Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '08

 
Kategori
Doğum Hikayeleri
Okunma Sayısı
1093
 

Türk Azeri bebeği

Türk Azeri bebeği
 

ortak türk dilini oluşturacak bebek


24 mart bebeğimin ilk yaş günüdür. Sorabilirsiniz ki, bunda vurgulanacak ne var ki? Var, çünki, bebeğim Azerbaycan Türkiye birge ailesinden olan tatlı bir bebektir.
Ben Türkiye Türkçesinin yanı sıra Azeri şivesi ile de konuşuyorum.
Dilbilim uzmanları ortak Türk dilini oluşturacak programlar, kitaplar hakkında düşünürken bizim evimizde bunun bariz örneği yaşanmaktadır. Mesela ben minicik bebeğimize hitap ederken- niye bele edirsen, yaramazlık yapma, yoksa babana bir bir suçlarını söyleyeceyem-dediğimde göründüğü gibi iki şiveyi bir arada kullanmış oluyorum.

Bebek çevresindeki, insanların, akrabaların Türkçe şivesini duyup, sık sık ta benim Azeri şivemle konuşmalarımı, bazı sözcüklerimi işittiğinde sanırım ileri yaşlarda serbest konuşmaya başlayınca ortaya farklı bir konuşma tarzı çıkacaktır. Gelecekte okul sorunu yaşamasın diye dilerim ki, uzmanlar bu konuda daha aktiv olarak pratik ders programları, dilbilim kitapları yazsınlar ve orta okullarda "Ortak Türk Dili" fenni de ders programına salınsın.

Ben ne ilk ne de son Azeri -Türk ailesi değilim. Artık yüzlerce böyle mutlu, milli aileler var ve bu ailelerden doğan çocuklar ortak Türk dilinin kolay bir şekilde oluşmasında en pratik örneği veriyorler demektir. Bizden sonraki, kuşaklar inanıyorum ki, tüm Türklerin konuşa bileceği şivede konuşarak birlik olup ekonomik, siyasi, sosyal sorunlarını beraberce, kardeşçe cözecekler ve demek ki, asırlar öncesi stratejik önem taşıyan Türk dili yine, önde giden dünyevi yabancı dilleri gölgede bırakarak dünyada en gelişmiş, ileride giden ve resmi kurumlarda, tüm genel yazılımlarda kullanılan türk dili seviyesine çıkacak.

Kızımı 1 yaşını doldurması münasebeti ile kutluyorum ve Azeri-Türk ailelerinden olan tüm çocuklara milliyetine, diline sahip çıkmasını ve milletine hizmette hayırlara vesile olmasını arzu ediyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

tanri butun cocuqlara savashsiz dunyada yashamaqi qismet etsin. ortaq turk dilini anneler yaradacaq

BAHTIYAR ALIRZAYEV 
 02.12.2008 10:03
Cevap :
Selamlar! Çok teşekkür edirem ve size de bu sevinci arzu edirem Saygılarımla  05.12.2008 14:25
 

şirin çiçeğimize nice mutlu yıllar diler,tüm türk uluslarının çocuklarına huzur sağlık,ve güvenli bir yaşam dilerim,çocuklarımızın yarınları aydın,masum yüzleri her zaman neşeli olması dileklerimle.

Ömer SÜMER 
 25.03.2008 14:01
Cevap :
ben de sizin bu kalpten dileklerinizie katılıyorum ve hiç bir zaman türk çocuklarının ezilmemesini, baskı altında kalmamasını, eğitimli, bilinçli ve en güzel hayat koşulları içinde yaşamalarını diliyorum Saygılarımla  25.03.2008 15:53
 

Biliyorsunuzki dünyada yüzyıllarca türkler hüküm sürmüş ve dünyanın her kıtasında at koşturmuştur,azınlık dahi olsa bugün her ülkede türklere rasanmaktadır,atalarımız her kıtada yerleşirken bugünlere kadar gelen büyük bir türk uluslarının hangi koşullarda nasıl yaşayacaklar bunu bilemezlerdi,ama bugün bir lider ülke olarak türkiyenin konuştuğu dili konuşabilir aynı çatı altında toplanabilirler,birlikten kuvvet doğar,dış güçler bunu bildikleri için sürekli ekonmimizle oynayıp ileri gitmemizi engellemekteler.bu nedenle türk birlikelerinin kurulması vede aynı dil konuşmasınıda bir gün engellerler sürekli dinimize sataşmalar yaptıkları gibi.

Ömer SÜMER 
 23.03.2008 20:27
Cevap :
evet, mutlaka birlik olup eski güçlerimizi geri kazanmamız şart. bu yolda tüm Türklere uğurlar dilerim Saygılarımla  23.03.2008 21:51
 

Bende de var o ortak yapımlardan:))) Kızınıza sağlıklı nice yaşar dilerim... Sizinde dediğiniz gibi ayrı bir dil yok ayrılıklara sebep... Bizimki sadece bir şive:))) Sevgilerimle, iyi kalın...

mihasu 
 23.03.2008 20:04
Cevap :
ne güzel , ben de aynen sizin gibi mutluyum. ve sizin mutluluğunuza bereketler dilerim. Saygılarımla sizinle daha yakından tanışmak isterdim Yazılarınızı okuyacam ilk önce  23.03.2008 21:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 90
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 18.02.08
 
 

1978 doğumluyum. Bakü'de doğdum. Ben Kayseri'de yaşayan Azerbaycanlıyım. Kayseri'de yaşıyorum. Be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster