Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
37
 

Turizm Sektörü Göründüğü Gibi mi?

Turizm Sektörü Göründüğü Gibi mi?
 

Turizm sektörüne atılacak olanlar veya lise ya da üniversitede bu bölümü okuyacaklar için turizm sektörünün gerçekte nasıl olduğunu anlatmak istiyorum.

Göründüğü gibi turizm sektörü aslında eğlenceli ve gelecek vaat eden bir sektör değil. Çünkü her olası ekonomik veya siyasal kriz de etkilenen ilk sektör unvanını taşımaktadır. Bir de Türk mantığı işletmecilikte işin içine girdiğin de yapılamaz iş haline dönüşmüştür.

Sektörde yıllarını harcamış veya kariyer planı yapmış insana rastlamanız oldukça zordur. Sektörde çalışmış veya halihazırda çalışıyor olanlardan ilk duyacağınız cümle ” sakın bu sektöre girme” olacaktır. İllede bu sektörde var olmak istiyorsanız, farklı alanlardan giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, bir yazılımcı olarak turizm ürünleri ortaya çıkartabilirsiniz ya da pazarlama ve reklamcılık alanlarına yönelerek hem sektör içinde olur hem de olmazsınız.

Kısaca Neden kısmını açıklamaya çalışayım;
Düzensiz Saatler Hayatınızı Alt-Üst Edebilir
Çalışma koşulları düşünüldüğünde en zor koşullara sahip olan sektörlerden biridir turizm sektörü. 24 saat çalışma usulüne dayanan turizm, haftada bir gün izin kullanabileceğiniz, resmi tatillerde ve özel günlerde çalışma zorunluluğu olan, fazla mesainin hemen hemen hiç bir otelde ödenmediği bir sektördür. Gece yarısı işten çıkıp sabahına tekrar işe gelmek zorunda kalınan, günlerce izinsiz çalışma zorunda olan ve itiraz etme hakkı bile olmayan çalışan köleler diyebiliriz. Maaşlar yeter derseniz bunu hesaba katmayın bile.

Turizm de İstediğiniz Paraları Kazanamazsınız
İş hayatına atılıyorsanız ilk düşündüğünüz şey elbette ne kadar kazancı olduğudur. Bu gayet normal bir davranıştır. Çünkü hayatta kalmak zorundasınız. Eskiden turizm sektörü çalışanlarının çok para kazandığı söylenirdi. Bu kısmen doğrudur. Lakin şuan da çoğu çalışan ya asgari ücretle ya da asgari ücrete yakın bir maaşla çalışmaktadır. Hatta asgari ücretle çalışan genel müdürler bile tanırım. Şaka zannetmeyin.

Kariyer Planlarınıza Engeller Çıkması Kaçınılmazdır
Kariyer planınız gibi bir hayaliniz varsa şimdiden uyarayım “yapmayın”. Bunun nedeni ise patronlardır. Çok para vermemek için sizi terfi ettirmezler ya da çocuklarını akrabalarını işin başına getirerek sizi köle sıfatından uzaklaştırmazlar. Bir düşünün patronunuz müdürler ile toplantı yapmak istiyor ve toplantı da ne müdürler var ne de müdür yardımcıları! hepsi departman şefleri… Gerisini siz düşünün.

Her An İşsiz Kalabilirsiniz
Geçmiş dönemlerde yaşadığımız kötü olaylar sonucu yüz binlerce turizm çalışanı işsiz kalmıştır. Bir anda bıçak gibi kesilen turist akını, iptal edilen rezervasyonlar herkesin planını bozmuş bu da çalışanların işsiz kalmasına yol açmıştır. Aylarca iş bulamayan sektör çalışanları farklı sektörlerde iş aramak zorunda kalmıştır.

“Ben Ne Yapıyorum” Diyebilirsiniz
İşte bütün bu olaylardan sonra “ben ne yapıyorum” diyebilirsiniz. Çalıştığınız süre boyunca neye hizmet ettiğinizi veya ne için fayda sağladığınızı bilmeden geçirdiğiniz süre sizi depresyona sokabilir ve sonucunda yanlış kararlar vermenize sebep olabilir.

Doğru araştırma yapmalı ve en etkin kararlı vermek zorundasınız. İleride düzelir mi bilmem ama bu pek çok kolay ya da kısa vade de olacak gibi gözükmüyor.https://urgan.org/turizm-sektoru-gorundugu-gibi-mi/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 02.04.18
 
 

Gebze Teknik Üniversitesi - Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi Görkem TUNCAY https://www.urgan.org ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster