Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
754
 

Türk olmanın 50 kuralı

Türk olmanın 50 kuralı
 

1. Kâğıt mendili kumaş mendil gibi günlerce buruşuk şekilde cebinde taşır.

2. Rüzgârlı havalarda küller uçmasın diye küllüğe su koyar.

3. Serçe parmağını kulağına sokup iyice sallayarak karıştırır.

4. Ancak bir Türk, gazete bulmacasını hep başkalarına sora sora çözebilme becerisini gösterip, kendisi çözdü diye sevindirik olabilir.

5. Sakal tıraşı olduktan sonra kanayan yerlerine küçük kâğıtlar yapıştırır.

6. Soba borusu aktığında yoğurt kaplarını telle soba borusuna bağlar.

7. Nezle olunca tuvalet kâğıdını uzun bir şerit yaparak kullanır.

8. Diş fırçasını dişini fırçalamak için değil de saçını boyamak için kullanan birini görürseniz o, saçını seven bakımlı bir Türk'tür.

9. Konuşma yeteneği olan hayvanlara ilk olarak küfür etmesini öğretir.

10. Sahilde mayosunu kabinde giymek yerine, arkadaşlarına havlu tutturarak giymeye çalışıp arkadaşlarına da ''Bakmayın lan!'' diye çıkışır.

11. Çorabının kirlenip kirlenmediğini burnuna götürüp kısa süreli koklayarak anlayan kişi temizliğine düşkün bir Türk'tür.

12. Daha birinci telefon zili çaldığında telefonun başına dikilir ama açmak için ikinci kez çalmasını bekler.

13. Bir dükkana girip, onun bunun fiyatını sorduktan sonra ''abi araba beş dakika dursun, ben hemen gelicem'' deyip 2 saat sonra gelir.

14. Cebinden çıkardığı paraların içinde en eskisini özenle arayıp bulduktan sonra para üstü verir.

15. Trafikte ambulansın peşine takılarak sıkışıklıktan kurtulup, uyanıklık yaptığını zanneder.

16. Kâğıt paraların üzerine not alır ve parayı harcadığı için notu kaybeder veya elden ele dolaşacağını bildiğinden komik yazılar yazar. Paranın ön yüzüne ''tehlike anında arkayı çevirin!'' yazıp anında çevirince de ''şimdi değil salak tehlike anında'' yazanlardan bahsediyoruz.

17. Çocuğu yanlışlıkla elini kestiği veya düştüğü için ağladığında elini kesti veya düştü diye çocuğunu döver.

18. Taksi tuttuğunda taksicinin yanına oturur. Eğer üç dört kişi taksi tutuyorsa taksi parasını ödeyecek kişi ön koltuğa oturur.

19. Kürdanla dişini karıştırıp önce çıkarıp bakar, sonra tekrar ağzına koyar.

20. En üst katta da otursa pencereden avazı çıktığı kadar ''Ahmeeeeet, Mustafaaaaa!'' diye çocuğunun ismini bağıran, onun hangi cehennemde olduğunu merak eden bir Türk anasıdır.

21. Ütü fişi, teyp fişi veya televizyon fişi kablosunun bakır telleri dışarı çıkmışsa, çocukları elektrik çarpmasın diye bakır teli seloteyple yapıştıran bir Türk'tür.

22. Ailece televizyon izlenen bir evde kumanda babanın elindeyse, o ne izlerse diğerleri de onu izlemek zorunda kalır.

23. Çantasının içinde yeni tanıştığı birisine bile çekinmeden göstermek üzere en güzel fotoğraflarını ve aile albümünü taşıyan birisini görürseniz hemen boynuna sarılmayın yoksa çantayı kafanıza yiyebilirsiniz, çünkü o kişi bir Türk kızıdır.

24. Bir Türk esnafı, müşterisinden aldığı parayı önce iki ucundan tutup iki defa gerginleştirir, daha sonra da güneşe doğru tutup bakarak sahte olup olmadığını anlar.

25. Evin odasının ampulü patladığı zaman yenisini almayıp da fazla kullanmadığı bir odanın ampulünü onun yerine takar.

26. Hiç tanımadığı kimseye ''Sana şu kadara olur abi...'' diyen bir Türk esnafıdır.

27. Evinde bulunan saksıların dibini kül tablosu olarak kullanan da Türk'tür.

28. Dişlerini gazoz açacağı, fındık ve ceviz kırıcısı olarak kullanır.

29. İşinde iyi olan birisini överken hakaretle iltifat eden, bir Türk'ten başkası olamaz. (Şerefsizin oğlu ne iş yapmış be kardeşim, helâl olsun!)

30. Aracın sinyal lambaları dururken elini çıkararak ''dönüyorum'' işareti yapar.

31. Trafik ışıkları kırmızıdan yeşile döndüğünde önündeki herkesi salak sanarak kornaya basar.

32. Dingildeyen bir masanın ayağına kâğıt sıkıştırma fikri bir Türk'ündür.

33. İşlek caddelere temizlenmesi için paspas atan bir Türk'tür.

34. TV'de film seyrederken filmin oyuncularıyla muhatap olanlar (Dur oraya gitme öldürecekler seni) Türk sinema severlerdir.

35. Arabasına öküz, köpek, horoz, sesli korna taktırma fikrinin patenti bir Türk'e aittir.

36. Gazete kâğıdını en iyi şekilde kullananlar da Türk'tür. (Cam silme, külâh, mendil, sofra bezi)

37. Plastik yoğurt kabını saksı yapar.

38. Arabasının arkasına yazı yazar. (Rahmetli de sollardı, tek rakibim THY, kıroyum ama para bende)

39. Uçakta bulunan tanıdıklarına, uçak havalandıktan sonra görmeyeceklerini bildiği halde el sallar.

40. Çiğnediği sakızı daha sonra çiğnemek üzere kafasındaki tülbente yapıştıran bir Türk kadınından başkası değildir.

41. Tek abdestle beş vakit namaz kılmak için iki büklüm kıvranır.

42. Desenlerini çok beğenerek aldığı bir mobilyayı, üstüne başka bir örtü örterek kullanır.

43. Geçirdiği bir trafik kazasından sonra kanlar içinde dışarı çıkıp, çarpılmış arabasına üzülür.

44. Tüp kaçıyor mu, kaçmıyor mu diye kibrit yakıp kontrol eder.

45. Otoyolda, otomobilin gaz pedalına tuğla koyup, yorulmadan kullanma fikri bir Türk'ündür.

46. Elektronik hesap makinesini, uzaktan kumandasını, naylona sarılmış, üzerine de ambalaj lastiği geçirilmiş olarak kullanan birini görürseniz Türk'tür o.

47. On yıllık bir otomobilin koltuk ambalaj naylonlarını çıkarmadan kullanma becerisini gösterir.

48. Kırmızı ışıkta lambanın önünde durup trafiği kontrol eden ve bir fırsatını bulunca vınnn... diye gaza basan sürücü de mutlaka Türk'tür.

49. Yeşili seven ve bu sevgisinden dolayı da trafik lambalarındaki tüm renklere yeşil mumalesi yapan sürücüler Türk'tür.

50. Yaya geçitlerinde kırmızı ışıkta koyun sürüsü gibi karşıya geçen insanlar bizim insanlarımızdır.
İnternetten derlediğim bu esprili değerlendirmeleri okuyup biraz gülebilir, biraz düşünebilirseniz sevinirim.

Mustafa Mumcu 20. 09. 2007 Saat: 16:15

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nasılsın abı gorusemıyoruz uzun zamandır. abı bı harıka yazmıssın .ama bencebuda olsa keske . kız istemege gidildiginde damada tuzlu kahve içiriyor. neden? adedettenmiş. gorusuruz.

Dursun Cenk Şenel 
 03.10.2007 21:04
Cevap :
Sevgili Dursun Cenk, Bu tuzlu badem pardon kahve işini ben bilmiyordum. Benim gibi bilgi eksikliği olanlar da öğrenmiştir şimdi. Tabii kafadan atmadıysan. Cenk kardeşim ben genelde Messengerde vakit geçirmek için yazışmayı sevmem. Vakit kaybı. Kendi web sitemi nihayet istediğim şekle sokmak üzereyim. Çok az zamanım var. Burada bile 2-3 günde bir blog yazıyorum şu anda. İnşallah günün birinde karşılaşır, tanışırız da Messengerde yazışacak konumuz da olur. Saygı ve sevgilerimle.  04.10.2007 1:44
 

Yazını Manisa-Salihli'de bir İnternet Cafe'de okumaktayım. Kulakları sağır edici bir müzik eşliğinde,bilgisayarda '' Playstation'' oynayan ergenlik yaşını çoktan geçmiş delikanlıların,ikide bir düz gittikleri bir ortamda yazıyorum. Yazdıkların çok hoş,severek okudum.Sevgilerimle!..

İbrahim Ormancı 
 22.09.2007 11:20
Cevap :
Sevgili İbrahim Ormancı, Yoksa sen de ara sıra Playstation mu oynuyorsun orada? Aman dikkat et kulakların sağır, kalemin ağır olmasın! O gençler düz giderken sen de düz gitme, yamuk git! Olmadı ama bu cümle. Sen onları duymazdan gel, mizahî yazılar yaz, nasıl olsa ben gülemiyorum, ciddi ciddi okurum:)) Salihli'nin bende anıları bütüktür. Babam rahmetli orada DİRMİL'de pamuk tarlası kiralayıp iflas etti de İzmir'İn göbeğindeki katmerci dükkanını satmak zorunda kaldı yıllar önce. Bir karpuz getirirdi Dirmil'den nah senin kafan kadar:) Yok canım çok daha büyük. Benim kafamdan bile büyüktü karpuzlar. Hani bir TV kanalında KOCAKAFALAR programı var ya, onların kafası kadar işte. İyi hafta sonları diliyorum. Çocuğunu sev benim için de. Altına kaçırıyorsa ters çevir üstüne kaçırsın.:) Saygı ve sevgiler.  22.09.2007 12:15
 

İyi ki de Mustafa Mumcu var, ya olmasaydı, gülebilirmiydik? Önünde saygı ile eğiliyorum.

Ahmet Üstündağ 
 21.09.2007 10:22
Cevap :
Sevgili Ahmet'ciğim, teşekkür ederim güzel düşüncene. Ben de senin önünde saygı ile eğiliyorum. Sağlıklı ve üzüntüsüz günler dileğiyle.  21.09.2007 13:08
 

36 ve 37 numarali buluslar icin tebrik etmek gerekir. Eski alman atasözü vardir: "Not macht erfinderisch"/zorda kalinca veya yokluk insani buluscu yaparmis. Desenize Mustafa Bey biz dogustan cevreciymisiz. Gazete kagidiyla cam silme isini almanlar bizden ögrenmis olmalilar. Iyi su cekiyor, parlatiyor diye öneriyorlar. Kindergarten/cocuk bahcelerinde de, tuvalet kagitlarininin icindeki bos roleler biriktiriliyordu. Yetmeyince cocuklara evden getirmelerini istiyorlardi. Zum Basteln/el isleri oyuncaklar icin falan kullaniyorlardi. Kücük yogurt kaplari vs. neden olmasin degilmi... Yoksa yakinda cöplerin icinde bogulacagiz. Sorun olmaya basladilar. Yazdiklarinizin bircogu düsündürücü, enteresan. Aslinda zeki milletiz biz...:)) Sevgiler, saygilar.

mine objektif 
 21.09.2007 0:37
Cevap :
Sevgili Mine Hanım, doğruyu söylemem gerekirse, ben de cam silerken gazete kağıdı kullanıyorum. Deri cam silicilerden veya diğer materyallerden daha güzel temizliyor camı. İz ve tüy bırakmıyor. Bu kurallara ekleyeceğim çok fazla madde var da uzamasın diye eklemeden. Wir sind wirklisch ein sehr erfinderisches Volk/Gerçekten çok iyi buluşları olan bir milletiz de buluşlarımız uluslar arası plâtformda ilgi görmüyor. Mesela Berlin'de Parlamento Binası'nın önünde akan derenin içine masa kurup, döner takımını yerleştirme ve çimlere uzanarak rakı âlemi yapma zevki de Türklerin buluşudur. Almanlar bunu engellemek için henüz bir çare bulamadılar. Yıllar önce bir Jaguar arabam vardı ve İzmir'de kaza yaptım. Servisi yoktu burada ama tamirci tüm motoru filân indirip doğrulttu, boyattı arabayı. Kaza izi kalmadı. Elektrik aksamındaki bir arızayı da kabloyu sakızla yapıştırarak halletti. ''Bu seni Almanya'ya götürür.'' dedi. Gerçekten götürdü. Zeki olmak yetmiyor ki, zekayı da zekice kullanmalı.  21.09.2007 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3106
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster