Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '10

 
Kategori
Yurtdışı Tatil
Okunma Sayısı
646
 

Turizm'de; "Cinsel tercihi toleranslı" olanlar, kazanıyor!

Turizm'de; "Cinsel tercihi toleranslı" olanlar, kazanıyor!
 

Yunan Santorini Adası, durgun havalarda Türkiye'den de görülebiliyor.


“Eğlence hayatı ile tanınan Yunanistan, hem kültürel, hem doğal açıdan turistlere çok olanak sağlıyor” Böylesi bir haber vardı dünkü basınımızda.

Nereden çıktı bunca lâf? “Kültürel bakımından önde gidiyormuş.” Nasıl yani? Bizim imam bayıldı’ yı, kuru fasulye’yi, yaprak sarması’nı koyuyor turistin önüne. Ardından da midede yer kalırsa, baklavayı da sokuşturuyor. Kahve ikram etmeden evvel de “ Gayfeler nasıl olsun Palikaryam?” diyor. Yapıyor bir Türk kahvesi “ İşte pasam, bunlar bizim millilerimiz” deyip, çıkıyor işin içinden. Bir tek, saksıda yetişen sardunyalara sahip çıkamadılar. Zira, her yerde var.

Ege’de, tarih kokan kalıntıları ile Yunan medeniyetinden arta kalanların üzerine bağdaş kurmuş oturmuşuz. Kafasız padişahlarımız bir de bakıp bakıp alay etti onlarla “ memleketlerinde bunların taş yok mu da , buralara kadar zahmet edip bu kaya parçalarını alıp götürüyorlar” bile dediler

.

Öteden beri “maletme” duyguları olan Yunanlı, Kuşadası’na yanaşan gemide, yolculara propaganda yapıyor pişkinlikle “ Buraları da Yunan adaları” diye. Bizimkiler ne yaptı? Liman rıhtımına koskocaman bir TÜRK bayrağı astı ve “ Türkiye’ye hoş geldiniz” diye de tabela koymağa mecbur kaldı da, sesleri kısıldıydı..

Samos’ta ve Kuşadası’nda alınan karşılıklı kararlar güzeldi. İki ülke turizminin birlikte gelişmesi, halklarının yakınlaşması istenmişti. Ayrıca ulaşım kolaylığı, tur paketlerinin zenginleştirilmesi, formalitelerin ve vizenin kaldırılması, karşılıklı alınan kararlardı.

Şimdi Yunanlıları elinde iki önemli ada var. Santorini ve Mykonos. Atina’dan buralara 8 saatte ulaşılabiliyor. Santorini, eşekten düşenlerin halden anladıkları bir ada. Eşek tepmesi de dahil. Birkaç araba var. Dar ve dik yamaçlı yerlere yiyecek taşıyan ve çöp toplayan eşekler servise sokuluyor. Bu adalarda, peşpeşe nikâhlar kıyılıyor, nikâhlar tazeleniyor ve balayına geliyor çiftler.

Santorini için derler ki, çıkarttığı dumanlarla Anadolu’yu güneşsiz bıraktığı ada, burasıdır. Beyaz evleri ile Bodrumu andırıyor. Arapların ağız suyu, “Bodrum” denilince nasıl akıyorsa, burası için de dünya, ağızlarının suyunu akıtıyor. (Ne demekse!)

300 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Mykonos, pahalı bir Yunan Adası. Çılgın yaşantısı ve her türlü cinsel tercihi olan toleranslı yaklaşımı ile ünlü. Rıhtımında rengârenk değirmenleri, sardunyalı, begonvilli, beyaz badanalı evleri, var.

Mykonos ve Santorini, Yunanlıların yüz akı. Barlar ve restoranlar çok modern. İçi de, dışı da, seni beni yakıyor işte! Araba çok az. Nallı Fatma dediğimiz eşekleri bol. Dik ve dar yolların ekspresi onlar.

KAŞ – MEİS 300 kişilik, hiçbir tarafına dokunulmamış, bakir bir Yunan Adası bu Meis denilen yer. Sabah horoz öttü mü, karşıdan duyulur. Şengen vizesi geçerli. Ama, Meis’liler, her gün Kaş’a. Pazar alışverişleri için de geliyorlar. “ Sizler de sık gelmelisiniz” diyorlar bize. Yöre halkı, hoşgörülü. Rakı içmeğe, tavla atmağa geleni var.

Bu soğuklarda, “böylesi yazılar yazmanın alemi var mı?” diyeceksiniz. Haklısınız. Ama Şubatı yarılıyoruz. Geride ne kaldı? “Mart” ayı. Bunun da yarısı yazdır zaten. Geriye ne kalıyor? Nisan! “Oooo! Hoş geldiniz yaz. Buyurun, sizi şööööyle alalım.” Etrafınıza bakın hele. Ağaçların tomurcukları ha patladı, ha patlayacak!

Siz, onlardan evvel patlasanız, canınızdan mı olursunuz? Bilakis, cana canlar katarsınız, KDV’siz, irsaliyesiz, faturasız ve makbuzsuz

Ört ki, ölem!.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 906
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster