Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1480
 

Türk Hava Kurumu ve gariban devlet üzerine

Türk Hava Kurumu ve gariban devlet üzerine
 

THK İnönü Planör Eğitim Merkezi.21-22 Haziran 2008'de tekrar biraradayız.


Türk Hava Kurumu üzerinden yapılan yazılı tartışmaları ,atışmaları,”<ı>topraktan çıkarılan savaş baltalarını” bu sütunlardan takip ederken üzüldüm.Üzüldüm;çünkü bu tartışmalardan bir sentez çıkarıp “<ı>daha iyi” ve “<ı>ideal”olanı değil,”<ı>sen şöylesin,sen böylesin”seviyesinde dolaştı durdu.Arada aklıselim yazılar gelsede genelin içinde kaybolup gittiler.Ben de dilimin döndüğü,aklımın erdiği kadar birşeyler karalamak istedim,izin verirseniz.

Sondan başlayayım isterseniz;Ümit Çulduz beyin THK’nu konu alan yazılarında Sabiha Gökçen’in mirasını THK’na değil de TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri)Mehmetçik Vakfı’na bağışladığını iddia ediyor ve bu konu üzerinden çeşitli yorumlar,imalar yapıyordu.Konu hakkında TSK Mehmetçik Vakfı’na bir e-posta gönderdim,aldığım yanıt aynen şöyle:”<ı>Sabiha GÖKÇEN adına TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğüne herhangi bir menkul veya gayrimenkul bağışı bulunmamaktadır<ı>”.

Fazla söze gerek yok sanırım.Bana hızla geri dönen TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğüne buradan teşekkür ederim(isteyene bu iletiyi gönderebilirim).

Gelelim THK’nun miadının dolduğu konusuna.THK Atatürk’ün talimatları doğrultusunda kurulmuştur,artık hepimiz biliyoruz.Savaştan çıkmış,yanmış yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden yeni bir cumhuriyet,yeni bir ülke doğmuştur.Havacılıktaki boşluğu THK yaptığı çalışmalarla çok güzel doldurmuştur,bunu da biliyoruz.Günümüze gelindiğinde artık bu görevi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstlendiği ve kuruma gerek kalmadığı görüşlerine kesinlikle katılmıyorum.Bir örnek:Kapadokya’yı gökyüzünden balonla gezen turistler Peribacaları ve kayaların üzerindeki vahşi kuş yumurtalarını ve yavrularını çalmaya başladıkları tesbit edilince bu geziler iptal edilmişti.Şimdi özel izinle ve rehberle yapılabiliyor.Kuş yuvalarına ancak belli mesafelere kadar yaklaşılabiliyor.Ancak daha önce yaşanan örneklerin yaşanmadığı ,yaşanmayacağını kim bilebilir?

Havacılık ulusal güvenlikle de ilgili bir konudur ve ehil ellerde olması / kalması gerekir.Özerk yapılı ve milyar dolarlık endüstriyi yöneten futbol federasyonumuzun nasıl siyasete alet edildiğini hepimiz görüyoruz.

Denetleme mekanizmalarımızın çalışmaması,yolsuzluğa,hırsıza,yalana,talana,dolana açık kapı bırakmaktadır.Bir soruşturma sonuçlanana kadar aylar ,yıllar geçiyor.Böyle olunca kamu vicdanı kendi değer yargılarını kendi koyuyor.Örneklendirelim;”Kızılay kan satıyor,ben kan bağışlamam” ,”<ı>Çocuk Esirgeme <ı>Yurdu ...’lerle dolu,ne yardımı,ne desteği”,”<ı>THK deri toplamaktan başka ne iş yapar?”...

Elma ve armut,sapla saman aynı kaba dolunca herşey birbirine karışıyor.

THK,KİT’midir(Kamu İktisadi Teşekkülü),sivil toplum örgütümü?Bence bu zamana kadar satılmadıysa(adına özelleştirmede deniyor),adı fligt,fly,air vb. olmadıysa hâlâ sivil toplum örgütü ve bizimdir
....
Birkaç sözümde MB Yangın Söndürme Uçağı alım kampanyasına.Efendim Celal Çelik arkadaşıma göre “<ı>buradan toplanacak para ile bu uçağın ancak tekerleği alınırmış <ı>“.Celal Çelik arkadaşımdan Lösev’in LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR KENTİ projesine bakmasını ve bir daha düşünmesini rica ediyorum. Sözleri”b<ı>ağışlarla bu kentin ancak tabelası dikilir” demekle aynı şey.Celal Çelik ve Ümit Çulduz’un “<ı>Orman konusu kampanyalara bırakılamayacak kadar ciddi bir konudur” bakışı ile sağlık konusu vakıflara,derneklere,kurumlara bırakılamaz,bu sorumluluk devletindir,doğrudur.Hatta eğitim,adalet ,sağlık hizmetleri ücretsiz,herkese eşit ve ulaşılabilir olması da gereklidir.Başımın üstünde yeri var bu sözlerin.Ancak devletimiz gelirini sermaye gruplarına kâr olarak tranfer etmekten (son beş yılda 22 milyar dolar)bu işlere para ve zaman ayıramıyor.Ödediğimiz vergiler bırakın yatırımı,devletin kasasında durmuyor.Esas bu duruma karşı durmamız gerekmiyor mu?

2007 yılında devlet bütçesinden Diyanet işleri başkanlığına ayrılan ödenek 1 milyar 638 milyon YTL iken,Kültür ve Turizm Bakanlığına 809 milyon YTL,Ulaştırma bakanlığına 806 milyon YTLl,Bayındırlık ve iskan bakanlığına 733 milyon YTL, dışişlerine 690 milyon YTL ödenek ayrılmıştır. Polise 6.1 milyar YTL, Jandarma’ya 3.1 milyar YTL ayrılmış ama, Adalet Bakanlığı’na ayrılan ödenek 2.0 milyar YTL. (Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan paranın birazcık fazlası.) Devletin neler yapıp neler yapamayacağını bu tablodan görebiliriz(kaynak:Anka ekonomi bülteni).

Buyurun devlete istediğiniz kadar hizmet yükleyin bu tablodan ve hizmet bekleyin( Ben tekerliği bile alınsa MB yangın söndürme uçağı alım kampanyasına desteğimi sürdüreceğim).

Aslında devletin kendisi gariban ve herkes bu garibanı tırtıklama,tartaklama peşinde,vuran vurana.Bir zamanlar çok parası ve arazisi varmış ama kötü yönetildiğinden imzaladığı borç senetlerinden dolayı şimdi üç kuruşu emeklisinden,memurundan,işçisinden kesmek zorunda bırakılmış.

Son sözüm:THK,Lösev gibi kurumlar/vakıflar/dernekler toplumumuzun dinamikleridir ve devletin yarasını saracak,onu ayağa kaldıracak,devlete sahip çıkacak bilinci canlı tutacak olan THK,Lösev gibi kurumlardır.

* * * * * * * * * * * * * * * *

Blognot1: Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.Ayrıntılı bilgi için :

http://www.thk.org.tr/2005/anasayfa.htm

Blognot2: Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir.(İBN-İ SİNA)

Blognot3: Dünyada ilk bakışımda doğruluğuna inandığım şeylere ikinci kez bakmam gerektiğini anlayacak kadar çok yaşadım.(J.BILLINGS)
Blognot4:Bu yazı mevcut tartışmaların blog başlığında olması nedeni ile aynı yerden yayına verilmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tartışmanın üslubu, dozu, ilke bazında olması önemlidir, görüşüme göre. Kişisel boyutlara indirgemeden, karalamadan...Ben THK Talip Bey ve İnönü'ye yaptığımız gezi sonucu tanıdım ve yakından vakıf oldum, bilgilendim ve inandım. Emeğin ve araştırmaların yaklaşım tarzın ve üslubun için teşekkür ediyorum sevgili arkadaşım. İnönü'de görüşmek üzere. Sevgiyle...

Neşe İleri 
 02.05.2008 22:14
Cevap :
Selçuklu'dan Osmanlı'ya,Osmanlı'dan Cumhuriyete kaybedilen en büyük değerimiz nedir biliyor musun?...Zaman.THK üzerinden yapılan tartışmalar daha çok devlet merkezine kayıyor gitgide.Ve devlete vurmak o kadar kolay ki artık.1 Mayıs'ta copu kullanan bile devlet,polis devleti diyorlar adınada.Gariban devlet....vurun bi tekme daha.İnönü'de görüşeceğiz tabi ki.Sevgilerimle.  03.05.2008 1:34
 

Korkarım az kaldı; tekerlek küçümsendiği için bize "hakaret davası" açacak:) Oysa o olmasa, o koca uçak yere inebilir mi? Uçağın en önemli yeri bence:) İnönü'de görüşmek dileğiyle. Sevgiler, selamlar.

derinmavi.. 
 29.04.2008 14:23
Cevap :
Atatürk bir gezi sırasında tarlasına su kanalı açmak için kazı yapan adam sormuş?Suyu nerden getireceksin?Adam kaşıki tepeleri gösterince Ata "bu hızla ancak senin çocukların tarlaya su getirebili"demiş.Adam da "beyim,ben başlayayım da yeter ki çocuklarım bitirsin,onlar sıkıntı çekmesin"der.Ata'da yanındakile dönerek "bu milletin azmi ve inancının yenemeyeceği hiç bir şey yok "der.Devamını İnönü'de anlatacağım.Selamlar ve saygılarımla.  29.04.2008 22:15
 

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...:)) İnönü'de görüşmek dileğiyle...

Sema Sener 
 27.04.2008 20:54
Cevap :
Keşke piknik organizasyonuna da gelebilsem.Günde 6-7 saatim var bu aralar,nerden çalayım bilemiyorum.İnönü için şimdiden kulis yapıyorum.Selamlar ve sevgilerimle.  28.04.2008 0:51
 

Araştırmadan ve doğruluğunu tam olarak bilmeden, kulakdan dolma yazılara gerekli tüm cevaplar verildi, en son senin tarafından da.Hariçten gazel okumak sadece yurt haricine çıkmala olmuyor. Minder dışına çıkıp işi dedikodular seviyesine indirince deAncak ''hariçten gazel'' okumaya devam etmek de bu kadar ısrarcı olunca acaba mı diye de düşünmemek elde değil, Ne yapalım bu ülke ve yurttaşlar,

kadirr 
 27.04.2008 16:41
Cevap :
Kadir abi,sanal ortamın en olumsuz yanlarından biri de yanlış,eksik bilgilerin dolaşmasına elverişli olması belki de.Gerçek ortaya çıkana kadar olan oluyor işte.Bilimden,ilimden uzak durmak koca bir imparatorluğa maloldu baktığımızda.Aklıselim kazanıyor sonuçta,kazanacaktır da.Selamlar ve saygılarımla.  28.04.2008 19:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1766
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster