Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '17

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
289
 

Turizm'de Çin; 2018'i, "Türkiye Yılı" İlan Etti.

Turizm'de Çin; 2018'i, "Türkiye Yılı"  İlan Etti.
 

 

 

       2017 yılı turizminden beklentilerini yitirenler. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış temasları ve Rusya ile iyi ilişkiler sayesinde Turizm yükselişe geçti…

       RUSYA:  2017'de en hızlı toplanan Rusya’dan gelenlerin sayısı 13 kat arttı ancak turist sayış hala 2014'ün gerisinde seyrediyor

       UKRAYNA: Bu yıl Türkiye’ye giren Ukraynalı turistlerin sayısında önemli bir iyileşme görüldü. BBC Ukrayna, 2017 yılının ilk altı ayında 530.000 Ukraynalı turistin 2016 yılına oranla %22 daha fazla seyahat ettiğini belirtti.

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, dağ, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

  MARMARİS İÇMELER.

       ALMANYAYA GELİNCE:Almanya!da acente satışları yüzde  1 artarken, Türkiye satışları iki haneli eksilerden kurtulamıyor.

       2015’te   5,5 milyon Alman’ın seyahat ettiği Türkiye’ye, 2016 da ise 4 milyon kadar Alman gelmişti. 2017 nin 8 aylık diliminde ise Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 7, 9 azalarak, yaklaşık 2,5 milyon kişi olmuştu.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, alacakaranlık, ağaç, bulut, açık hava, doğa ve su

ŞİMDİKİ BELEDİ BİNASI, ESKİDEN OTELDİ. BİR SABAH UYANDIĞIMDA, DENİZ TUTUŞUYORDU..UYKU MAHMURLUĞU İLE DOĞAN GÜNEŞE MERHABA DEDİM.       

       Öte yandan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Yeşil Doğa programında Marmaris’te yükselen turizm trendinde, “Aktif Tatili”  anlattı. “Türkiye’de örnek bir bölge olmak ve aktif turizmle anılmak istiyoruz” diyen Başkan Ali Acar, şu açıklamalarda bulundu:
“Her şey dahil sistem bizim hiçbir zaman tasvip etmediğimiz bir sistem. Bunu değiştirmek için de bir mücadele içine girdik. Coğrafyamız, tesislerimiz ve alt yapımız buna müsait. Gelen misafirlerimizin bu bölgedeki tatil süreleri boyunca daha hareketli, daha canlı olmaları için, tatil yaptığı bölgeyi daha iyi tanımaları lazım. Bunu içinde sizin elinizdeki ürününüzü iyi sunmanız lazım. Bu amaçla “Spor kenti Marmaris” sloganıyla yola çıktık. Bununla beraber köylerimizdeki doğal hayatı anlatan tanıtım programlarını gündeme getirdik. Sanıyorum iyi bir mesafe kat ettik, altyapısıyla ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Plan ve programlarımızı buna göre yapıyoruz.

       Esnafımızı, işletmecilerimizi bu şekilde yönlendiriyoruz. Bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’de örnek bir bölge olmak ve aktif tatille anılmak istiyoruz.”

       Daha önce  yaz sezonu dışında açık kalan otel sayısı her yıl biraz daha artarken işler tersine döndü. Yılın sonuna yaklaşılırken Kıyı bölgelerindeki oteller, bu yılı geçen yıla göre nispeten daha iyi geçirdiği halde zor durumda.

       Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün,: “Böyle giderse çoğu otelimiz kapanacaktır. En büyük yarayı da Side, Manavgat, Alanya alır. Avrupa ile iyi geçinip politik sorunların çözülmesi lazım. Avrupasız turizm olmayacağını bilmeliyiz. Avrupa olmazsa yaz turizmi de, kış turizmi de olmaz.”

        Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, Uzak Doğu pazarlarına uzanmak istediklerini belirterek, şimdiye kadar bu bölgeler ihmal edilmiş alanlardı. Çin’in 300 milyonluk orta sınıfı var. Onları çekmek  Lazımdır dedi ve ekledi: “Bu kapsamda Çin’de 2018, Türkiye yılı ilan edildi.” 50 etkinlik planladıklarını söyledi.

TURİZM’DE İNİŞ ÇIKIŞ YAŞAYAN ÜLKELER:  İran: 2016 yılı yılından berri sürekli artış gösteren İran Pazarı, 2017’ de de büyüdü. Turist, %81 arttı.

İngiltere:2013 yılından bu yana düşüş gösterdi. Bu yıl toparlandı. 8 ayda pazarı, % 8 düştü.

Ukrayna:2017' de hızlı yükseliş yaşayan Ukrayna, 8 aylık dönemde 225 ile 2013 sonrası yüksek büyümeyi yakaladı…

Yunanistan:Yunanistan 2016 krizinde yaşanan düs¸üs¸2017'nin 8 ayında da sürdü. Ancak düs¸üs¸yavas¸ladı. 8 ayda kayıp 6,3 oldu

Hollanda:İzmir 2016 krizden bu yana en fazla düs¸üs¸ü Hollanda’dan yas¸ıyor. 8 aylık dönemde pazar yüzde 15,7 gerileme yas¸adı...

Danimarka: 2015'ten beri gerileme içinde, 2017'de 3 yıl geriye giderek 5 binin altına düştü. Pazarda 8 aylık düşüş 33 oldu

İtalya: Kruvaziyer’de yükseldiği yıllarda İzmir'in aktif pazarı olan İtalya, 2017'nin 8 ayında hafif toparlandı. 3,5 düşüş yaşadı…

       Turizmci, olağan dışı gelişmeler olmazsa Türkiye turizminin 2018’de fabrika ayarlarına döneceğine, 2019’un da çıkış yılı olacağına inanıyor. Turizmi ‘ekonominin gülen yüzü’ olarak tarif eden sektör, hiç bir zaman umutlarını kaybetmeden stratejik kampanyalarla Türkiye destinasyonlarının satılmasını istiyor

       Avrupalı turistin Türkiye’yi tercih edeceğine işaret ediliyor. Avrupa’nın başkentlerinde yaşanan terör saldırıları, güvenlik sıkıntısının sadece Türkiye’ye özgü olmadığını da ortaya seriyor.

EN SON OLARAK :  Mısırlı turizmcilerle bir toplantı yapan Öğer Tours Ceo'su Göktaş Rosati ise, 2018 "erken rezervasyonların artmasını "ümit" olarak görmekteyiz." dedi.

 

Görüntünün olası içeriği: çiçek, gökyüzü, bitki, açık hava ve doğa

TURİZM LİTERATÜRÜNDE MARMARİSİN İSMİ:  " İ N C İ "

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, açık hava ve doğa

MARMARİS'İN ESKİ  OKALİPTÜS' LU YOLU

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

MARİNALARIMIZ ARTIK YETİŞMİYOR.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

MARMARİS HAVYUZLU MEYDAN

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

RUS BALERİNLERİ...BİZ SÖYLEMEDEN BU POZLARA BÜRÜNDÜLER.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su

MARMARİSTE OBJEKTİFİMİZE BU HAFTA TAKILANLARDAN. YAZIN SON DEMLERİ. AMA MARMARİSTE KIŞIN DA  GÜNEŞ VAR.

Görüntünün olası içeriği: dağ, gökyüzü, açık hava, doğa ve su

BOĞAZDAN, MARMARİS GÖRÜNTÜSÜ.  BELEDİYE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ SEDAT KİRT DİYOR Kİ: " SİZDEKİ RESİMLER, BİZİM ARŞİVİMİZDE YOK"

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut, açık hava ve doğa

MARMARİS ATATÜRK MEYDANINDAN GÜN BATIMI

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, dağ, açık hava ve doğa

İÇMELERDEN, MARMARİS BOĞAZINA BİR BAKIŞ.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, okyanus, ağaç, ayakkabılar, alacakaranlık, bulut, açık hava, su ve doğa

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çeşme'yi nedense hatırlamıyorsunuz.

Şahin ÖZŞAHİN 
 06.11.2017 11:39
Cevap :
Bunca yıl uzaktan akraba gibiyiz. Hiç çağırdın mı? Kendim her zaman gelebilirim. Çeşme, bizim mahallemiz. Sen çağırınca iş, mana kazanır. Selamlar.  06.11.2017 13:19
 

Muzaffer bey, Yazınızın içinden Türkiye güvenli ama genel turist sayısının azalma eğiliminden kurtulamamış, yazınızın başlığı bana Varyag sabıkası veya skandalını hatırlattı, elinize sağlık yine görseli bol güzel bir blog olmuş, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 06.11.2017 8:33
Cevap :
Siz, turizmci olmalıymışsınız. Duurp durup yazının içini mıncıklamışsınız. Karıncayı da karıştırsanız, ortaya bir "Hülasa" çıkar. O misali. Olumlu yönden ortaya çıkan yazının özünü kavramışsınız. Yazıları herkes sizin gibi irdeleyen olsa keşke derim. Teşekkürler nazik deyiş ve görüşleriniz için. Esen kalınız.  06.11.2017 9:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 867
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster