Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Şubat '12

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
284
 

Türk Tıbbı altın çağını yaşıyor, Dünya şaşkınlıkla seyrediyor!

Türk Tıbbı altın çağını yaşıyor, Dünya şaşkınlıkla seyrediyor!
 

Geçtiğimiz ay Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan yüz nakli ve çift kol naklinden sonra, bu gece Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan ikinci yüz nakli ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen çift kol ve çift bacak nakli Türk Tıbbının altın çağının göstergesi oldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay içerisinde vefat eden Ahmet Kaya'ya ait yüz, bir bacak ve iki kolu iki ayrı hastaya nakledilmiş ve bacak nakli dışındaki operasyonlar başarıyla tamamlanmıştı. Dünya basınında yoğun şekilde ilgi gören bu nakiller şüphesiz gururumuz olmuştu.

Yeni yüzüyle basının ve kamuoyunun karşısına çıkan Uğur Acar hekimlerimiz adına büyük gurur kaynağı olurken, aynı rahatsızlıktan muzdarip birçok hasta için de umut kaynağı olmuştu.

Bu başarılı operasyon gündemimizi işgal etmeye devam ededursun, takip eden ilk operasyon da bu sabah büyük puntolarla haber bültenlerimizde yerini aldı. İzmir'de trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen şahsın bağışlanan organları gecenin ilerleyen saatlerinde Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde yeni sahiplerine nakledildi. Aynı anda iki kol ve bacağın nakli ise dünyada bir ilk olmaktaydı.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde birçok alanda sağlık turizmi -ya da şifa ihracatı diyelim- zaten gurur duyduğumuz bir başarı hikayemizdi. Ancak şimdilerde yaşadığımız -dünya ilkleri- başarılı operasyonlar ayrı bir haz ve kıvanç verdi.

Organ bağışı konusunda da ayrı bir cesaret ve teşvik verdiği şüphe götürmeyen bu gelişmeler, nakil bekleyen bir çok hastanın da ümitlerini arttırdı. Dileğimiz organ bağışlarının ve bu başarı hikayelerinin her geçen gün artan bir ivmeyle sürmesidir.

Atatürk boşuna söylememiş demek ki;

"Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz."  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 290
Toplam yorum
: 136
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 2563
Kayıt tarihi
: 15.06.06
 
 

Kimya Yüksek Mühendisi. Sporsever ve edebiyat aşığı. Periyodik tablo, T cetvel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster