Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ağustos '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
765
 

Türk halkının farklılıkları bir yana en büyük ortak noktası cehalet!

Türk halkının farklılıkları bir yana en büyük ortak noktası cehalet!
 

eğitim, işsizlik, cehalet, politika, siyaset, akp, chp, mhp, hdp, terör


Türk Halkının farklılıkları bir yana en büyük ortak noktası CEHALET!

Mustafa Kemal Atatürkün devrimleri ile eğitimde açılan çığır ve ilerlemeler sonra gelen iktidarların uygulama ve politikaları ile günümüz Türkiyesinin zeminini hazırlamıştır. Mevcut eğitim sistemi içinden geçen insanlar  niteliksiz insanları millet vekillerinin seçilmesinin önünü açıyor. Sonra akla mantığa aykırı açıklama ve konuşmaların muhatabı oluyoruz.

SORUN VAR OLAN BEN DE DAHİL EĞİTİMLİLERİN DE ALDIKLARI EĞİTİM VE GEÇTİĞİMİZ EĞİTİM SİSTEMİNİN KALİTESİZLİĞİ. Gelen iktidar sadece enkaz üzerinde fırçalama yapıyor gizli ajandasına göre geniş kitleleri dizayn edecek politikalarını uyguluyor. Atatürk bu yüzden cehalete savaş açtı ve eğitim devrimi yaptı ondan sonra devrimler durdu. Sistem tam bir enkaz. Siz ekli resimde yer alan kadar eğitimsiz ve cahil kitleleri birleştiremezsiniz ama bölebilirsiniz. Okuma yazma bilmenin kriter olarak alındığı bir sistemden ne beklenebilir ki? Sorgulama, analiz, eleştiri yaptırmayan bir sistemin çıkarttığı çıktı/birey ne kadar bilinçli secici olabilir ki?

Türkiyenin gerçekliği ve halkın okur yazarlık seviyesi ile eğitim seviyesi ekli resimdeki resmi rakamlarda. Kalite zaten diplerde. Belgedeki sayılar çarpıcı. Bu karanlığın oluşmasında ve AKP nin oluşmasında bu ülkenin önceden uyguladığı eğitim politikaları var. Sonra alternatif geliştiremeyen kısır çelişkilerle Tom ve Jerry gibi gözümüzün önünde çizgi film oynayan CHP, MHP ve diger partiler var. AKP yi bu Ülkenin eğitim politikaları yarattı. Ekli  resimden  ve TÜİK in linkteki tablodan ülkenin eğitim sistemi ve insanların eğitim düzeyi sorumlu. Mezun olan bile eğitim sisteminden boş çıkıyor. AKP nin değirmenine su taşıyan temelde AKP den farklı olmayan sadece ifade şekli farklı olan gizli ortağı muhalefette sorumlu. Recep Tayyip Erdoğan doğmadı onu Türk eğitim sistemi ve izlenen politikalar yarattı. Muhalefet büyüttü. Sorgulamayan, yenilikçi olmayan, araştırmayan, teslimiyetçi, kopyacı bir eğitim sisteminin çıktısı siyasi olarak böyle olur. Mevcut siyasilerde bu eğitim sisteminden geçtiğine göre ne beklenebilir? Bundan daha fazlasını beklemek hata olur. Kumaş bu elbise bu. Eğitim reformu değil Devrimi şart. sayısı yaklaşık 50 milyon olan Bu sorgulamayan, okumayan, analiz etmeyen teslimiyetçi kitlelere medya ve din mekanizması ile her şeyi yaptırabilirsiniz.

Resmi rakamlar:

Okuma yazma bilmeyen:2.650.000 kişi .

Okuma yazma bilen fakat okul bitirmeyen: 14.000.000 kişi

ilk okul mezunu 15.000.000 kişi

ilköğretim ve dengi mezunu: 16.000.000 kişi

lise veya dengi: 12.000.000 kişi 

Yüksek Okul veya Üniversite: 5 000.000 kişi

yüksek lisans: 532.000

doktora :150.000 

Toplam yaklaşık 50 milyon kişi lise veya daha altı eğitime sahip.

Mevcut eğitim sisteminin kalitesi hesaba katıldığında mezunların sorgulama yeteneği otomatik olarak ortaya çıkıyor. Bu sorgu ve algı düzeyine sahip kişiler ise sahip oldukları bilgi ve analiz sonuçları ve dış yönlendirmeler ışıgında tercihlerini yapıyorlar. 

http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1018

ERIC VAN BUYTEN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba ThePOWER...Bence bu cehaletin tek nedeni İslam dini ve onun getirdiği, elif, lam, mim'le başlayan geleneksel eğitimdir...Bu dünyayı boş verip, öbür dünyayı özlemek ve orada, suları serin ırmaklar kenarında hurilerle sohbet etmek arzusudur...Bu güzel yaşama ulaşmak için fazla bilmeye ve öğrenmeye gerek yoktur...Bir ülkede, din devletin kontrolünde olursa, idareciler iktidarlarını korumak için bundan faydalanırlar. Bu yalnızca Erdoğan'ın marifeti değildir. Kim yönetime gelirse bu önemli konuyu canlı tutar. Geçmişte, Baykal'ın kara çarşaf açılımını, CHP'li kadınların türbe ziyaretlerini, kuran kursu açma yarışını unutmamak gerekir. Selamlar.

cdenizkent 
 16.08.2014 12:47
 

aten sıkıntı burada; okumamışların oranı ve nifusu yüksek olduğu için ne yapsak olmuyor!

ERIC VAN BUYTEN 
 16.08.2014 7:04
Cevap :
Evet. Sıkıntının ana nedeni bu. Eğitim ticarete dönüştü artık. Fırsat eşitsizliği, yoksulluk ve Eğitimin niteliksizliği ve kalitesizliği çok büyük sorun. Parası olan çocuğuna güzel eğitim aldırabiliyor. Fakir aile çocukları ile zengin aile çocukları arasındaki fark şöyle. 10 kilometre yarışı var. Zengin aile çocuğu Mercedes otomobil ön koltuğunda ailesince varış noktasına taşınıyor. Fakir aile çocuğu ise gözününe bir at arabası getirin. Çeken bir at ve arkada çekilen bir araba var. Fakir aile çocuğu bu at arabasındaki AT, çektiği ise at arabası ve üzerinde yer alan ailenin yükü. İstatistikler 0-6 yaş grubu bireyleri kapsamıyor henüz. 6-65 yaş arası nüfusu kapsıyor.   16.08.2014 12:49
 

Elinize sağlık, tespitlerinizin tamamına katılıyorum. Bizde eğitim denince anladığımız tek şey örf,adet, geleneklere bağlı olmak, dinini, vatanını, milletini, bayrağını sevmek, varlığını Türk varlığına armağan edecek kişiliksiz, uzaktan kumanda edilebilecek robot insanlar yetiştirmektir. İşin kötüsü de yetiştirilen ezberci, içleri boş gençler sapıtmaya başladıklarında da eğitim sistemi neden çöküyor diye şaşırıyoruz. Oysa her şey armut dibine düşsün diye kurgulanmış olduğu için armutta haliyle dibine düşmeye devam ediyor. Boşuna her halk ayık olduğu gibi yönetilir denmemiş. Bence en büyük sorunumuz AKP nin geri kalmışlığı değil, CHP nin AKP den de daha geri kalmışlığıdır. Sizi kutlarım, sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 16.08.2014 5:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 690
Kayıt tarihi
: 03.07.08
 
 

37 yaşındayım, yüksek lisans mezunuyum. ve girişimciyim. İngilizcem iyi sayılır. Gıda ve perakend..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster