Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1867
 

Türk neden korkar?

Türk neden korkar?
 

Eğer bir köpek sahibiyseniz. En çok muhatap olacağınız sorulardan biri budur. Köpeğiniz ısırır mı? Hayır ısırmaz yanıtı hiç bir zaman karşınızda ki kişiyi tatmin etmez. Çok ilginçtir ki. İskele verilmeden vapurdan atlamaktan, trafiğin en yoğun olduğu yerlerde karşıya geçmekte bir beis görmeyen insanımız köpekten korkmaktadır. Burada köpeğin cinsinin, büyüklüğünün bir önemi yoktur. Köpek olması yeterlidir. Tabi insanımızın bu korkusu aslında bir sosyolojik araştırma konusudur, ve eğer böyle bir korkunuz varsa ve bu korkuyu yenmek istiyorsanız herzaman bu konuda yardım alabilirsiniz. Ben kendi adıma pek çok kişinin bu korkularını yenmesine yardımcı oldum.

Köpek sahibi olanların da yapması gereken bazı şeyler ve kurallar var. Biz köpekleri seviyor ve besliyor olabiliriz. Bu hiç bir zaman bize başkalarını rahatsız etme hakkı vermez. Ortak kullanım alanları olan park, bahçe gibi yerlerde köpeklerimizi başıboş bir halde bırakmamaız hiç hoş olmayan olaylara neden olabilir. sahiplendiğimiz yavruları sosyalleştirmeli ve onları mutlaka eğitmeliyiz.
Köpeklerde ısrma yani agresyon çok sık görülmemekle birlikte bunun çeşitli nedenleri vardır. Bir köpek en çok korktuğu zaman ısırır ki be genelde köpeğin karakterinden kaynaklanır. Ya da koruma içgüdüdü bir köpeği saldırgan hale getirebilir.

Korktuğumuzda adranelin salgılarız ve köpekler bunun kokusunu alırlar. Bu kokuyu alan bir köpek kendisine saldırılacağını düşünür ve savunmaya geçer.
Eğer sizde köpeklerden korkuyorsanız bir köpekle karşılaştığınızda onu görmemezliktem gelerek yön değiştirip oradan uzaklaşmaktır. Koşmakta tahrik edici olabilir. Köpekler için koşmak bir oyundur ve sizin koştuğunuzu gören bir köpek peşinize takılabilir.

Tanımadığınız köpeklerle göz kontağı kurmayın. Köpek bunu meydan okuma olarak algılayacaktır. Eğer köpekleri seviyor olsanız bile bir başkasını köpeğine izin almadan dokunmayın. Ani hareketler tepki görebilir.

Sokak köpekleri genelde çok fazla saldırma eğiliminde değillerdir. Aşırı paniğe kapılmanız onları tahrik edebilir ve bu çok kötü sonuçlar doğurabilir.
hepinize korkusuz günler dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

dört ayaklısından korma 2 ayaklısından kork derler

kaptancusto 
 06.01.2008 22:21
 

Yaklaşık 9-10 yıldır evimizde birlikte yaşıyoruz. Valla bir kısım köpekten korkulur diye, korkuyorlar. Tabi, adı köpek olsa da, o ailenin bir bireyi. Bir şair demiş ya, 'bir insanı sevmekle başlayacak her şey' diye, sevin gitsin, her şeyi sevin, sevmek sizin lehinizedir

Erdal Aydın 
 07.12.2007 15:53
 

Bana insanoğlu ve kızını tanımamda çok yardımcı oldular! Bu satırları okumasalar da , renkli âlemin canlılarına teşekkürlerimi sunarım! Onlar doğa gereği tavırlar sergiler, hata yapan altüst eden insandır! Dünyamıza tamiri mümkün olmayan zararları yine insanoğlu verir! Sevgili Su Karakuş'un şu sözü geldi yine aklıma! " Siz hiç insana tecavüz eden bir hayvan gördünüz mü? " Sokak hayvanlarını kanlar içinde bırakan sapıkları gördüm ben!" Yazınız: Tüylü çocukların sorumluluğunu üslenenler ve hayvanları tanısın tanımasın herkesi ilgilendiren bir konuya değiniyor elinize sağlık! Ayırım yapmadan her canlıya gereken ihtimamı saygıyı, mesafeyi koymamız gerekiyor! Çünkü onların yaşam hakkı, göz ardı edilemez! Allah'ın yarattığı canlı fuzuli olamaz! Selamlar!

Alev Meisel 
 03.12.2007 18:21
 

Çok yerinde bir yazı ve başlık olmuş.Biz Türkler hiç birşeyden korkmayız.Allah sanki korku vermemiş içimize.Şahsen ben öyleyim korku nedir bilmem.Fakat köpek olayı farklı :)) O zaman ki endişelerim bazen korkuyla birleşebiliyor.En gıcık olduğum şey korkmayın bişey yapmaz lafı.Lassi dediğimiz sanırım koli cinsi bir köpek sahibi ısırmaz dediği halde beni ısırdı :)) O gün bugün ne köpeklere nede sahiplerine güvenim yoktur.Yazınız bu anlamda çok güzel olmuş.Selamlar ...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 03.12.2007 0:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1824
Kayıt tarihi
: 24.11.07
 
 

İstanbul doğumluyum. A.D.T.C fakültesi felesefe mezunuyum. 10 yılı aşkın bir süredir köpek eğitmenli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster