Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '19

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
281
 

Türk Dizi Sektörü Çöküyor!

Bu sezon son yılların belki de en kötü sezonlarından birisi oldu. Özellikle TV sektörü son senelerin en büyük düşüşünü yaşadı dersek yanlış olmaz sanırım.

Bu sezon yeni başlayan çoğu dizi beklentiyi vermezken çoğu devam etmekte olan diziler ise izleyicisini ekranda tutmakta zorlandı.

Baktığımız zaman bu sezon Bir Zamanlar Çukurova  dizisi dışında tam anlamıyla bu dizi olmuş denilen ve açık ara izleyici çeken başka bir proje olmadı.

İşin garip kısmı ise bu sezon patlama yapan ne dizi oldu ne de oyuncular.

Ay Yapım  başta olmak üzere bir çok köklü başarılı şirketin  dizileri tutmadığı gibi izleyiciyi ekrana tam olarak çekemedi.

Peki neden böyle oldu? İşte şimdi gelin bu sorunun yanıtını arayalım;

Bu sezon tüm dizilerin ortak sorunu bence cast ve senaryo kalitesiydi. Yeni dizilerin oldukça uyumsuz oyuncu kadroları olduğu gibi hikayeleri zayıf ve senaryoları izleyiciyi ekranda tutacak kadar sürükleyici değildi.

Özellikle bir çok yapımcı sosyal medyanın şişirdiği oyunculara yöneldi ve yanlış oyuncu seçimi yüzünden projelerinin batışını izledi.

En büyük sorunlardan biriside bu belki ülkemizde oyuncu olmayan ne kadar insan varsa eğitimsiz ekranlara sürülüyor işte mankendir , çeşitli yarışmalardan popüler olan isimlerdir haliyle ekranda oyuncu kalitesi de iyice dibe vuruyor.

Artık Türk izleyici eskisi gibi ne verirseniz yerim demiyor çünkü internet çağındayız ve birçok yabancı içeriği izleme imkanına sahibiz.

Özellikle bu sene popüleritenin şişirdiği oyuncuların patladığı bir sezon oldu. Sosyal medya pohpohlaması ile geçtiğimiz senelerin en çok izlenen yaz dizilerinde rol alan yeteneksiz oyuncuların dizileri reyting alamadığı gibi aynı zamanda  ne kadar  kötü bir oyuncu olduklarını sergilediler ve izleyiciden damga yediler.

Bu sezon  hikayesi iyi olan dizinin oyuncu kadrosu, oyuncu kadrosu iyi olan dizinin ise hikayesi senaryosu iyi değildi.

Türk dizi sektörü bu sezon çok ciddi çöküş belirtileri gösterdi bence.

Şirketler ve yapımcılar umarım artık ekranlara sadece iyi oyunculuk yapabilen eğitimli tecrübeli isimleri sürer. Hikaye ve senaryo konusuna gelecek olursak çok daha sürükleyici akıcı projeler hazırlamazlarsa açıkçası önümüzdeki sezon da bu çöküş devam edecek gibi duruyor.

Bakalım yapımcılar kendi sonlarına doğru uçuruma koşarcasına şişirme oyuncularla yola devam mı edecek zayıf klişe hikayelerle  yoksa  tiyatro kökenli oyunculara yönelip sağlam senaryolarla bu gidişata son vermek için hamle mi yapacak? bekleyip göreceğiz…

Çetin Kaya

Twitter/Fankafacetinn

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 449
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1496
Kayıt tarihi
: 31.01.14
 
 

Şuanda Turizm İşletme Fakültesinde okuyorum.Endüstri Teknik Ve Meslek lisesi mezunuyum. Ufak mana..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster