Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '21

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
60
 

Turizm iyiyse Türk açıkta

TURİZM İYİ GİDERSE, YERLİ TURİST AÇIKTA KALIR.

TURİZM KÖTÜ GİDERSE, TÜRK TURİST BAYRAM EDER.

Elbette bu bir Murphy kanunu değil. İşler iyi giderse, kimse yerli turistin yüzüne bakmaz! Ancak Turizmde işler kötü gider ve oteller boş kalırsa ortak demeç; “Aman Türk turistimiz şöyle iyidir, böyle iyidir”. 

Haklı da otelci. Adamlar 2 sezon tek müşteri bulamazken, hatta kapılarını bile açamazken, birileri de çıkıp, al sana para, zararını kapat dedi mi? Hayır! Gel vergini erteleyelim, faizsiz kredi verelim dedi mi? Hayır!

Böyledir bu işler.

Var mı bir çözümü? Bugünkü şartlarla, yani kısa dönemde Hayır! Sizin de oteliniz olsa, çok yüksek talep alsanız, fiyatı yükseltirsiniz. Bu durumda yüksek fiyatları ödeyemeyen yerli turist açıkta kalır. 

Uzun vadede çözüm var mı? 

VAR…!

KAMU KAMPLARI ÖZELLEŞTİRİLSİN.!

Bizim halen Türkiye’nin en müstesna bölgelerinde yaklaşık 400.000 yatak kapasiteli “Kamu Kamplarımız” var. Sovyetler birliğindeki Dacha’lar örnek alınarak kurulan kamu kampları, dinlenme tesisleri, eğitim kampları bunlar. İşçiler için yapılmış, ancak gerçekte ücretini halkın ödediği ve yüksek sezonda sadece üst düzey yöneticilerin, ailece günde 100-150 TL karşılığında tatil yaptığı “Oteller” bunlar. Yani beyaz yakalıların otelleri. İşçiler ise, eğer kura çıkarsa ancak Mayıs veya Eylül ayında tatil yaparlar.

Oysa bugün kamudan maaş alan memur ve işçiler, özel sektör işçisinden daha iyi maaş ve haklara sahiptirler. 

ÇÖZÜM?

İŞÇİYE, MEMURA TATİL ÇEKİ VERİLSİN !

Kamu kampları istisnasız özelleştirilsin. Satıştan elde edilen milyarlarca dolar gelirle, bu otellerde ve seyahat acentalarında kullanılmak üzere, kamu işçilerine, her yıl bir maaş tutarında tatil çeki verilsin. İşte o zaman tatil, işçiler için ulaşılmaz olmaktan çıkar. Bu uygulamadan hem işçi-memur, hem otel- esnaf hem de turizmden beslenen 52 sektör faydalanır.

 

Cem Polatoğlu

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 303
Toplam yorum
: 173
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4022
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster