Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '09

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
876
 

Turizm; ne çatladı, ne de patladı!

Turizm; ne çatladı, ne de patladı!
 

MURAT DELİVELİ, Marmaristeki ilk turizmcılerden. Maramariste turizm, onunla başladı.


Herkesin çatlattığı, patlattığı, hiçbir yere sığdıramadığı turizme birden dalıverdik. İş, güç derken, dertler unutuldu. Krizin teğet mi, tam da kalbinden mi vurduğu artık konuşulmadığı şu günlerde, biz de Marmaris’in gözde turizm otoritelerine sorduk: ‘’ Türkiye’de ve Marmaris’te turizm?’ diye. Rivayetler muhtelif. İşte cevapları:

İSMAİL ZENGİN: ( Master Catering uzmanı, Sezar Restoran İşletmecisi)) Ne kazandım, ne de kaybettim, öyle bir şey işte. Aradan geçmiş 40 yıl. Bir baktım ki, değişen bir şey olmamış. Meselâ benim bu unvanım, Türkiye’de 6 kişide var. Şu anda bu konudaki uzman benim. Ama, gel gör ki yetiştirilmiyor. Amerika’da, İngiltere’de bu işin eğitimini alırken, çok heves duymuştum. Niçin diğerleri turizme katkı sağlamıyor? Bir turizm şuuru ve bilinç eksikliği var.

ALISON GÜVENÇ: ( Greenhouse Beach- Aktaş Mevkii) Turizm, Türkiye’de vahim durumda. Geçmiş politikalardakinin aynısı ortada duruyor. Yönetim hataları var. Marmaris’te düzgün otel az. Oteller eskiyor. Yenileyeni pek az. Marmaris’te tatil köyü yok. Çocuklar için animasyonlar eksik. NTV Marmaris hava raporunu daha yeni yayınlamağa başladı. 1970’lerdeki İspanya gibi Marmaris’te bütün eski tesisler yenilenmeli.

İSMAİL KURU: ( TURBAN GN. MD) Bizim için bir sıkıntı yok. Durumu yakinen takip ediyoruz.

TURBO CHEF ( ARTEMİS REST. ŞEFİ) Her çalışanın, sertifikası olacak. Aynı konuda muhtelif işyeri vizesi verilmesiyle etraf, restoran ve kafe’den geçilmiyor. Başka ülkelerde açış izni verilmiyor. Adam bıkmış işten, satıyor. Böylesi yenileniyor sahibi ile. Yemekli, sohow’lu, müzikalli restoranlar ayrılmalı. Ne o yahu, tam çatalı ağzıma götürürken, bir bakmışsın top gibi masamıza bir adam pat düye düşüyor. Neymiş, karga sesi ile Show yapıyormuş. Sen nerden çıktın kardeşim. Dur bakalım, yemek yemeğe geldim ben buraya. Özürlüler için yol inşası yokken, ben kaldırımı bozdum gece yarısı. Arabalı özürlülere yol açtım. Daha yeni yeni yapılıyor yol. Daha evvel bu turizm zihniyeti neredeydi?

MURAT DELİVELİ: (EMRE Otelleri sahibi) Tam da adamına sordun. Bu işleri bilen kimsesin. Ben emekli oldum. Bilge Hanıma sor. Tek kelime ile turizmde istikrar şart.

GÜRKAN HACIÖMEROĞLU: (GREEN MAR Apart İşletmecisi)

Eğlence sektörleri tekel ürünlerinin kısıtlanması ile sekteye uğruyor.Gece müzik ksıtlaması turizmi öldürüyor. Her müseseseye, arabalardaki hızı ölçen takamotre gibi desibel aleti alınıp, ses kontrolü yapılsın. Konululan ses limiti aşılınca da gereği yapaıalsın. Bu basit çareler bizlerin aklına geliyor da, turizmci geçinen ilgililerin aklına bile gelmiyor. Bu zihniyetle turizm olur mu Türkiyede.

SELİM ÜRETMENOĞLU ( LİDYA HOTEL A.General Manager) Turizmde bizi vuran şey, teğet geçmedi. İçimizden geçti. Ama, Temmuz ayından itibaren daha da iyiye gidileceğini, otoriteler ifade ediyor. Sahilimiz, mavi bayrağı kazanmış vaziyettedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster