Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
569
 

Türk Arapsız yaşamalı!

Türk Arapsız yaşamalı!
 

Sonunda olan oldu!

Türkiye, Suriye, Ürdün ve Lübnan arasında Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği adı altında bir “Ortadoğu Birliği” Kuruldu…

Türkiye ABD eliyle kurulan Ortadoğu tuzağına düştü! Ve yüzünü Batı’dan Ortadoğuya döndü!

Bunda elbette 40 yıldır Türkiye’yi kapısında bekleten AB’nin de payı büyük oldu. Nitekim İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, “Türkiye’yi Doğu’ya doğru iterek hata yaptık, Türkiye-İsrail ilişkileri zarar gördü. Bunun sorumlusu Türkiye’yi kabul etmeyen Avrupa Birliği’dir” dedi. (Gazeteler, 11.6.2010)

11 Eylül saldırısı ile ivme kazanan, “One minute” ile doruklara yükselen oyunda takkeler düştü kel göründü…

“Yüzünü AB’ ye dön ama ayakların Doğu’ya doğru gitsin! Bu arada da İsrail ile aranı boz, Ortadoğu’nun yani İslam dünyasının liderliğine soyun! Aynı zamanda da K.Irak’tan çekilecek olan ABD’nin jandarmalığını üstlen…”

“Yeni Osmanlıcık” tuzağı işlemiştir. Türkiye ABD, AB, İsrail ve AKP eliyle yüzünü Batı’dan Doğu’ya dönmüştür. Ve Türkiye-Arap flörtü sonucunda söz kesilmiş, yüzükler takılmıştır.

Demek ki “Kötü niyetli propagandanın taşeronları” yanılmamışlar…

Bundan sonraki adım ne olacak? ABD denetiminde, İstanbul Başkentli bir Ortadoğu ve İslâm Ülkeleri Birliği mi? Yoksa yeni bir Osmanlı Devleti mi? Dikkat ederseniz AKP iktidarı, Suud Kralı’da başta olmak üzere Ortadoğu, İran ve Arap kökenli misafirlerini Ankara’da değil İstanbul’da ağırlıyor… Üs olarak da Çırağan Sarayı seçilmiş durumda…

***

Osmanlı’nın son döneminde Fransacı olduk!

Enver Paşa’nın peşine takıldık Almancı olduk. Hattâ Said-i Kürdi (Nursi)’nin bile Almancı olduğu, Rusya’dan Almanya’ya kaçtığı anlatılır. (Bkz.Cengiz Özakıncı, Türkiye’nin Siyasi intiharı, ‘Yeni Osmanlı’ Tuzağı)

Şiir okumaya pek meraklı Başbakanımızın vecd içinde okuduğu “Türk Arapsız Yaşayamaz…” şiirinin şairi Mehmet Akif Ersoy geçmişte Almanya için de bir şiir yazmıştı;

<ı>“Değil mi ki anasın sen, değil mi ki Almansın

<ı>O halde fikr ile vicdana sahip bir insansın.

<ı>O halde ‘Asyalıdır, ırkı başkadır…’ diyerek,

<ı>Hemcinsin olan anaları incitecek

<ı>Yabancı tavrı yakışmaz senin erdemine…

<ı>Gel, katılıver şunların felaketine.

<ı>Bilir misin ki senin Doğu’ya yönelen bakışın

<ı>İlk kez doğan güneşidir zavallıların…” (1911)

O "zavallılar" da Osmanlı ülkesi oluyor herhalde...

***

Türkiye tarih boyunca adına şiirler yazdığı ülkelerden her zaman ihanet görmüştür. Araplardan gördüğümüz ihanetleri yazmaya sayfalar yetmez. Batı eliyle tezgâhlanan "Yeni Osmanlıcık" tuzağına düşmeyelim… Ülkenin nereye götürüldüğü bellidir.

Türkiye dönüştürülüyor, Atatürk İlke ve İnkılâpları’ndan uzaklaştırılıyor… Muasır Medeniyet Seviyesine değil Arap medeniyeti Seviyesine… çıkması için elden gelen yapılıyor. Cihat bayrakları açılıyor…

Bu tuzağı görmeyenler varsa artık uyanmalıdır. Uyanmalı ve bugün oynanan oyunların aslında yeni olmadığını anlayabilmek için, Osmanlı’nın son iki yüz yılı başta olmak üzere, yakın tarihimizi bir kez daha okumalıdır…

Yoksa yol bitmek üzeredir…

Tülay Hergünlü

İstanbul, 11.06. 2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arada uyum yok, klasik chp kültürü kusuyorsunuz. En basitinden bugün kürtlere sorsanız onlarda "Kürtler Türksüz yaşamalı" der, sizin bu zihniyetiniz fitnecilikten başka bir şey ile ifade edilemez.

yunus ören 
 21.06.2010 0:37
Cevap :
Merhaba. Eleştiriniz hiç kibar değil. Neredeyse hakaret ediyorsunuz. Size tavsiyem; Öncelikle düzeyli eleştiriyi öğrenmenizdir. Sözleriniz kin kusuyor! Bu ne kin böyle?!  21.06.2010 18:44
 

Kaldı ki, biz ve bu saydığınız milletler binlerce yıldır bir aradayız. Kız alıp vermişiz. Ortak kültür değerlerimiz var. Doğu'ya sırtımızı dönmemizi emreden! AB'nin İran'da 2009 sonu itibarıyla 17 Milyar USD yatırımı vardır.

POORTEMPLIER 
 14.06.2010 11:22
 

İyi de, o Batı yerle bir olmak üzere. AB Ülkelerindeki krizler, iflaslar. ABD'nin 13 trilyon usd borcu. Gelgelelim Doğu yükseliyor. Hindistan, Rusya, Çin... Rusya ile vizeleri kaldırmak, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye arasında turizm birlikteliği kurmak, Brezilya ile ortak stratejik girişimler, yatırımlar. Bunun neresi Araplaşmak? Biz mi Araplaşıyoruz, Arap gençliği mi Türkiye'yi model olarak alıyor, iyi analiz edelim lütfen.

POORTEMPLIER 
 14.06.2010 11:18
Cevap :
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.  14.06.2010 18:40
 

düne kadar SURİYE cumhuriyet düşmanlarının ev sahibi, yuvası iken bu gün kuzu sarması olmamalı. Olamaz, yüce Türk Milleti bu geçmişi iyi bilir ve ilk fırsatta sandıkta bunu değerlendirir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana araplardan ne buldu diye sorulursa tek kelimeyle HÜSRAN dır. Gerisi laf ve iç siyaset. Ama halk sağlıklı bir gözlemle bu sorunu sandıkta çözer diye düşünüyorum.

Yalnıztürk 
 13.06.2010 13:50
Cevap :
Halkımızın sağduyusunu kullanıp, sorunları sandıkta çözmesi en büyük dileğimizdir. Teşekkür ederim.  14.06.2010 18:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 496
Toplam yorum
: 632
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1100
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster