafa resimi çizip götürmüşdüm(götürmüştüm) meğer zürafa bir oya türü imiş; 'Ya, dedim oğlanın oya ile ne işi var?'.
 
Bir keresinde öğretmen evde pazar filesi örüp getirmemizi istemişdi, not verecek.
 
Ya, çocuk ne anlar file örmekten.
 
Yarısını annem, yarısını ninem, 'geri kalan birazı'nı da ben ördüm. Ninem Arabça Kuran'ını açıp beş on pirinçe(pirince) birşeyler okuyup üfledi ve bana su ile yutturdu, 'Yüksek not alırsın inşallah' ve 'Fileyi öğretmene verirken gözlerine bakıp içinden şu duayı okumayı sakın unutma yoksa iyi not alamzsın' dedi. Yedi aldım. Duayı da okumamıştım çünkü öğretmenin gözlerine hile için bakamamıştım. Yahu zaten o fileye, pirinç yedirmesen de en az yedi verirlerdi. küçüktü ancak güzeldi yani. Bir süre pazarda bile kullandık, içine küçük şeyler koymak için.
 
Okullara, üniversitelere girişler için sınavlar yapılıyor, neyi ölçeceklerse o hiçbirşeyi ölçmeyen sınavlarla; sınav öncesileri(önceleri) hurra, türbelere akınlar; sınavlara girecek öğrencilerden tutun da annelerine, babalarına, ninelerine, dedelerine kadar.
 
Anlaşılıyor ki bu ülkede henüz Din hadisileri ve Din hadisileri üzerine kurulu İslamiyet ya da din ya bilinmiyor ya iyi bilinmiyor.
 
Bence sınav için türbelere giden öğrenciler, kişiler sınavlara alınmamalı; sınavları kazanmışlarsa yani türbelere gittikleri sonradan anlaşılmışsa da sınavları geçersiz sayılmalı.
 
Neden?
 
Çünkü o kişiler sınavda kendilerine ilahi, doğaüstü güçlerce, varlıklarca torpil, kıyak yapılması için türbelere gidiyorlar yani sınavda başarılı olmak için değil mi?
 
Bu da nedir? Sınavda başarılı olmak için, sınav dışı, çalışmak dışı, emek dışı güçlerden yardım almak demektir yani haksızlıktır yani sınavı kendi emeği ile, kendi çabası, kendi hakkı ile kazanmamaktır. 
 
Bu nedenle türbelere sınavda başarılı olmak için gidenlerin saptanıp sınavlara alınmamasını, türbelere gittikleri sınavı kazandıktan sonra anlaşılmışsa da sınavlarının geçersiz sayılmasını öneriyorum.
 
Din hadisileri'nin birincisi der ki 'Din bilimdir/ilimdir, bilim olmayan yerde din de olmaz.'.
 
İyi yani ötekiler emekleriyle, haklarıyla, tek başlarına sınavları geçsinler; sen doğaüstü güçlerden yardım alıp; adalet mi, hak mı bu? 
 
Yani diyelim ki türbelere gidenlerin sınavda kulaklarına melekler gelip soruların doğru yanıtlarını üflediler; bu durum kopya değil mi? Yani türbelere neden gidiyorlar? Sınavda kendilerine yardım edilmesi için. Bu hak, adalet mi? Dine uygun mu? Haksızlık, adaletsizlik, hile, dürüst olmamak, adil olmamak, hak yemek, torpil, kayırma, hak etmediğini almak ne zamandır dine uygun? sınav için yakınları bile türbelere gidenler sınavlara alınmamalı bence.
 
Ya da bunun inkarı doğaüstü güçlere inanmamaktır.
 
Öte yandan; bilimdışı kimselerin üniversitelerde ne işleri var? Ve hadis de diyor ki 'Din bilimdir, bilim yoksa din de yoktur' yani bu durum ne bilime uyar ne dine.
 
Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız, hiçbir dinden olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.3.17/08.30

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 9108
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 236
Kayıt tarihi
: 02.03.12
 
 

'Uysal vatandaş değilim ben/ Ruhunuza ağır, kaba taş gelirim ben/ Bir yağdan aldım, bir baldan/ Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster