Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
3804
 

Türk CIA ajanları

Basında gördük bir CIA ajanı arkadaşı Yaşar Kemal'e, eskiden, İşçi Partisi'nden ayrıl, dünyada popüler yapalım seni demiş.

Bu ajanlık hikayelerini filmlerde çok izleriz de, gerçek hayatta hiç konu olmaz. Oysa kimbilir her yerde ne kadar çok olmalılar.

Düşünsenize mesela basında, üniversitelerde, kamu kurumlarında, askerde ne 'baba' bildiğimiz adam, ajandır.

Bunlardan en bilineni Mahir Kaynak. Kendi döneminde ta en içe kadar girmiş birisi.

Herhalde bugün, açığa çıksaydı bizi en çok etkileyecek olan basındaki ajanlardır.

Mesela adam kimbilir ne milliyetçi, ya da solcu, ya da özgürlükçü yazılar yazıyor, sloganlar atıyor, belki gizli kışkırtmalar yapıyor, ama biz onu ne büyük adam sanıyoruz. Böyle kişiler elbette, her adımlarında, daha büyük bir planın parçası olarak, yöneticilerinden aldıkları görevleri ya da misyonları yerine getiriyorlardır.

Herhalde bu tür ajanlık işlerinde çeşitli çaprazlamalar da yapılıyordur. Örneğin bir ajana belli bir görüşün gözü kapalı savunuculuğu verilir, bu kişiye, çok kritik dönemlerde, savunduğu kesimin aleyhine olacak karşı bir görüşü savunma işi verilir. Kitlenin, kendi yandaşı sandığı adamın (ajanın) bu görüşüne kapılması sağlanır. Bu büyük ihtimal, o yapı içinde bir ayrılma da yaratır. Çünkü kimi romantik etkiyle ajanı destekler, kimisi ise aklıyla ya da sezgisiyle, ajana karşı çıkar.

Ya da bunun tersi olabilir, hep belli bir görüşün karşısında yer alan bir ajan, bazen o görüşün lehinde konuşturulur, böylece ona güvenilir imajı kazandırılır, bu imaj, daha sonra, kritik bir manipülasyonda silah olarak kullandırılır. İşte aklı selim bir adam bile bu yönde konuşuyor diye manipüle edilir.

Kimbilir ajanlığın kitabında ne numaralar vardır!

Türkiye'de pek çok Türk kökenli CIA ajanı olmalı. Bunlar ise ABD'ye hizmet eder. Düşününce, Türkiye'de siyasal toplum içinde, yani devlet içinde, müthiş bir Türk milliyetçiliği vardır. Yani bu bildiğimiz, temelinde müslüman, dindar eğilimleri taşıyan ama onun üzerinde etnisiteye kaymış bir Türklük milliyetçilği anlayışıdır. Böyle hakim bir yapıda nasıl olur da CIA ajanlığı mümkün olur sorusu akla geliyor. Ancak bu sorudaki paradoksu şöyle aşmak mümkün: Bir insan Türk milliyetçisi olduğu halde CIA ajanı da olabilir. Çünkü, SSCB'ye karşı, yani komünizme ve yani dinsizliğe(!) karşı, ABD'yi desteklemek ve ayrıca, dünya lideri(!) olan ABD'yi, Ortadoğu gibi, büyük devletlerin canlı satranç tahtası yaptıkları bu bölgede hakim güç haline sokmak ve onun koruması altında olmak, büyük, güçlü Türkiye için şarttır. O halde, Türkiye'nin iyiliği için ABD'yi desteklemek vatanseverliktir.

Böylece ABD için CIA ajanlığının kapısı açılır. Bu salt ajanlık düzleminde olan bir şey değil. Hiç kuşkusuz, Türkiye'nin 1950'den beri ABD yörüngesindeki, ya da kucağındaki politikası da, bu ajanlık metodolojisi ile bağdaşıktır.

ABD salak değil, Türk milliyetçisinin bu paradoksu nasıl çözümlediğini görmüştür, bu nedenle, gizli politikalarında, bu paradoksun kendini parlatmasını hep engelleyecek planlar yapmıştır. Hem, Türkiye'nin iyiliği için ABD dostu olmak gerekir, önermesini canlı tutmuş, ama hem de her türlü çıkarını, Türk ajanlarını da kullanarak, belki onlara da ajan tutarak, sağlamıştır.

Sağlamıştır, demek gerekir. Çünkü, bu ülkede, büyük katliamlar olmuş, büyük faili meçhuller olmuştur ve ama biz hala ABD'nın dizinin dibinden ayrılmamaktayızdır. Bu, hala ABD'nin kucağından inmemeyi nasıl görmek gerekir acaba? ABD'nin yeni başarısı mıdır bu, yoksa AKP'nin kendi gizli politik stratejisi için bir mecburi aşama mıdır? Hiç kuşkusuz, bunu ABD Türkiye masası düşünüyordur, ve Türk ajanlarına, (medyadaki, üniversitelerdeki) bu sorunun cevabını alacak şekilde görevler veriyordur.

Bi de hiç kuşkusuz, farkındalıksız ABD ajanları vardır. Mesela, ABD ile içli dışlı olan, oraya gidip gelen, kurumlar arası ilişkileri olan kişilerdir bunlar. Bunlar belki, konforlu bir yaşam tarzı içinde bir anlamda ABD'ye laf taşıyan kişilerdir. Onlara ABD'nin çıkarları empoze edilirken, bir yandan da, feedback alınıyordur.

Velhasıl, en baba(!) diye bildiğimiz, kanaat edinmek için ağzının içine baktığımız adamlar, en "baba" CIA ajanı olabilirler ya da herhangi türden bir ajan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 976
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster