Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
350
 

TÜRK MEDYASININ KESK’LE İMTİHANI

TÜRK MEDYASININ KESK’LE İMTİHANI
 

türk medyası


KESK, 4+4+4 şeklinde düzenlenen yeni eğitim sistemini protesto etmek için 28-29 Mart 2012 tarihlerinde bir eylem düzenledi yurt genelinde. Memleketin dört bir yanından yola çıkan otobüsler, KESK üyelerini Ankara’ya götürecekti. Ancak birçok ilde otobüsleri durduran polis, eften püften gerekçelerle otobüslerin yola devam etmesini engellemek adına olağanüstü gayret gösterdi. Birçok otobüse, “ceset torbası bulundurmamak”tan ötürü ceza bile yazıldı. Eylemcilerin bir bölümü Ankara’ya ulaşırken, çok daha büyük bir bölümünün kendi şehirlerinden çıkışları engellendi.

Bu tavır, anayasaya göre suç sayılabilecek niteliktedir: 1) Demokratik bir hak olan protesto hakkını engellemek. 2) Seyahat özgürlüğünü engellemek. 3) Halkın haber alma özgürlüğünü engellemek.

Sosyal medyaya hükümet sansürü

Üçüncü maddeyi biraz açmak gerekiyor burada. “Halkın haber alma özgürlüğü”ne şöyle bir engel getirilmiştir:

Bilindiği üzere Twitter’da en çok konuşulan konu, “gündem listesi” olarak tanımlanan Trend Topic’te (TT) yer alır. Binlerce Twitter kullanıcısı #keskankarayayuruyor hashtag’i (HT) üzerinden iletişim ve bilgi paylaşımında bulundu. Söz konusu HT, o gece TT listesinde en üst sırada yer alırken, kısa süre sonra ansızın listeden kaldırıldı. Hükümet, KESK’e yapılan engellemenin bilinmesinden rahatsız olmuştu belli ki ve gündemde kalmasını istememişti.

Tüm bunlar, daha o gece Twitter ve Ekşi Sözlük’te gündeme getirilmesine karşın, Türk Medyası tam anlamıyla üç maymunu oynadı. Twitter kullanan birçok gazeteci/köşe yazarı, durum kendilerine bildirilmesine rağmen, yaşananları yok saydı. Ne zaman ki eylemciler Ankara’ya ulaştı ve başkentin göbeğinde sıcak çatışmalar başladı, ancak o zaman duyurmak zorunda kaldı haberleri.

Birçok haber kanalında, polisin otobüslere yaptığı engellemeden bahsedilmediği gibi, sanki protesto gösterisinde bulunmak isteyen öğretmenler birer teröristmiş gibi gösterildi. Olan bitenlerin içyüzünü, Twitter’da verilen bilgilerden öğrendik ve yine bu mecradan ve Ekşi Sözlük’ten duyurmaya çalıştık.

“Son sözümüzü henüz söylemedik”

Yapılan bu antidemokratik tutumu da protesto etmek isteyen KESK üyeleri, öbür gün (2 Nisan 2012 Pazartesi) ülkenin her yanında gerçekleştirilecek bir oturma eylemi düzenliyor. Sendikalı olmayan vatandaşları da desteğe çağıran sendika üyeleri, bir de basın açıklaması yapacak.

Türk Medyasının üç maymun taklidini o gün de göreceğiz muhtemelen. Bizler yine sosyal medyada okuyacak, yazacağız olan biteni. Ve muhtemelen, sosyal medyaya yine aynı sansür uygulanacak.

Medya, bir kez daha sınıfta kalacak.

https://twitter.com/alptekinyildiz

Ayrıntıda gezinmek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 70
Toplam yorum
: 411
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1596
Kayıt tarihi
: 23.07.06
 
 

Milliyet Blog'un ilk yazarlarındanım. Uzun yıllar gazetecilik yaptım, sonra bir sabah uyandım ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster