Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '06

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
2549
 

Türk'ler neden yabancı bir dil öğrenemez?

Türk'ler neden yabancı bir dil öğrenemez?
 

Dil öğreniminde genel kanı ne kadar küçük yaşta başlanırsa o kadar iyi olduğu yönündedir.

Oysa bunu kabullenerek en baştan hata ettiğimizin farkında bile değiliz. İnsanların çoğu yeni bir dili öğrenemeyeceklerini iddia ediyorlar.

Gerekçelerini sorduğumda artık kendilerinden geçtiğini yani, bir dili öğrenebilmek için yaşlandıklarını söylüyorlar.

Farz edelim ki; artık gerçekten yaşlılar, peki bu kendilerini çok yaşlı hisseden kimseler günlerini hiçbir şey öğrenmeden mi geçiriyorlar?

Bakın çok basit bir örnekle izah edeyim:

“Bu çok yaşlı olduklarını iddia eden kimseler sabah kalkıp kahvaltılarını yapıyorlar, gazetelerini okuyorlar ve muhakkak bir de haberleri televizyonda seyrediyorlar.”

Bütün bu haber alma çabası içindeki sizler hiç yeni bir şey öğrenmiyor musunuz?

Yoksa gazete sayfalarında gezinen gözleriniz sadece bakıyor mu? Okuduklarınız belleğinizde hiç mi yer etmiyor? Üstelik aynı haberlerin görüntülü halini de bir de televizyon vasıtasıyla tekrar ediyorsunuz! Hala mı bir şeyler öğrenmediniz? Bir şey öğrenemeyecek kadar yaşlı iseniz nasıl oluyor da ilginç haberleri eşinizle paylaşabiliyorsunuz? Üstelik bunlar hakkında yorumlarda bile bulunuyorsunuz! Okuyor, seyrediyor ve konuşuyorsunuz! Bu harika bir şey! Üstelik çok kızarsanız bir olaya, hemen bir dilekçe ile dava bile açıyorsunuz. Üstelik yazıyorsunuz da… Bu da mükemmel işte! Daha ne istenir ki? İsteklisiniz de her gün haberleri öğrenmeye! Üstelik bazen çok uzun süren aynı güncel haber trafiği (!) de sizde alışkanlık yarattı. Daha haberin başlığını duyar duymaz konuyu biliyorsunuz. Ezberliyor musunuz ne? Mümkün değildi ama, siz bunun için de yaşlı olmalısınız.

Güncel haberlerin bornbardımanında sipere kaçmayan sizler, iş yeni bir dil öğrenmeye gelince fütursuzca naralar eşliğinde sipere sığınıveriyorsunuz. Mazeretiniz de başka bir dili öğrenmek için geç kalmış olmanız!

Sizi temin ederim ki; yabancı bir dili öğrenmek için aslında hiç çaba harcamanıza gerek yok!

Çünkü ölene kadar sizi terk etmeyecek tek varlığınız öğrenme güdünüz olduğu müddetçe bırakın bir tane yabancı dili, bütün dünya dillerini dahi öğrenebilirsiniz!

Ne yaparak mı?

Tabii ki; sadece televizyonda haber seyrederek, gazete okuyarak, eşinizle bunlar hakkında konuşarak ve tabii ki bir de kızarsanız dilekçe yazarak! Yemek eşliğinde müzik de öneririm :)

Sevgiler...

Semih Mustafa KURU bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

türklerin dünyadaki en tembel ırklardan biri olduğu bir kez daha hatırlattığın için teşekkürler

HALİL BAKAN 
 08.10.2006 17:56
Cevap :
Tembel olduğumuz kadar gururluyuz da...  05.11.2006 16:04
 

Türkiyede devlet okullarının yabancı dil öğretmekte başarılı olduğu söylenemez.Bunun başlıca nedenleri şunlardır. 1 Öğretmen sayısının yeterli olmaması. 2-Müfredat yetersizliği 3 Öğretim teknolojisi ve metodlarının yeterince bilinmemesi. 4.MEB sınıf geçme yönetmeliği. 5 Lise 2 den itibaren öğrencilerin dikkatlerini ÖSS ye yoğunlaştırmaları. Tabii ki bütün devlet okullarını suçlamak doğru değildir.Az da olsa içlerinde iyileri de var. Şimdilerde yabancı dil öğretimi ilkokullara indirgendi. Sonuçlarını ileride göreceğiz Özel okullarda ise para kazanmak için yeni stajyerlerle çalışılmış, ancak öğretim yeterli düzeye ulaşamadığından birçok özel okul kapanmak zorunda kalmıştır. Özel okullardan da çok iyileri vardır ama oralarda eğitim görmek te her öğrenciye nasip olmaz. Üniversite hazırlık sınıfları ise sadece bir akademik yıl ders verdiğinden öğrenciler orta düzeyden yukarı çıkamaz. Dersanelerin durumunu bundan önceki yazımda belirttim. Sevgiler.

Osman ERSÖZ 
 07.09.2006 12:25
Cevap :
Değerli açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Siz kapsamlı bir cevap vermişsiniz. ben ise sadece yaşım geçti deyip yabancı dilden korkanları konu edinmiştim. Ellerinizden öperim. Saygılar Öğretmenim!  08.09.2006 1:02
 

Ben 30 yıllık İngilizce öğretmeniyim. Türkiyedeki dil okullarının çoğu hizmet değil marka satar. Yeni mezunları veya bu konuda kısa kurslardan geçmiş yabancıları çalıştırırlar. Amaçları hizmet vermek değil para kazanmaktır. Çoğu bir seviye tesbit sınavı yapmayı bile bilmediklerinden orta düzeydeki öğrencileri TOEFL sınavına hazırlamaya kalkarlar. Yabancı dil öğrenmek ayaküstü bir iki laf etmeyi bilmekten ibaret değildir. Bir konuda mütalanızı bildirmek, Verilen bir dersi anlamak, yabancı bir gazeteyi sıkıntısız okuyup anlayabilmek gerekir.

Osman ERSÖZ 
 06.09.2006 19:14
Cevap :
Size katılıyorum öğretmenim! Ülkemizde okullarda yıllarca yabancı dil öğretiliyor fakat kendini bu dil ile ifade edebilen insan çok nadir . Bunun yanı sıra kursların kar amaçlı olması da cabası. Dil öğretiminde yeni çizgilere ihtiyaç bulunmaktadır. İnşallah bu çizgileri hep beraber yaratacağız. Yorumunuz için teşekkür ederim, ellerinizden öperim. Saygılar.  06.09.2006 21:52
 

Yazdıklarına(haddim olmayarak) minik bir ilave yapmak istiyorm.Beş yılını Almanya'da geçirmiş biri olarak farkettim ki, bizler kendi dilimize hakim olmadığımız için başka dilleri kavrama konusunda çok zayıf kalıyoruz. Dilbigisinden bi-haber yetişiyoruz çoğumuz zaten ve başka dilin cümle yapısını anlatmaya çalışırken ''ismin hallerini, özneyi, yüklemi, nesneyi ve saireyi'' bilmeyen inanlar olarak, bunların diğer dillerdeki yerlerini hiç oturtamıyoruz kafamızda. Ben bir ara Almanlara Türkçe dersi verdiğimden de çok iyi biliyorum ki, kendi dillerinin matematiğini çözmüş olanlar, bizim dilimizdeki üç-beş bilinmeyenli formülleri de başarıyla çözebiliyorlar. Gelelim dil öğrenmek için yaş geçti mevzuuna..Benim(bana Almanca öğretirken, benden Türkçe öğrenen) öğretmenim, tam 66 yaşındaydı. Emekli İngilizce öğretmeniydi. Rumca-Almanca (basılmış) bir sözlük hazırlamıştı.Türkçe aktif kullandığı 7. diliydi veee. Ve en önemlisi. Her gün en az 10 yeni kelime ezberlemezse, kendini boş hissediyordu :)

Leyla ÖNDER 
 05.09.2006 12:05
Cevap :
insan yeter ki istesin herşeyi öğrenebilir ne yaş ne yer ne de zaman önemlidir. Ayrıca dilbigisi konusundaki eksikliğimize değindiğiniz için teşekkür ederim. fransızcadan tercüme edilmiş dilbilgisi kitaplarıyla ne kadar doğru bir eğitim verilebilir tartışılır! Mantığını öğretmenler dahi anlayamıyorsa üstelik! Bizim en büyük eksiğimiz ülkemizde yeterli çalışma yapılmamasından kaynaklanıyor. Naşkalrı ne demiş diye bakıp onlarla yetiniyoruz. Yalan yanlış alakasız bir çok bilgi öğrencilerin beynine dolduruluyor. bu yığınla saçma kural da sınav biter bitmez doğal olarak beyni terk ediyor! sonra da diyoruz ki ezberlemeyin çocuklar! Tezat içinde tezat! Yorumunuz için çok teşekkür ederim.  05.09.2006 14:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 2399
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İçimde devamlı yanıp tutuşan bir yazma aşığı taşıyorum. O yazar olduğunu bilmiyor henüz. Hangi di..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster