Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
5265
 

Turist kızların profilleri

Turist kızların profilleri
 

Bugünlerde Rehberlikte 25. senemi tamamlamam nedeni ile; kendi bakış açımdan hem Türk hem de Yabancı turistlerin profillerini yayınlamıştım. 15 sene dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamış, gezen, bu kadar çeşitli memleketlerden turist gezdiren olarak “YABANCI KIZLARIN PROFiLLERi” ni de yazmak istedim. Edindiğim şahsi tecrübelerime göre “YABANCI KIZLARIN PROFiLLERi” ni, kendi bakış açımdan paylaşmak istiyorum. Eminim, benden çok daha tecrübeli ve başarılı “memleketi başarıyla temsil eden!” Türk delikanlıları ve hatta çok daha iyi biliyorum ki Türk kızları da var.
Örneğin;
Almanlar;
Görünüş : Sade giyinirler, mütevazidirler. Topuklu ayakkabılardan, Sütyenden nefret ederler. Özellikle koyu Katolikler vucut tüylerini kesmezler. (Kuzeyliler hariç).
Kişilik : Güvenilir, sadık dost, yardımsever, başta siyaset olmak üzere birçok konuda bilgili, kültürlü aynı zamanda iyi birer dinleyicidirler. Ama asla bilmediğiniz konularda tartışmaya girmeyin. Girerseniz de mutlaka almanca harici 2. bir dili tercih edin.
İlk adım : Asla yalan söylemeyin, Abartmayın, Hava atmaya kalkışmayın, Borç istemeyin, Hesabı birlikte ödeyin. Talebinizi “direkt” iletin.
İlişki : Standart, hatta monoton. Ve hatta “aynı zamanda” Ortadoğu sorununu bile konuşabilirsiniz.
Avusturyalılar; Almanların köylüsü, İsviçreliler dağlısı, Norveçliler enteli, İsveçliler de güzel popolusu olmak üzere ; aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptirler.
Hollandalılar;
Görünüş : Uzun boylu, kalın belli ama Sportif, sağlıklı görünümlüdürler.
Kişilik : Diğer Avrupalılara kıyasla çok sıcakkanlıdırlar. Ama harbi “arkadaşlığı” falan unutun. Günübirlik, O an için… İlk adım : Eğer Türkiye’de iseniz şanslısınız. Zaten gittiği yörenin “yerel” tatlarını deneme kültürüne sahiptirler. İlişki kurmak için kendinizi zorlamayın. Partinin son saatini beklemekte fayda var. Ama asla geri planda da durmayın. Salakça, sudan ama sempatik bir bahane ile yanaşabilirsiniz.
İlişki : Eller havaya, Ööle maçoluk falan denemeyin. Verin ipleri eline, rahatınıza bakın. O sizi yönlendirecektir. Belçika ve Danimarkalılar da; aşağı yukarı Hollandalılar’la aynı özelliklere sahiptirler.
Fransızlar;
Görünüş : Zerafet, Asalet temsilcileridir. Çok şık ve trendy giyinirler. Her daim bakımlı ve temizdirler.
Kişilik : Dünyaya duyarlıdır. Hiçbir zaman “son söz”ünü söylemez. Her konuya bir “alternatif” görüşü vardır. Muhalefeti, eziği, masumu, azınlığı, güçsüzü sever. Ayırımcı olmamaya çalışır. Yardımcıdır. Arkadaştır.
İlk adım : “Yerel” tatları deneme kültürüne sahiptirler. Entel numarası da yetmez, Entelektüel değilseniz işiniz zor. Fransızca ve şarap kültürü bilmeniz şansınızı %80 arttıracaktır.
İlişki : Her yerde de “asalet” olur mu? OLUR. Eğer partner’iniz Fransız ise olur. Elinize, dişinize hakim olun. Vucut dili “rota”yı gösterecektir. Acele yok. Kovulursunuz.
Ruslar;
Görünüş : Abartılı giyinirler, Parası olmasa da modanın ucuzunu takip ederler, Ne kadar tuttururlarsa tuttursunlar ayakkabılarından ve dudak, göz boyasından falso verirler.
Kişilik : Çok eğitimli, yeteneklidirler. Siz ona ne kadar güvenseniz de o size asla güvenmez. Derin konulara girmeyin. Bilgisi ve kültürü karşısında siz “patlak” verebilirsiniz.
İlk adım : Talebinizi “direkt” iletin. Abartmak serbest, Maçoluk Serbest, Gösteriş serbest, Etkilemek için, Entelliğini, Yakışıklılığını değil ama cüzdanının kalınlığını gösterebilirsin. İlişkin cüzdanında ki paranın kalınlığı oranındadır. Kısaca “İnceldiği yerden kopar”.
İlişki : Vazife bilinci içerisindedirler. “İş” in hakkını vermeye çalışırlar. Mekanik ama “geniş perspektifli”dirler. Tek taraflı heyecan arayanlar için ideal.
Beyaz Rusya, Ukraynalılar ve eski Doğu Bloğu ülkeleri de aşağı yukarı Ruslara aynı özelliklere sahiptirler Japonlar;
Görünüş : Sade giyinirler ama markacıdırlar. Topuklu giymez, toplulukta arka planda durmayı severler.
Kişilik : Çekingenlerdir. Mesafelilerdir. Arkadaş değil anca “tanış” olursunuz. Tek konuda ama iyi eğitimlidirler. Siyaseti, sporu sevmez, para konuşmazlar.
İlk adım : Havalı hatta alaycı olun, Gücünüzü gösterin. Talebinizi “direkt” iletin
İlişki : Plastiğinden tek farkı, bazen “ses duvarını” aşmasıdır. Kendinizi “öğretmen” gibi hissettiğiniz de olur. Her şey kısa ve öz’dür.
Malezyalılar hariç, diğer uzakdoğulular da; aşağı yukarı japonlarla aynı özelliklere sahiptirler.
İspanyollar;
Görünüş : Sade giyinirler. Topuklu giymezler. Erkek gibi sert görünümlü ama “dişi mi dişi” kadındırlar.
Kişilik : Atak, Neşeli ve Sefacıdırlar. Siyaset ve spor konuşmayı severler,
İlk adım : Neşeli, hep güler yüzlü olun, Eğlenin, eğlendirin. Her şey kendiliğinden gelişecektir.
İlişki : Sıcak, sevecen, anlayışlı zaman zaman Baskın.
Portekizliler biraz daha sessizi olmak üzere; aşağı yukarı ispanyollarla aynı özelliklere sahiptirler.
Latin Amerikalılar;
Görünüş : Şık giyinirler. Topuklu severler. Yüzlerinden gülümseme eksik olmaz. Çünkü mutlu olmayı bilirler. Kendileriyle barışıktırlar.
Kişilik : Sağlam, Neşeli ve Canlı mı canlıdırlar. Konuşmayı ama konu ne olursa olsun konuşmayı severler,
İlk adım : İstanbul “fırlamaları” zorlanmayacaklardır. Dans etmeyi mutlaka öğrenin. Dil önemli değil. Ruhunuz anlaşacaktır. Kötü alışkanlılardan uzak durun.
İlişki : Dans etmeyi öğrenin, Mutlu olacaksınız. Çünkü dans “her ortamda” devam ediyor.
Peru’lular biraz daha sessizi, Colombia’lılar agresivi, Meksikalı’lar ağırkanlısı olmak üzere; aşağı yukarı tüm Latin Amerikalılar aynı özelliklere sahiptirler. ;
İtalyanlar
Görünüş : Kuzeyli ve Güneyli diye ayrılırlar. Ben “PO” nehrinin altında kalanları gerçek İtalyan diye nitelendiririm. Üstünde kalanlar ise bence ne İtalyan ne de Avrupalıdırlar. “PO” üstü markacı, “PO” altı dalgacı (gırgır resimli, yazılı t-shirt’ler falan) giyinir. Bir bakışta anlarsınız.
Kişilik : “PO” nun üstü snob, ukala, insanları ülkelerine göre sınıflandırır. “PO” altında kalanlar ise bir denizci özdeyişini hatırlatır. “Dünyada mekanın olacağına “calabria * ” dan dostun olsun”, Neşeli ve üçkağıtçıdırlar. “Şaka” için paltonuzu bile çalabilirler. Spor ve Seks konuşmayı severler, * Calabria: Çizmenin uç kesimi.
İlk adım : “PO” üstünü zorlamayın, vakit kaybı. İlla derseniz atak yapıp sinir olmak yerine “cool” takılıp karşı atağı bekleyin. “PO” altı için kendiniz olun yeter. Lafını esirgemeyen, doğrucu, dost. “O” na Jest yapın. Karşılığını alacaksınız.
İlişki : “PO” üstü zayıf, standart. “PO” altı tek kelime ile 4X4 gibidir. Dikkat! Gözüne sokarak aldatmaya kalkmayın. İnanın “gözünüzü OYAR”.
İngilizler;
Görünüş : Rahat giyimli ama bazen topukludurlar, Az veya hiç makyaj yapmazlar. Sürekli bakımlı olduklarını söylemek zor.
Kişilik : Her an sizi satabilirler. Güvenmeyin. Spor konuşmayı severler,
İlk adım : “Saldıray” yapmayın. “Kadir abi” formatından uzak durun. Cool takılın. O sizi bulacaktır. Ama ertesi gün de bir başkasını.
İlişki : Aman sarhoş olmasın, çekilmezler. Hüsrana uğrayabilirsiniz. Dış görünüşe aldanmayın. Karşınıza bir “Kazık” çıkabilir.
Afrikalılar;
Görünüş : Fantezi veya yerel giyimlidirler, Makyaja gerek duymazlar.
Kişilik : İz bırakacak, akılda kalacak ortak bir tavır bulamazsınız.
İlk adım : Afrikadaysanız siz şanslısınız, Biz nasıl “çikolata”nın tadını merak ediyorsak onlar da “süt”ün tadını merak ederler. Ama Avrupa’da iseniz büyük bir yarışın içindesiniz. Kötü, Güçlü ve Zengin’i oynayabilirsiniz.
İlişki : Ten ve ağız kokuları farklı, ellerinin içi, ayaklarının altı ve dilleri “sert ve prüzlü” gelebilir. Dikkat ! Bazı ilişkiler bazen çok “sıkı” dır. İçinden çıkamayabilirsiniz. Yanınıza bir kova su almakta fayda var. Bizim köylerde öyle yapıyorlar.!
Araplar;
Görünüş : Zaten Avrupai görünümde olanlar sizin ilginizi çekecektir. Birçoğu da bu yarışının içindedir.
Kişilik : Adımlarınıza dikkat edin. Cebinize de.
İlk adım : Sakın “Osmanlı” muhabbetine, Tarih’e girmeyin. Etkilemek için babanızın “fabrikalarını” anlatabilirsiniz.
İlişki : İtalyanlar 4 çeker di, Araplar ise 4X4 lük. Kim tutar sizi. Her şey den önce 4 bardak koyu kahve içmeyi unutmayın. Uyku yoktur. Hele Fas (Agadir) dolaylarındaysanız. ;
Lübnanlılar;
Görünüş : Asla Arap sınıfına sokmam. Zaten görünüşte de ne Arap ne de Avrupalı’dırlar. %90’ı estetiklidir.
Kişilik : Güzelliğinden emin, komplekssiz, çok kültürlü, entelektüel, siyaseti seven yapıları vardır. Aşka inanırlar.
İlk adım : Dünyayı anlatın, Pahalı zevklerinizden bahsedin.
İlişki : Arap+ “PO” altı İtalyan+Latin+BEYRUT…. Yetti mi? Unutmayın “Şakira” Lübnanlıdır…
İranlılar;
Görünüş : Fantezi giyimlidirler, Makyajı severler. Topuklu ayakkabıya bayılırlar. Ve ayakkabının ucu illa sipsivri olacak.
Kişilik : Arkadaş “gibidirler” desem anlatabilirim sanırım..
İlk adım : İşvelidirler. Hani derler ya; “Gösterir ama - - - - - z”. İşiniz çok ama çok zor.
İlişki : Öncelikle tebrikler. “önü” tutulamayanlardansınız demektir. Hooop durun, çok mutlu oldunuz diye hemen evlenmeye kalkmayın. Ben hiç “gerçekten” aşık olup evlenen İranlıya rastlamadım. O ve ailesi için “Şartlarınız uygunsa” evlenir. Evlense bile pişman olan hep “diğeri” dir. Yani SiZ…
Yunanlılar;
Görünüş : Rahat giyimlidirler, Makyaja gerek duymazlar. Spor ayakkabıyı tercih ederler.
Kişilik : Milliyetçi, kendi aralarında “muhafazakar”, dışarı “davetkar” dırlar. Her konuda mutlaka “bir bildikleri”, hatta “milli politikaları” vardır. Yüzünüze gülerler ama bence arkanızı dönmeyin.
İlk adım : “Kardak, Kıbrıs” konusunu unutun. Yok öyle yerler. Duymadınız bile. Zorbayı tekrar izleyin. Göbek veya Kasap havası neyinize yetmiyor.
İlişki : Ehhh, yaaa ne diyeyim ben… Canım komşum. İyi ki varsın. Serbest atış. “Türkan Şoray” kuralları yok.
Amerikalılar;
Görünüş : Rahat giyimlidirler, Makyaja pek gerek duymazlar. Spor ayakkabıyı tercih ederler. Son dönemlerdeki tepkilerden dolayı yurtdışında biraz “kavruk” turlar.
Kişilik : Sağlam karakterlidirler. Güvenilirdirler. Sizi tanıyana kadar “açık vermezler”. Yorum yapmazlar. 10 sene sonra da karşılaşsanız bile, eğer “iz” bıraktı iseniz sizi hatırlar, sayar. Sevdi mi tam sever.
İlk adım :Aşka Taparlar. Egzotik tavırlar, mitolojik konular ilgi çekmeniz için birebir. “Kadir Abi” yapabilirsiniz. Kendisini değil ama bakışı tanır, severler. Onlar buna “Clark” bakışı derler.
İlişki : Koooskoca Amerikalı ha….Siz öyle sanın. Yok abartacak bişi… Evdeki “aş” tan pek farkı yoktur.

SON SÖZ:
1) ASLA ORTAMA “ŞAPKA”SIZ ÇIKMAYIN.
2) İLLA DEVREDE OLACAĞIM HEVESİYLE KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIN OLDUĞU ORTAMLARDAN VE KİŞİLERDEN UZAK DURUN. BUNUN GERİ DÖNÜŞÜ OLMAZ.
3) YAKINDA “AB” YE GİRECEĞİZ. UMARIM “KAPAK ATMA” NİYETİYLE KENDİNİ YAKMA MODASI SONA ERMİŞTİR. KÜLTÜREL YAŞAM FARKLILIKLARININ ACISI SENELER SONRA SİZDEN VE ÇOCUKLARINIZDAN ÇIKABİLİR. SENELER GERİYE DOĞRU GİTMİYOR.

KISACA…
“YERLİ MALI YURDUN MALI, HERKES ONU KULLANMALI.!”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yengeye bu yazıyı gösterme. :)

Serkan Dilek 
 24.02.2007 20:14
Cevap :
Yok be Sevgili Serkan; Duyduklarımız bunlar işte....  28.02.2007 15:53
 

Bir bayan olarak zevkle okudum yazını...Veee, son söz onu tutmadım:)) kullanmalı degil, Baracudem "herkes ona tapmalı " demeliydin... ESEN KAL

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 24.02.2007 13:34
Cevap :
Sevgili Sıla; Son söz atasözü. Değiştirme şansım olsaydı neler yazardım neler... Sevgiler  28.02.2007 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 303
Toplam yorum
: 173
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4022
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster