Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
1717
 

Türk farmakope komisyonunun çalışmaları

Türk farmakope komisyonunun çalışmaları
 

Bitkilerle tedavi konusunda şarlatanlığa son veriliyor.


21.10.2004 tarih ve 25620 sayılı resmi gazetede Türk kodeksi hakkında kanun yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre “Türk Farmakopesi – Avrupa Farmakopesi Adaptasyonu I 2004” yürürlüğe konulması kararlaştırılmıştır. 

Bu kanunun en önemli özelliği ülkemizde ilk defa tıbbi bitkilerin modern tedavide kullanılmasına imkan sağlamasıdır. 

Bu konuda doktor ve eczacılarımız Avrupalı meslektaşlarından 30 sene geride bulunmaktadır. 

Söz konusu kanuna göre teşkil edilen “Türk Farmakope komisyonu” Avrupa Birliğine adaptasyon çerçevesinde modern tıbbi tedavide kullanılan bitkisel drog ve kimyasal maddelerin tanım, tarif, test ve kontrol metotları ile muhafaza edilmelerini kapsayan çalışmaları 2 ekim 2006 tarih ve 1106 sayılı genelge ile kitap halinde bastırılarak dağıtımını sağlamıştır. 

Bitkisel drogları da kapsayan 2. kısım henüz tamamlanmamıştır. 

Türk Farmakopesine dahil edilecek bitkisel droglar konusu çok hassas bir özelliğe sahiptir. ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytoterapy) monograflarında 112 adet tıbbi bitki bulunmaktadır. Buna karşılık Kommission E monograflarında 169 tıbbi bitki ve 13 adet eterik yağ bulunmaktadır. 

Türk Farmakopesine sadece ESCOP monografları dahil edilirse, yeni kurulacak olan” Türk Bitkisel İlaç Sektörü” Alman firmalarıyla rekabet edemez, ülkemiz Alman Firmalarının pazarı haline gelir. 

Alman firmaları ESCOP ve Kommission E monograflarına göre üretim yaptıkları için Avrupada bitkisel ilaç konusunda lider durumundadır. Türk Firmaları Sadece ESCOP monograflarına göre üretim yaparsa Alman firmaları ilave olarak 57 adet bitkisel ilaç ile önde olacaklardır, ülkemizden şimdi olduğu gibi bitkisel drogları ithal edip, ilaç halinde bize satacaklardır. 

Belirtilen nedenle Türk Farmakopesine ESCOP monografları ve ESCOP monograflarında bulunmayan 57 bitkisel drog için Kommission E monografları dahil edilmelidir. 

Türk Farmakope Komisyonu çalışmalarına bu aşamada katkı sağlamak gerekmektedir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir eczacı olarak bu adaptasyon kararının gecikmiş bir karar olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu gecikmenin zanlılarını uzaklarda aramaya gerek yok. Eczacılar ve bağlı oldukları meslek odaları maalesef bu konulara çok ilgisiz. Bitkisel drog konusunda Türkiye' nin yakın gelecekte iyi bir pazar oluşturacağı kesin, ama bu pazarı elde tutmak için, şimdiden sahiplenmek ve katkı sunmak gerekiyor, yoksa yarın çok geç olabilir. Selam ve Saygılarımla...

Aysel Kaygusuz 
 09.01.2011 15:12
Cevap :
Sayın Aysel Kaygusuz Halkımızın ve gelecek nesillerimizin sağlığının güvenceye alınması konusunda bitkıisel ilaçlar çok önemli bir aşama. İlaçta lider ülkeler kendi halklarına bitkisel ilaç sunarken bize kimyasal-sentetik ilaç satmaları son derece manidar bir strateji. Her şey buraya yazılamıyor, siz meslekten olduğunuz için hada fazla bilgiye sahipsiniz. Bu makale "Kronik Hastalık makalesi" ile birlikte okunursa daha anlamlı oluyor. Saygılarımla  09.01.2011 18:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 4309
Kayıt tarihi
: 14.11.09
 
 

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya yüksek mühendisliğinden mezun oldum. İstanbul Üniversitesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster