Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rumikorman (Korman Türkmen)

http://blog.milliyet.com.tr/rumi

18 Aralık '06

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
32113
 

Türk dili - kültürü ve medeniyeti

Türk dili - kültürü ve medeniyeti
 

Dil ile kültür ve medeniyet arasında çok yakın bir ilişki vardır. Kültür, bir toplumun, bir ülke halkının tarih boyunca toplumsal yaşama biçiminin bir bütünüdür. Kültür, o toplumun veya o ülke halkının gelenekleri, ahlak görüşü, inancı, sanatı gibi toplumsal yaşama özgü maddi ve manevi bütün özelliklerini kapsar. Dil ile kültür arasında sıkı bir bağ vardır; zira, toplumsal bir varlık olan insanlar konuşmak, düşündüklerini birbirlerine söylemek ihtiyacıyla dili yaratmışlardır. Yine dil ile düşünce arasında da sıkı bir bağ, karşılıklı bir etkileşim vardır. Bir insan düşüncesini anlatırken kullandığı sözcüklere özen gösterdiği ölçüde dilini geliştirir. Ancak dil, asıl eğitim ve öğretimle geliştirilir. Eğitim ve öğretimde önde gelen en önemli araç dildir. Eğitim ve öğretimle geliştirilmiş bir dille kültürün tanıtılması daha etkili olacaktır. Bu yüzden Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasında Türk dilinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Uygarlık veya medeniyet önce aileden başlar ve daha sonra, eğitim ve öğretimle gelişir. Eğitim ve öğretimin bütün basamaklarında üstün özellikler kazandırılması, eğitim ve öğretimin bilimsel temele dayalı programlarla düzenlenmiş olan Türk dili ve Türk kültürünün okutulup öğretilmesine bağlıdır. Ulu önder Atatürk Türk milletinin kültürde ve medeniyette yükselebilmesi için ilimde ve teknikte (fende) yüksek meslek sahiplerinin yetiştirilmesini istemiştir. Yurdumuzu dünyanın en bayındır ve en uygar ülkeleri düzeyine eriştirmek, Atatürk’ün her zaman en büyük ideali olmuştur.

İlimde ve teknikte ilerlemiş ülkelerin çalışma yöntemlerinden, ilim ve teknik alanlardaki üstünlüklerinden yararlanabilmek için Türkçenin ilim dili olarak geliştirilmesi üzerinde önemle durmamız gerekmektedir. Ancak bu sayede medeniyette ilerleyebiliriz. Yani, Türk dili bilimsel bir dil olarak gelişmedikçe, Türk medeniyeti de çağdaş bir düzeye erişemeyecektir.

Atatürk’ün Afet İnan’ın Medenî Bilgiler kitabına, kendi el yazısıyla yazdıkları düşünceleri de Türk dilinin önemini anlatır: “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk halkı Türk milletidir. Türk milleti demek Türk dili demektir. Türk dili Türk milleti için en kutsal bir hazinedir, çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felâketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını, menfaatlerini, kısacası bugün kendi milletini yapan her şeyinin dili sayesinde muhafaza olunduğunu gösteriyor. Türk dili; Türk milletinin, kalbidir, zihnidir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Korman Türkmem,Türk dili,kültürü ve medeniyeti başlıklı yazınızı okudum,çok etkilendim.Sizden ricam,Atatürkün""Türkiye Cumhuriyetini kuran Türk milletidir.Türk milleti demek Türk dili demektir.Türk dili Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti Geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakını,geleneklerini kısacası bugün kendi milliyetini yapan herşeyini dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyor.Türk dili Türk milletinin kalbidir,zihnidir."" Sözü çerçevesinde Türk dili ve Türk milleti bağımsızlığı ilişkisini yorumlayan ve inceleyen yazınız varmı.benimle paylaşabilirmisiniz ?

hulagu yildiz 
 24.11.2007 19:00
Cevap :
selamlar, teşekkür ederim. Malasef bu konu hakkında yazım yok henüz. Ama güzel bir konuya değinmişsiniz. İnceleyerek Ulu önder Atatürk'ün Türk Dili hakkında bu yorumlarını konu eden bir yazı yazmayı düşünebilirim. Saygılarımla.  26.11.2007 22:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 9298
Kayıt tarihi
: 01.12.06
 
 

1968 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster