Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '07

 
Kategori
Türk Mutfağı
Okunma Sayısı
998
 

Türk mutfağı...

Türk mutfağı...
 

Beslenme ihtiyacı ilk insan ile birlikte ortaya çıkmıştır. Ateşin bulunmasıyla da besinlerin bir bölümü pişirilerek yenmiştir. Ama ne biçimde pişirilirse pişirilsin bu yemekler daima ilkel yollarla hazırlanmıştır. Ancak uygarlık çağlarından sonraki yemek pişirme bir sanat haline gelmiştir. Bununla birlikte yemek pişirme işleminin bir sanat haline getirilmesi devri Rönesans’la başlar.

O çağlarda yakın doğu ile devamlı bağları bulunan İtalyan’lar yemek pişirme sanatında büyük hamleler yaptılar. Öyle ki İtalyan aşçılarıyla pastacıları bu çağda Avrupa’nın en sanatkâr kişileri arasında yer aldılar. Ve bu yerlerini 17. yüzyıla kadar korumasını bildiler. Batı da iyi yemek pişirme hususunda en üst düzeye çıkan ve bu düzeylerini bu günde kadar koruyabilen Fransız’lar bu başarılarına İtalyan asıllı Medici ailesinden gelen kraliçeleri Catherine ve Marie’nini etkisiyle Fransa’ya getirilmiş olan İtalyan aşçı ve pastacıları sayesinde erişmişlerdir. Avrupa ülkeleri uygarlıkları gibi aşçılıkta ki ilk bilgiyi de doğu ülkelerinden almışlarıdır. Bu memleketlerin içinde Türklerin kurduğu türlü devletler yer almaktadır.

Türklerin buyruğu altında bulunmuş olan Hindistan, İran, Kafkasya, Arap Yarımadası, Kuzey Afrika ve Balkan eyaletlerinin özel yemekleri rötuşlara uğrayarak Türk mutfağına katılmıştır. Türk yemekleri bugün Fransız yemeklerinin Batı da işgal ettiğinden çok daha fazla yer etmekteydi.

Ne yazık ki bugün Türk mutfağı türlü etkilerle tamamıyla unutulmuş yok olmuştur. Türk buyruğu altında yaşamış birçok millet Türklerden öğrendikleri bazı yemekleri benimsemiş, bu arada da bu yemekleri bütün dünyaya kendi öz yemekleri olarak tanıtmışlardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Suzan Hanım ilk yorum bana nasip oldu :) Heyecanla diğer yazılarınızı bekliyorum... Hoşçakalın

Feyhan 
 27.01.2007 18:00
Cevap :
Biraz geç oldu ama,ilginize teşekkür ederim.Sevgiler.  02.02.2007 15:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 2772
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendimi bildim bileli yemek yapmak benim için bir tutku. Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi'ne gir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster