Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '17

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
99
 

Turizm huzur ve güven ortamında gelişir

Turizm huzur ve güven ortamında gelişir
 

 Turizm çağımızın en önemli ekonomik hareketidir. Ülkelere ticari olduğu kadar sosyal ve kültürel bakımdan getirileri olan bir sektördür. Yarattığı geniş pazar alanı ile tüm sektörlere katkı sağlar ve yön verir. Geçmişte Turizmin bu geniş potansiyeli ve etkileme gücü dikkate alınmazken, çağımızda şehirleşmenin artması ve genişlemesi, çalışma hayatındaki değişim ve gelişim dönemi sektörün önemini artırmıştır. Yapılan çalışmalarda sektörün 55 sektörle etkileşim halinde olduğunu ifade edilmektedir.

Bugün sadece ülkemizde değil dünyadaki tüm ülkeler turizm pastasından pay almak için büyük projeler geliştirmekte ve yatırımlar yapmaktadır. Çünkü Turizm diğer sektörleri harekete geçiren ve geniş bir ölçekte ülke ekonomisine katkı sağlayan sektör haline dönüşmüştür. Bir zamanlar tarihi yörelere yönelik turizmin deniz, kum, güneş ve kış turizmi olarak gelişmiştir. Zamanla turizm talepleri tematik konulara göre çeşitlenmeye başlamıştır.

Her ülkeden ve toplumun her kesiminden insan turizm sektörünün tanıtıcı, birleştirici ve barıştırıcı özelliğini değerlendirmeye başlamıştır. Bir zamanlar düşman olarak tanımlanan insanlar bile turizm aracılığı ile barış köprüleri kurmuştur. 2015 yılı verilerine göre seyahat eden turist sayısı 1.18 milyon kişi civarındadır. Bu verilerin 2016 yılında % 4 artarak 1.23 milyona ulaştığı tahmin edilmektedir.

Turistlerin yarıdan fazlası Avrupa’yı seçmektedir. Dünyada en çok turist çeken ilk üç ülke Fransa, ABD ve İspanya’dır. Turizm konusunda yıllardan beri önemli yatırımlar yapan Türkiye yaklaşık 40 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyada 6. Sırada yer alan ülkedir. Turizm geliri bakımından ise 34 milyar dolar turizm geliri ile 9. sırada bulunmaktadır. Elde edilen gelir ile ülkenin 2015 yılındaki dış ticaret açığının %50’si karşılanmıştır.

Son yıllarda dünyada artan terör olayları turizmi en çokta bölgemizi ve ülkemizi tehdit etmektedir. Ülkemizin içine düşürüldüğü terör ve çatışma ortamı ile darbe girişimi, yaşanan Rusya krizi ve Avrupa ülkeleri ile yaşanan sorunlar sektöre büyük zarar vermiştir. Bir buna Turizmde rekabet ettiğimiz ülkelerin izlediği politikalar ve avantajlı siyasi konumları eklenince zarar daha da ağırlaşmıştır. Bu sorunların gölgesinde 2016 yılı beklendiği gibi geçmemiştir. 2017 yılında da belirsizlikler hepimizi rahatsız etmektedir.

Siyasi krizlerden etkilenen sektör büyük maddi kayıplar yaşamıştır. Başta Antalya Bölgesi olmak üzere birçok bölgemiz tesisler beklenen müşteriyi çekememiştir.  Kültür turizminde bile ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Bu şartlar altında ülkemizin her yöresinde sektöre yatırım yapanlar zor günler yaşamaktadırlar. Turizmdeki sorunların çözümü sadece sektörün değil diğer sektörlerinde beklentisidir.

Pek tabii ki sorunun çözümünde sektördeki tüm paydaşların yapacakları birşeyler vardır. Ancak bu konuda en büyük sorumluluk siyasi iradededir. En başta izlenen politikaların gözden geçirilmesine, içinde bulunduğumuz zor koşullarda çatışma ortamından çok toplumu birleştirici ve dayanışmayı artıracak politikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyaya verilecek mesajlarda turizmin en çok dikkat ettiği güvenli ülke algısı güçlendirilmelidir. Bu algı siyasi ve politik uygulamalarla da sağlamlaştırılmalıdır.

 Çünkü turist öncelikle kendisi için ayırdığı tatil gibi özel zamanda huzuru bulmak ve güvenli şekilde gezmek ve yaşamak ister. İşte turizmde böylesi güven veren rahatlatıcı ve huzur verici ortamda gelişir. Gelin birleştiren politikalarla sektörde çözüm arayalım. Dayanışma içinde sorunları çözelim.

 https://ekonomi.isbank.com.tr/UserFiles/pdf/sr201606_turizmsektoru.pdf

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster