Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
696
 

Türk Dünyası değerli bir büyüğünü kaybetti

Türk Dünyası değerli bir büyüğünü kaybetti
 

1975 yılında kurduğu ‘’Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu’’ TÜMATA ile Avusturya, İspanya, Almanya, İsviçre başta olmak üzere, dünyanın çeşitli ülkelerinde  müzik ve hareket terapisi konularında seminerler  veren  Yard.Doç.Dr. Rahmi Oruç Güvenç,  geçirdiği kalp krizi sonucu Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli kurum, kuruluş ve üniversitelerce bir çok kez ödüle layık görülen Güvenç, grubuyla diyar diyar gezerek, Orta Asya müziğinin ifade edilemez büyüsel tınısını tüm dünyada tanıyordu.

Türkiye’nin bir çok şehrinde, temel tasavvuf öğretileri, vuslat anlayışı ,manevi değerler konularında eğitimler veren Güvenç, çalışmalarında ses ve  müziğin insan hayatındaki önemini vurgulamak amacındaydı. Kurucusu olduğu TÜMATA ile Horasan kökenli Türk makam müziği ile tedavi geleneğini günümüze taşıyan Güvenç, 5 Temmuz 2017  günü Şakirin Camiindeki ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında ebedi istirahatine çekilecektir. Çalışmalarıyla dokuz yüz sene öncesi  Osmanlı şifahanelerini günümüze taşımakta, müzikteki  makamların insan şifası üzerindeki etkilerini vurgulamaktaydı.

Yıllardır Yalova’da yüzlerce gün süren sema etkinlikleri düzenleyen Tümata, bu yılda Kuran’ı Kerimdeki sure sayısı olan 114 gün 114 gece semayı sürdürmekteydi. Etkinlik kapsamında Kur’an-ı Kerimde o güne mahsus sure okunuyor, tefekkür ediliyor, tasavvufi ve sosyal hayatımız yönünden açıklanıyordu.

Türkiye’nin ve dünyanın müzikle şifa sanatının dâhisi bu değerli insanı kaybetmenin derin üzüntüsü içinde, başta ailesi olmak üzere, tüm dünyanın başı sağolsun diyoruz. Allah rahmet eylesin.  Müziğiyle ve yüzlerce Müzikterapi albümüyle her daim alemimizde sesi yankılanacaktır.     

Ayperi Ferda Oral /Eğitimci Yazar

instagram/ayperiferdaoral

facebook/ayperiferdaoral

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5938
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster