Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '09

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
3439
 

Türk sinemasının unutulmaz müzikleri

Türk sinemasının unutulmaz müzikleri
 

Türk Sinemasının Unutulmaz Müzikleri


Son yazımda sinemanın unutulmaz müziklerinden bahsetmiştim. Dünya sinemasından örnekler sunduğum bu yazının içinde Türk sinemasının sıkıştırılmasına gönlüm razı olmamıştı. Türk sinemasıyla ilgili ayrı bir yazı ihtiyacı duymuştum. İşte bu yazımda Türk sinemasının unutulmaz müziklerinden bahsedeceğim. En son Issız Adam filmi ile Türk sinemasının ne kadar renkli bir müzik dünyasına sahip olduğunu fark ettik. Ama ben bu yazımda biraz daha farklı bir çizgiden yürümek istiyorum. Filmlerde kullanılan bildiğimiz şarkılardan ziyade filmlerde kullanılan ezgisel müzikler olacak konumuz. Aslında ismini bir türlü bilmediğimiz ama kulağımıza oldukça aşina olan müziklerimizden.

Buna geçmeden önce sinemamıza müzikleriyle can katan müzisyenlerimizi bir hatırlayalım. Önceliği Cahit Berkay'a versek sanırım kimsenin itirazı olmayacaktır. Bir çok filmde Cahit Berkay'ın imzasını görmemiz mümkün. <ı>Selvi Boylum Al Yazmalım'dan <ı>Çiçek Abbas'a kadar uzanan geniş bir yelpaze bu. Hababam Sınıfı melodisi ile hafızalara kazınan Melih Kibar da bir çok film ve diziye renk katan isimlerden. Zülfü Livaneli de Türk Sinemasına müzikleriyle katkıda bulunan isimlerden. Son olarak kendi kitabından uyarlanan <ı>Mutluluk filminin müzikleri de Livaneli'ye aittir. Ayrıca <ı>Yılanı Öldürseler filminin <ı>Gözlerin isimli müziğinde de Livaneli'nin imzası vardır. İsimlerini çok sık duymamış olsak da diğer müzisyenlerimiz şunlar: Osman İşmen, Özkan Turgay, Cahit Oben, Timur Selçuk, Zafer Dilek. Sinemayla veya müzikle az çok ilgili değilseniz Cahit Berkay, Melih Kibar ve Zülfü Livaneli isimleri dışındakiler size tanıdık gelmeyecektir. Ama <ı>Uçurtmayı Vurmasınlar'ın film müziğini yapan ismin Özkan Turgay, Kemal Sunal'ın <ı>Korkusuz Korkak filminde çalan müziklerini yapan ismin Osman İşmen, Tarık Akan ve Halit Akçatepe'nin rol aldığı <ı>Canım Kardeşim filminin müziğini yapan kişinin Cahit Oben, Kemal Sunal'ın <ı>Sakar Şakir filminde Yaylalar türküsünü ve yine Kemal Sunal'ın <ı>İbo ile Güllüşah filminde kullanılan Çarşambayı Sel Aldı türküsünü farklı bir şekilde düzenleyen kişinin Zafer Dilek, Sezer İnanoğlu'nun <ı>Bitirimler Sınıfı'ndaki o eğlenceli müziğin Timur Selçuk'a ait olduğunu biliyor muydunuz? Aslında müzikten bahsederken zihnimizde bir şeyler kıpırdar ama yazılanlar bahsedilen müzikle süslenmeyince belli bir noktada kalır. Bu yüzden yazımın sonunda bahsettiğim müziklerden hazırlanmış bir video linkini de eklemenin doğru olacağına inanıyorum.

Türk sineması yerli müzisyenlerin yanında yabancı müzisyenlerin eserlerinden de oldukça faydalanmıştır. Bu iç içelik o denli fazladır ki ünlü "<ı>Baba" filminin film müziğini bile farklı bir versiyonla çoğu Türk filminde duymak mümkün. Vladimir Cosma'nın Al Samba ve Sirba isimli müzikleri Kemal Sunal'ın <ı>Avanak Apti filminde, Elias Rahbani'nin I Love You Linda müziği <ı>İyi Aile Çocuğu filminde, Lionel Richie'nin 1984 olimpiyat oyunları için hazırladığı All Night Long müziği <ı>Orta Direk Şaban filminde, Philippe Sarde'nin Martini Dry müziğinin <ı>Ah Nerede Vah Nerede filminin duygusal sahnelerinde kullanılmıştır.

Sinemamızda elbette ezgisel müziklerin dışında kullanılmış oldukça güzel şarkılar ve türküler de vardır. Ama dediğim gibi yazının içeriğinden dışarıya taşmak istemiyorum. Çünkü şarkılarımız ve türkülerimiz yazmakla bitmez. Ayrıca çoğu kişi zaten bu şarkılara ve türkülere aşina durumda. Ben burada bilmediklerimizden bahsetmek istedim.
Neyse yazımı çok da fazla uzatmadan sizi videolarla baş başa bırakmak istiyorum. Vaktiniz olup da videolara da bir göz atarsanız yazdıklarım sizlere çok daha tanıdık gelecektir. İşte linkler:

http://www.izlesene.com/video/sinema-turk-filmi-muzikleri-1/1057247

http://www.izlesene.com/video/sinema-turk-filmi-muzikleri-2/1057320

İyi günler, sağlıcakla kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 2577
Kayıt tarihi
: 28.01.09
 
 

Parliament Sinema Klübü'nde yayınlanan filmleri izlemek için çocuk halimle uykudan feragat ettiği..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster