Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '11

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
489
 

Turizmde farklılık yaratmak

Turizmde farklılık yaratmak
 

sualtı heykel müzesi


Dünya üzerinde turizm bağlamında rekabet eden ne kadar yer var?

 

Bir kongrede 6000 diye duymuştum ama söyleyen kişi bunun sadece buz dağının üzerinde olan kısmı olduğu, 10 kat daha fazla olabileceğinden  bahsetmişti. Her sene yatak sayılarının önemli derecede arttığı (örneğin Türkiye’de geçen dönem %24, Çin’de 30 kadar yeni resort planlanmakta), dünyada turizm gelirlerinin ise aynı oranda artmadığı bilinmektedir. Artık her yerde şarap-iyi yemek, doğa ve rahat oteller ya da otantik –kültürel öğeleri izleme imkanları v.b. var. O zaman rekabetçi dünyamızda öne geçebilmek için nasıl farklılık yaratmak gerekir?

 

Örneklere bakalım;

Şurada 30 sene öncesine kadar Newyork’tan en yüksek suç oranının olduğu ve kirli bir şehir olduğu şeklinde konuşuyorduk, geldiğimiz noktada ise NY artık bir cazibe merkezi…ne oldu? Bütüncül yaklaşılarak, şehrin aktörleri biraraya geldi; şehir temizlendi ve suç oranları çok keskin oranlarda azaltıldı. Şimdi insanlar örneğin Broadway’da ya da Metropolitan Operası’nda bir oyun izlemek için internet üzerinden bilet alarak, NY’a gidiyor.

 

Bir başka örnek, Barcelona. 1992 yılındaki olimpiyatlara kadar sanayi şehri olarak bilinen kent, olimpiyat ateşi sayesinde tamamen değiştirilerek, özellikle, şehrin herhangi bir sokağında Gaudi’nın tasarladığı ince sanatsal bir detayı göstererek İspanya’nın en çekici kentlerinden biri oldu.

 

Bir başka örnek, kültürel/tarihi hikayeleriyle öne çıkan şehirler, ülkeler. Hatırlarsınız, 1990’lı yıllarda Abu Simmel’de bir turist otobüsüne yapılan bombalı saldırıdan sonra Mısır, tekrar turizm gelirlerini Christian Jacq’ın Mısır hakkındaki romanları sayesinde arttırmıştı.

 

Virginia Eyaleti’nde bulunan Williamburg, ABD’e ilk gelen kolonilerin yerleştiği bir şehir ve “old city” olarak adlandırılan eski şehir olduğu gibi korunup, yeni şehir onun yanına kurulmuştur. Bugün her Amerikalı, kendi kökenlerini öğrenmek için bu şehri, sanki zaman tünelinden geçercesine gidip, ziyaret ediyor ve o dönemdeki gibi yaşıyor, yaşayanlarla sohbet ediyor.

 

Iskoçya’da da bütüncül bir farkındalık kampanyası yürütülüyor. Yaklaşık 15 sene önce farketmişler ki, ne kadar çok kişi fırsatları anlarsa, o kadar insan neler yapabileceği üzerine düşünür. Bu ana farkındalıktan yola çıkıp, örneğin, dağ bisikleti, yürüyerek fotoğraf çekimleri, macera seyahatleri v.b. gibi konularda web siteleri açmışlar, çalıştaylar düzenlemişler, çeşitli yayınlar ve basın yoluyla kendi coğrafyalarının çeşitli imkanlarını her yolla, halkta bir farkındalık yaratmak için aktarmışlar.

 

Yeni Zelanda ise yine 15-20 sene kadar öncesinde gitmek isteyebileceğimiz en son ülkeler listesinde iken, bütüncül olarak gerçekleştirdikleri “marka”  çalışması sonrasında görmek istenilen yerler arasına girdi. Elbette, gerek hizmet sektörü gerekse turizm ürünlerinin kabul edilebilir standartlara yükseltterek.

 

Karayip Adaları’ndan Grenada da İngiliz heykeltraş Jason deCaires Taylor tarafından 2006 yılında hazırladığı denizaltı heykel müzesi (65 adet heykelden oluşuyor.), dalış turizminde bu ada ülkesinin öne geçmesini sağladı.

 

Diyebilirsiniz ki biz de de güzel örnekler var.  Bir Beypazarı veya Safranbolu bütüncül olarak kentin satışını arttıran güzel örneklerimiz. Hatta yukarıda saydıklarımızdan daha fazlası bizim ülkemizde var. Peki o zaman neden sonuçlardan memnun değiliz?

 

Çünkü, “bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözünü bilip, uygulamadığımız için,

Kısır vizyonla küçük hesaplar peşinde koştuğumuz için,

Birarada çalışmayı, üretmeyi beceremediğimiz için,

Şehrimize, ülkemize sahip çıkmayı bilemediğimiz için,

 

Çok mu ileri gittim? Lütfen bana yazar mısınız, kaç kişi tanıyorsunuz, kendi işi, ailesinden önce şehrini, ülkesini düşünen?

 

Kaç tane Kent Savaşçıları var, bu diyarlardan geçen.

 

Çözüm; sağlıklı bir yaşam istiyorsak, sadece örneğin kalbimize önem vermeyeceğiz; tüm organizmanın,

Kaliteli beslenmesini,

Temiz hava solumasını,

Temiz su içmesini,….de sağlayacağız.

 

Şehir yaşayan bir organizma ise, içindeki her unsur birbirini doğrudan etkilemektedir, kanserli tek bir hücre bile şehri hasta eder.

 

Farklılık yaratmak, güçlerin bir araya gelmesini şart koşar.

NOKTA. 

Zafer Cengiz / Turizm Uzmanı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı büyük keyifle okudum ve bahsettiğiniz sorunun tüm ülkenin sorunu olduğunu düşünüyorum..Teşekkür ederim size.

Beymihdar 
 26.10.2011 17:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 68
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2589
Kayıt tarihi
: 27.05.11
 
 

Çoklu paydaş ortamında çalışma yeteneği, özellikle inovasyon ve kümelenmeyi teşvik etmek için kamu k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster