Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1221
 

Türk gemileri eşlik eder mi etmez mi?

Türk gemileri eşlik eder mi etmez mi?
 

Türk donanmasına yeni katılan bir çıkarma gemisi


Gergin bir zamandayız, İsrail PKK'yı ve Ermenistan'ı açıkça destekleyecek gibi görünüyor. Birkaç gün önce yazdığım "Şimdi görün provakatörleri" blogumda böyle bir yardım filosunun yola çıkacağını ve gerginliğin had safhaya varacağını söylemiştim, maalesef gerçekleşmek üzere. Şimdi bu noktada Türk Donanması (Sizleri gaza getirmek gibi bir amacım yok ama Dünya'nın en güçlü 15 donanmasına dahildir) çoğu komutanı hapiste olsa da kendi gemisini ve vatandaşını elbette ki Davutoğlu'nun açıklamasından sonra korumak istemektedir. Gelin olası senaryoları aklımızdan geçirelim. 

Senaryo I : Çoğu devlet ve Türkiye, yardım filosunun geçeceği suların Filistin karasuları olduğunu düşünüyor. Yardım filosuna muhtemelen bir fırkateyn ve bir hücumbot eşlik eder. Zira çok güçlü bir filonun bu sefere eşlik etmesini beklememek gerek. Türk filosu Gazze limanına sağ salim varır, gerginlik artık savaş öncesi son safhaya varır ama hiçbir çatışma gerçekleşmez. 

İsrail, prestiji konusunda abartılı davranmayı sever. Açıkçası bu senaryonun gerçekleşmesini çok isterim ama olası görünmüyor. Aslında bu yapılanlar ciddi bir tahrik etme çabasıdır, sonra söyleyeceğim. 

Senaryo II : Filo yol alır ve İsrail uyarı yapar. Filonun savaş gemilerini geride bırakarak kendi limanına gelmesini önemle rica eder. Mücahit (!) filo elbette ki kabul etmeyecektir, sonuç olarak İsrail donanması taarruz değil savunma üstüne yapılıdır. Gazze limanı önlerinde bir abluka kurup, Türk filosunun ve savaş gemilerinin yanaşmasına izin vermezler. Al sana haftalarca sürecek korkutucu bir gerilim! 

Bu bence en olası görüneni. İsrail saldıran taraf olmayı istemez, Türkiye de istemez. Bazen savaş çıktı çıkacak denilen ürkütücü bir dönem anlatılabilir, filo ya geri döner ya da Gazze'ye ulaşır. 

Senaryo III : Eminim aşırı dindar kesimin en çok istediği şey budur; İslam Savaşı. İsrailliler uyaracak ve olumlu cevap alamayınca özel operasyon / saldırı yapacak, çok fazla canın alınacağı bir Türk - İsrail savaşı çıkacaktır. Asıl garip olanı, dindar kesim, İran'ın, Suriye'nin ve hatta Mısır'ın da bu savaşa İslam adına katılacağını düşünüyor. Siz öyle düşünün, 30 Şubat günü o hayal gerçekleşir. 

Biraz mantıklı davranmak gerek. Türk savaş gemileri her ne kadar eşlik etse de uluslararası arenada ne kadar tepki alacağımızdan haberiniz var mı? Hatta bazı ilişkiler koparılabilir. Türkiye bu hareketle İsrail'i tahrik ediyor. İsrail o gemileri vursa ne olacak? Bütün Türk Ordusu oraya yoğunlaşacak, kim galip olacak ona karışmam ama çok kan döküleceği kesin. En üzücü olanı ise, Kıbrıs Harekatı sırasında olduğu gibi halkta birlik havası beklemeyin. Doğudaki PKK yandaşları "Her şey Türkiye için!" sloganları mı atacak? PKK eylemlerini bitirip Türklerin savaşı kazanmasını mı bekleyecek? Daha geçen aylarda Ağrı'yı gelecek nesillere hedef gösteren Ermenistan'ın tarafsız bir tutum sergileyip, Kıbrıs Rumlarının da Akdeniz'deki Türk donanma kollarını destekleyeceğini sanıyorsanız, bence gidin bir bardak soğuk su içip yatın, uyuyun. Çünkü bunlar artık hayalden ibaret. Dönem çok farklı. II. Dünya Savaşı'nda olduğu gibi milyonluk ordular yiğitçe savaşmıyor, devletler birbirini terörizmle ekonomiyle çökertmeye çalışıyor. Bunun en ustaları ise ABD, İngiltere, İsrail, Fransa -Libya olayında 10 puan kazandı- ve Rusya'dır. Saygı ve sevgilerimle... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1627
Kayıt tarihi
: 03.09.11
 
 

Tarih alanında üniversitede öğretim üyesiyim, siyaset - tarih ve sanat dallarına ilgim vardır. Her ş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster