Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '08

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
10188
 

Türk Kara Kuvvetleri ne zaman kuruldu?

Türk Kara Kuvvetleri M.Ö.209'da mı kuruldu?

Geçtiğimiz günlerde, Türk Kara Kuvvetleri'nin 2217. Kuruluş Günü kutlandı.

Bu rakamdan, içinde bulunduğumuz 2008 yılını çıkarırsak, karşımıza M.Ö.209 yılı çıkıyor.

Milattan önceki bu tarihte ne olmuş ki, bu tarih, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak kutlanıyor.

Ansiklopedilere baktığımda, bu tarihte ne olduğunu çıkardım; ama bu tarihin, neden Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş yılı olarak kutlandığını anlayamadım.

Çin kaynaklarına göre(bu kaynaklara güvenip güvenmemek size kalmış), bu tarihte, yani M.Ö.209 yılında, Mete Han, ilk Hun hükümdarı olan babası Tumun'u(Teoman'ı) öldürerek devletin başına geçmiş.

"Bunun, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluşu ile ne ilgisi var?" diye sorarsanız, size "ben de bilmiyorum" yanıtını veririm. Ama, bloğumu okumaya devam ederseniz, bu konudaki kişisel düşüncemi açıklarım.

Biraz daha devam edelim.

Yine Çin kaynaklarından öğrendiğimize göre, Mete Han, devletin başına geçtikten sonra, kendinden toprak talebinde bulunan bazı Moğol-Tunguz kabilelerini dağıtıp Çin'e yönelmiş ve Çin İmparatoru Kao-tsu'nun ordusunu, "bozkır savaş taktiği" ile çember içine alarak yenmiş.

Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluşu, bu olaya dayandırılabilir mi, dersiniz?

Ama, bu olayın M.Ö.209 yılı içinde olduğuna dair kesin bir bilgi de yok.

Belki de, bu nedenledir ki, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi, 1968 yılına kadar, Yeniçeri Ocağı'nın kuruluş
yılı olan 1363 yılı kabul edilmiştir.

Aslında bu tarih de kesin değildir. Bazı tarihçiler, Yeniçeri Ocağının kuruluş yılını 1362 yılı olarak göstermektedir.

Ayrıca, Yeniçeri Ocağı, bilindiği gibi, genelde devşirmelerden oluşuyordu. Eğer, Osmanlı Dönemi'nden bir tarih belirlemek gerekiyorsa idi, bu tarihin, III.Selim zamanında, askeri bir yenilik niteliği taşıyan Nizam-ı Cedid'in uygulanması ya da II.Mahmut'un 15 Haziran 1826'da kaldırdığı Yeniçeri Ocağı yerine, Avrupa eğitim ve donanımı ile Asakir-i Muhammediye olarak bilinen yeni bir ordunun kurulması ve Batı düşünce ve metotlarına göre eğitim yapan Harp Okulu'nun açılış tarihi, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak saptanabilirdi.

Kuleli Askeri Lisesi'nin kuruluş tarihi : 10 Ekim 1846

Kara Harp Okulu'nun kuruluş tarihi : 1845

Kara Harp Akademisi'nin kuruluş tarihi : 1848

Bu tarihlerin hepsi, ilk adımını II.Mahmut'un attığı ve Türkiye'de batılılaşmanın başladığı dönem olarak kabul edilen Tanzimat Dönemi ve az sonrasındaki tarihlerdir. Yani, bazı kesimlerce reddedilen Osmanlı dönemi tarihleridir. Türkiye'nin en önde gelen eğitim kurumlarının başlangıcı Osmanlı Dönemi'de oluyor ve bugün de kabul ediliyor olmasına rağmen, Kara Kuvvetleri'nin başlangıcı neden bin yıl geriye gidilerek fazla belirgin olmayan bir tarihe sarkıtılıyor?

Yukarıda belirttiğim gibi, Avrupa eğitim ve donanımlı, Asakir-i Muhammediye ordusunun ya da Batı eğitim ve düşüncesine göre eğitim yapan Harp Okulu'nun kuruluş tarihi, neden Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak saptanmasın ki?

Bu konudaki benim naçizane düşüncem şudur:

1930'lı yıllarda, Batı'dan gelen tarihi ve kültürel küçümsemelere karşı, Atatürk, Türk kültürünün üstünlüğün onlara kanıtlamak için bazı "kültür modelleri" çalışmalarına girmişti. Bunlardan biri de, "Orta Asyacı Kültür Modeli" idi. Bu,
ulusal kültürün köklerini Orta Asya'da arayan bir modeldi.

Belki, bu kültür modelinin o günlerdeki yanlılarının, bu güne kalan, gözü ve gönlü Orta Asya'da olan ve hala yaylalarda çadırlar kurarak o günleri yad eden mirasçılarının girişimleri ile M.Ö.209 tarihi Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi olarak belirlenmiştir.

Atatürk döneminde, oluşturulmak istenen Türk kültür modellerinden biri de, "Anadolucu Kültür Modeli" idi. Bu kültür modeline destek yapılan Atatürk'ün bir sözü, bakın nasıldı?

Atatürk, diyor ki, "Anadolulu ecdadımız, Etiler'den bugüne kadar türlü siyasi şekiller ve adlar almışlardır....Bugün Türkiye'de yaşayan halk, bu eski kültür sahiplerinin torunlarıdır"(1)

Hadi bakalım, şimdi ne olacak? Madem ki, bizim dedelerimiz Etilere dayanıyor, öyleyse Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihini niçin Etiler tarihi içinde aramayalım?

Ne dersiniz?

Bence, Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihi, ya yukarıda verdiğim askeri okulların kuruluş tarihleri olarak kabul edilmeli ya da daha yakına bir zamana çekilmeli, hatta Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet ile özdeşen bir tarih olmalıdır.


cdenizkent

_________________________

(1) Afet İnan, Atatürk Hakkında hatıralar ve Belgeler, Ankara: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1984, s.240

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçmişten gelen nehirlerin önü kesilmemeli...Oğuzlar, Etiler ya da Sümerler...Hatta Bizanslar...

Kerim Korkut 
 15.04.2017 14:26
Cevap :
Merhaba Kerim Bey...Bizim tarihimiz biraz çetrefillidir. Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan Tanzimat'a kadar süren devirde, İslamlık temeline dayanan "ümmet tarihi" ve Tanzimat Dönemi'ne paralel olarak da geliştirilen ve başlangıç olarak Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu alan "devlet tarihi" anlayışı vardı. Atatürk bu iki tarih anlayışını da reddetmiş. Bu nedenle de yeni Türk tarihçileri, Atatürk'ten aldıkları ışıkla, "Türk Tarih Tezi"ni gündeme getirmişlerdir...Bu tarih tezi de, giderek siyasallaşmış ve Türk Tarihi, nerdeyse Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlatılmış ve "Cumhuriyet Tarihi" içine sıkıştırılmıştır...Bu nedenle de, öğrencilerimize öğretilen tarih, ilkokul,ortaokul, lise ve Üniversite'de hiç değişmeyen bir "siyasi bir tarih" şekline sokulmuştur. Bu gün bize öğretilenler,bu tarihin üzeri kaymakla kaplanan ve altına ulaşamadığımız bir pasta haline dönmüştür...Yerli ve yabancı arşivlere ve gizli belgelere ulaşmadan bu tarihin gerçeği öğrenilemez...Teşekkürler ve selamlar.  17.04.2017 13:48
 

Merak edenlere Günümüz türkçesine de çevrilmiş, Liu-Mau-Tsai'nin Doğu Türkleri kitabını tavsiye ederim. Ayrıca Necati Ulunay UCUZSATAR'ın eserleri de (Harp okulunda tarih ve strateji hocasıdır) inceleyebilirsiniz. Benim asıl üzüldüğüm "kafatasçılık" gibi yorumlara prim verilmesi. İşte asıl bu saçmalıktır. Bir yanlışı düzelttiysek ne mutlu. Tarih bilimi ile ilgilenen herkese sevgiler.

Murat SEVGİ 
 12.07.2008 6:23
Cevap :
Merhaba... Her iki yorumunuza da aynı anda yanıt vermiş olduğumu kabul edin.Selamlar.  12.07.2008 17:48
 

TKK'nin kuruluşu Çin kaynaklarına göre belgelenmektedir. Çin kaynakları Asya tarihinin en eski belgeleridir. Hatta batı tarihi, mesela Büyük İskender ve Roma ile ilgili ilişkiler de de Çin tarihi esas alınmıştır. Çünkü; Çin tarih yazma bilinci oluşmuş en eski devlettir. M.Ö. 600 yılından itibaren düzenli bilgiler vardır. Tarih, eski çağlarda çoğunlukla savaşlar tarihi şeklinde oluşmaktaydı. Bu sebeple savaşlar, istilalar, elegeçirmeler ve bunların komutanları tasfir edilip kayıt altına alınırdı. Mesele de buradan çıkıyor. Çin kayıtlarına göre ilk defa (en eskisi bu olduğu için) M.Ö.220 de Çin devleti ile savaşmış. İşte bu savaş, kayıtlarda var. Tuman (Teoman) Yabgu ile yapılmış bir savaşın tarihsel belgesi vardır. Bu tarihsel belge eldeki en eski kaynaktır. Bu savaşta düzenli iki ordunun savaştığı tarif edilmiştir. Bilim nasıl yapılır? Bunu bilmeden sonucu değerlendirmek yalnıştır.

Murat SEVGİ 
 12.07.2008 6:21
Cevap :
Merhaba... Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazdıklarınızı da biliyorum. Ben bloğumda "kafatasçılık" sözünü etmedim.Bu sözü, bloğuma yorum getiren bir arkadaş kullandı. Ben de ona, Atatürk'ün "ecdadımızın, Anadolu'da binlerce yıl önce yaşamış olan Etiler'in torunu oldukları" şeklindeki sözünü hatırlatmış ve "Türk ordusunun kuruluşunu neden Etiler tarihinde aramayalım" şeklinde bir söz söylemiştim. Savaşlar, hep karşılıklı olur, ama bunların düzenli bir ordu olduklarını söylemek mümkün değildir. Kurtuluş Savaşı'ndaki Kuvayı Milliye birliklerimiz bile, düzenli ordu sayılmadıkları için, sonradan düzenli ordu birliklerine dahil edilmiştir. tartışmalı ve kesin olmayan bir tarih yerine daha geöerli bir tarih kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Ayrıca, bizim hala Anadolu'da bulunmamızı içlerine sindiremeyen Batılılara, "bunların gözü ve gönlü hala Asya'da" şeklinde bir düşünce koyup işlerini kolaylaştırmayalaım diye düşünüyorum.Selamlar  12.07.2008 17:47
 

Zaten Hz.Ademin Türk olması nedeniyle tüm insanlığın Türk olduğuna dair,bir tür güneş ırk teorisi bile geliştirilmişti o zamanlar..Kara Kuvvetlerinin ilk numunesi de Habil olacağı için aslında tarih çok daha eskidir..:) Ellerine sağlık..

ali açıköz 
 01.07.2008 12:48
Cevap :
Merhaba... Üniversitede hocalık yaparken öğrencilerimden biri,insanların Müslüman olarak doğduklarını ve sonradan sapıtarak başka dinlere geçtiklerini ya da dinsiz kaldıklarını söylemişti. Şimdilerde de, bazıları, tüm insanların Ergenekon'dan türediklerini düşünüyorlar her halde.Ama ne yazık ki onlar da çözülüyor ve okudukları Ergenekon Destanı ellerinden alınıyor. Selamlar.  01.07.2008 18:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 850
Toplam yorum
: 2306
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1224
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster