Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '09

 
Kategori
Gece Hayatı
Okunma Sayısı
4893
 

Türk Müziği ve fasıl için bir mekan.

Türk Müziği ve fasıl için bir mekan.
 

Pınar Restaurant'ta fasıl.


Bizim çocukluğumuzda İstanbul’ da gazinolar vardı. Alt kadrosunda dansöz, pop müzik sanatçısı, türkücü, komedyen olan ve bir assolistin sahne aldığı gazinolar. Gönül Yazar, Mediha Şen, Emel Sayın, Seçil Heper, Yaşar Özel, Zeki Müren, Bülent Ersoy bu gazinoların ağır toplarıydılar. İstanbul’lular Türk Müziği dinlemek istediğinde soluğu bu gazinolarda alırlardı.

Artık bu mekanlar maalesef yok. Daha önce “ İstanbul’da fasıl ve Türk Müziği dinlenecek yerlerden biri “ başlığı altında anlattığım Meşale Restaurant da kapandı. Şimdilerde Beyoğlu bölgesi başta olmak üzere pek çok restaurantın kapısında canlı fasıl yazılarını görmekteyiz. Ne yazık ki buralarda icra edilen fasıl gerçek Türk Müziği dinleyicilerini tatmin etmekten çok uzak. Bu mekanların müzik sistemleri uygun olmadığı gibi müzisyen arkadaşlar da yeterince eğitimli ve bilgili değiller. Belki eğlenirsiniz ama gerçek fasıl ve Türk Müziği dinlemiş olmazsınız.

Türk Sanat Müziği sevenlerin şu anda sığınabileceği bir liman olarak Pınar Restaurant’ı önereceğim. Pınar Restaurant Türk Müziğine yıllarını veren Sayın Zeki Çetin’in sahip olduğu Maltepe sahil yolunda bir mekan. 3 katlı olan Pınar Restaurant’ ın her katında Türk Müziği’ nin değerli bir sanatçısı program yapmakta.

Bahçe katında TRT sanatçısı üstad Galip Sokullu, orta katta fasılda Esra Bozkurt ve gecenin ilerleyen saatlerinde TRT sanatçısı genç neslin sevilen yorumcusu Gökhan Sezen ve üst katta da mekanın sahibi Zeki Çetin program yapıyor.

Daha önce de defalarca Galip Sokullu’yu ve Gökhan Sezen’ i dinlemek için gittiğim mekanın geçen Cumartesi akşamı gittiğim bahçe katını anlatacağım. Program saat 21.00’de fasılla başlıyor. Verilen aranın ardından saat 22.30 gibi de TRT’nin usta sanatçısı Galip Sokullu sahne alıyor. O akşam programına Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirine beste yapan Münir Nurettin Selçuk’a ait “ Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul ” adlı eserle başladı. Pınar Restaurant’ın tecrübeli personelinin sunumuyla gerçekten mükemmel bir menü eşliğinde gerçek bir Türk Müziği ziyafetine şahit oluyorsunuz. Menü 9-10 çeşit mezeden oluşan ordövr tabağıyla başlıyor. Bu arada ordövr tabağındaki beyaz peynire bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Genellikle fiks menü olan yerlerde peynir diye tatsız tuzsuz bir şey getirirler. Bize sunulan peynir ise en iyisindendi. Ara sıcak olarak yoğurt eşliğinde etli yaprak dolma ve su böreği sunuluyor. Ana yemek olarak levrek, çipura, köfte ve tandır seçeneklerinden tercih yapıyorsunuz. Son olarak da mevsim meyveleri geliyor. Bizim gittiğimiz akşam erik, kiraz ve kavun vardı. Kesinlikle yediğimiz her şey çok kaliteliydi. Kalabalık bir arkadaş grubuyla gittiğimiz Pınar Restaurant’ ta tek kelimeyle mest olduk. Gerek Galip Sokullu’ nun gerçek bir İstanbul beyefendisi tavırları, mükemmel sesi, yılların tecrübesiyle sahneye hakim oluşu ve misafirlerle tek tek ilgilenmesi gerekse saz arkadaşlarının bilgisi ve enstrümanlarına hakimiyeti bizleri ziyadesiyle mutlu etmeye yetti. Galip Sokullu ve saz arkadaşlarının zengin repertuarı ve alçak gönüllülükle keyifle seslendirdikleri istek şarkılarla harika bir Türk Musikisi gecesi yaşadık.

Bu arada daha önceki programlarda Galip Sokullu’ya eşlik eden Udi Bestekar Selahattin Erköse’ nin artık çok yaşlandığını ve programa gelemediğini öğrendim. Kendisine sağlık dolu uzun bir ömür dilerim.

Türk Müziği’ ne gönül verenlere bu mekanı kesinlikle tavsiye ediyorum ve bir kenara not etmelerini rica ediyorum. Özellikle gençlerimizin Türk Müziği’ni tanımalarını ve sevmelerini sağlayan böyle yerlerin çoğalamasa da yaşatılmaya devam edilmesini diliyorum.

Pınar Restaurant

Turgut Özal Bulvarı (Sahil Yolu) No: 41

Maltepe

Tel: 0216 441 00 00

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 4853
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

1961 İstanbul Sarıyer doğumluyum. Kültür amaçlı seyahatler ve geziler yapmak, fotoğraf çekmek, tiyat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster