Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Temmuz '09

 
Kategori
Yurtdışından Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1007
 

Türk gibi sigara içmek ....

Türk gibi sigara içmek ....
 

'Smoke like a Türk '? No more ... Sultan Murat IV ün 17. yüzyılda sigarayı yasakladığını yazıyordu , Daren Butler . Tarihi en eski olan bir yasaklama. İçenlere uygulanan yaptırım ve yasaklamanın başarısızlıkla sonuçlanması da...

Üniversıte sonda başladığım ve çalışma hayatımda devam ettirdiğim sigara içme alışkanlığını bırakalı yirmi yılı geçti. Şimdi kokusu bile rahatsız ediyor. Nefesim kesiliyor sigara içilen ortama girdiğimde.

İlk kez yurt dışına gittiğimde yanımda bir iki paket SAMSUN sigarası vardı. Bir gün sigaramın bittiğinin farkına vardım. Ev arkadaşım , aynı zamanda iş yerinden arkadaşımdan istedim. Ertesi gün çarşıdan almayı düşünüyordum. Arkadaşım vermedi ve bana en büyük iyiliği etti. Tabi ilk anda öyle düşünmemiş hatta alınmıştım.

Eşimle arkadaşlık ettiğimiz bir dönemdi. Kardeşimin sağlık sorunu olduğunu öğrendim. Hemen sigara alıp yakmak istedim. O sigarayı elimden aldı ve söndürüp çöpe attı. 'Sigara içersen sorun çözülecek mi ' dedi. O günden beri sigarayı elime almadım. Bazan rüyalarımda keyifli keyifli tüttürdüm ama uyandığımda içimde kullanma isteği yoktu...

Evin camları duvarları sararana kadar sigara içen kayınpederim geçirdiği solunum rahatsızlığı ve kalp hastalığı nedeniyle bıraktı sigarayı 18 yıl önce. O bırakırsa herkes bırakabilir diye düşünüyorum, çünkü uyanır uyanmaz ilk işi sigarasını yakmaktı.

Burada da kapalı yerlerde sigara içmek yasak artık. Büyük alışveriş merkezlerinde sigara içenler için özel odalar var. Lokanta ve benzeri yerlerde de sigara içenler için ayrı masa var ama aynı oda da olunca dumandan nasibimizi alıyoruz.

Eşim kullanmıyor. Çocuklarıma küçük yaşta zararlarını anlattım. Her ikisi de spor yaptıkları için içemeyeceklerini söylediler. Bu spor yapmazlarsa içecekleri şeklinde yorumlanbilir mi acaba? Umarım başlamazlar.

Sağlığa zararlı diye uyarı yazısı olan ve satılan tek ürün sanırım. Buraya ilk geldiğim yıllarda sokakta ve parklarda sigara içen bayanların sayısı çok azdı ama yakın yıllarda genci yaşlısı içiyor. Hem de çocukları ya da torunları kucaklarında ... Sigara içen erkeklerin sayısı çok ve gençler arasında da giderek yayılıyor bu alışkanlık.

Sigaranın sağlığa zararı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle akciğer kanseri, kalp ve damar hastalıkları olanların kullanmasının zararı her yerde yazılı...

Üniversite yıllarında bir gün sınıfta sigara içen arkadaşımızı dersteki öğretmen uyarmış ve sigaranın akciğer kanserine neden olabileceğinden söz etmişti. Arkadaşın yorumu ilginçti . ' Yaşam boyunca akciger kanseri dışında diğer kanserler de ben de çıkabilir , bari sigara içeyim de nedeni belli olan bir kansere yakalanayım'. Umarım yaşamımı sağlıkla sürdürüyordur .

Ülkemizde yasağa ne denli uyulacağını gerçekten merak ediyorum. Yetişkinlerin bir çoğunun sigara içtiği ülkede sayın başbakanımızın uygulamak istediği bu yasaklama umarım amacına ulaşır. Tepkilerin olması doğal değil mi ?
Geçimini tütünden sağlayan insanlar, tiryakiler mutlaka karşı çıkacaklardır.

Bile bile sağlığımıza zarar vermemek dileğiyle dumansız günler ....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 1163
Toplam mesaj
: 200
Ort. okunma sayısı
: 1105
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1955 Niğde doğumluyum. Ancak Japonya'ya gelene kadar yaşantımın büyük bir bölümü Ankara'da geçti. Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster