Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
105
 

Türk Toplumu İki Yüzlüdür!

Yazacağım ilk blog için biraz cesur hatta provokatif bir başlık seçtiğimin farkındayım, ama hepimiz farkındayız ki sansasyonel olan her şey Türkiye’de ilgi çekicidir.

Ben genç biriyim hatta hayatı iyice deneyim ettiğim bile söylenemez, ama genç olmam düşüncelerimi paylaşmama bu ülkede engel olmamalı,  çünkü büyüklerimiz yaşadıkları zamanın gerçeklikliği ile bağlarını koparmış durumdalar artık kişiler bir grubun parçası olarak değil birey olarak öne çıkıyor.

Yaşıtım olan genç kızların hayatlarının ne kadar zor olduğuna dair bir farkındalık uyandırmak istiyorum, çünkü Türkiye’de kadın cinayetleri  son yedi yılda yüzde 1400 arttığı söyleniyor ama bunun dışında genç kızlara olan sarkıntılık da artmış durumda, bir lise öğrencisi olarak okulda bile Metroda, otobüste, sokakta ve halka açık her yerde nasıl tehlikede altında hissetiklerinden bahsediyorlar

Eğer bana inanmıyorsanız lütfen yeni bir sekme açın ve sosyal medyada azıcık dolaşın tacizden yakınan bir kadının veya genç bir kızın paylaşımının altında en az 3-4 tane daha mağdur bulursunuz “herkesin elinin altında” olan sosyal medya da bu kadar yaygın bir şey taciz!

Tacizciler genellikle eğitim hayatı pek parlak geçmemiş, ekonomik olarak ayakları üstünde zor duran ve kadınlarla kesinlikle iletişim kurmayı bilmeyen insanlardır 21. Yüzyılda çoğu cinayet maalesef cinsellikden kaynaklıdır kadınlarla iletişim kuramayan bu insanlar onları domine ederek “elde etme” peşinde olduğunu iğrenç mesajlarından anlayabiliyoruz. Türk toplumu cinselliği tabu olarak görür çocuklara üreme, mastürbasyon hakkında bir şey öğretmezler aslında bu çok tehlikelidir çünkü hayatı boyunca aile ilişkilerinde baba veya annenin dominant olduğunu gören bireyler şehir hayatına geçtiği vakit kur yapmaktan anlamaz veya karşı cinsle gerek arkadaşlık çapında bir ilişkide bile kendisinin mutlak söz sahibi olması gerektiğine inanır karşıdakinin kendi kararlarını alabilen bir insan olduğunu idrak etmekten uzaktır hayatın kendi perspektifi dışında devam ettiğini anlamaz.

Türk toplumu ise kadın konusunda iki yüzlüdür;kadını yere göğe sığdıramaz ama dünya kadınlar gününde kadınları coplar, kızlarını erkeklerle görüşüyor şüphesi ile öldürür, kendi öz kızlarına güvenmeyip kız ve erkek için ayrı eğitim talep eder ,kızlarının okumasını sakıncalı bulur ama hastanede kadın doktor talep etmeyi iyi bilir, üniversite mezunu kızlarının kariyer yapabileceğine bile inanmayıp evlenip dizini kırıp evine bakmasını bekler.

Kavga etmiş çiftlerin bile el aleme rezil oluruz veya yuva yıkmak kolay değil denen ilkel zorlamaları  ile  aileleri tarafından barıştırılması bile bir hatta birbirinden nefret eden iki insanın aynı yastığa baş koymasının nasıl sonuçlanmasını bekliyorsunuz? Boşanma isteğinin cinayetle sonuçlanması çok aşağılık bir şey çünkü katil bu cinayeti işleme sebebi olarak kendisinin otoritesinin sarsıldığına, rezil edildiğine hatta “ona ait bir şeyi” geri alması gerektiğine ikna eder. Türkiye’de aileler iki kişilik problemlerine tüm sülalerini dahil eder ve kendi kararlarını alacak kadar ergin değildirler birey olmaktan korkarlar her zaman bir grubun parçası veya başı gibi hissedip bir şekilde fazla başarılı olmayan hayatlarında tatmin olmaya çalışırlar.

Kadın Türk aile yapısında bir köle haline gelmiştir kendisine söyleneni yapması beklenen biri olmuştur Anneler köşelerinde buna katlanmayı tercih edip oğullarını “adam gibi adam” olmak için yetiştirdiği sürece Babaların ise tek başına aileyi oluşturduğuna inandığı sürece bu olaylardan kurtulamayız Anne ve Baba kendilerini biri öbüründen üstün değil eşit gördüğü ve çocukları ile cidden ilgilendikleri vakit Türk aile yapısı huzur bulacaktır.

 

SUFİ, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Piç meyve ağaçları kendi her yerde büyür, halbuki aşılı her meyve ağacı büyümek için binbir emek ister. Mikrop da öyledir malûm. Her iyi alışkanlık, disiplin çelik gibi bir irade ve özen gerektirir. Plansız uçan hangi yaprak menzile tam ve zamanında varabilmiştir ki? Toplumda iyi bir sey yapmak zor, kötü ise çok kolaydır. Tarlaları basan otlar gibi ekmeden gelirler. Ekenilenleri yerlerinden ederler. Böyle yönü belirsiz bir yaprak nereye giderse dünya da oraya doğru son sürat ilerliyor sadece Türkiye değil...

ilhan Aydın 
 31.07.2020 21:15
 

Yüreğine sağlık genç

jale kasap 
 25.07.2020 11:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 22.07.20
 
 

17 yaşında bir Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisiyim ve toplumun problemli olduğuna inanıyorum ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster