Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '15

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
51
 

Türk toplumu korkuyla yönetilmeye alışık, bağımlı...

Türk toplumu korkuyla yönetilmeye alışık, bağımlı...
 

Kadına şiddet'in çözümünü de burada aramaz lazım. Şiddet içimizde çünkü.


Korku, şiddet ve baskıyla evinde tanışan... İlk dayağını anasından, babasından yiyen... Öğretmenin dövmeyi hak bildiği, toplumun bunu normal karşıladığı... Ustasından, komutanından kötek yemeyi patronundan azar işitmeyi, hakaret duymayı büyük çoğunluğuyla içselleştirebilmiş Türk insanı... Son 13 yıllık yönetilme tercihleriyle, onayladığı siyaset anlayışıyla, göklere çıkardığı siyasetçi modeliyle bu durumunu pekiştiriyor maalesef...

Bu acıklı halimize; sıradan vatandaşların, işin sırrını çözememiş eğitimli, nitelikli, entellektüel kişilerin şaşırması, hatta isyan etmesi, gayet doğal. Ancak, işinin hakkını veren, mesleğine bağlı, sorumluluk bilinci gelişmiş, meslek ahlakına yeminli pekçok siyaset sosyoloğu, toplum psikoloğu biliyor ki, binlerce yıllık kollektif bir çabanın sonunda; bu toplum, korkuyla idare edilmeye alışık, hatta bağımlı hale getirilmiştir.

Anasının, atasının, yedi sülalesinin yakaladığı her fırsatta kaba kuvvetle hizaya getirmeye çalıştığı bireyler; sonunda binlerce yıllık kararkteristik özellikleri haline getirilmiş, kanıksanmış, olağanlaştırılmış kollektif mizaçlarına uygun politik yaklaşımlarla, siyasal ilişkiler bütünüyle angaje ettiler kendilerini... Zorlaya zorlaya genetikleştirilmiş kodlarına, sosyal dokularına "liderinden dayak yemeyi kabullenmiş, bu davranışı kutsamış, yüceltmiş, yaşam şekline dönüştürmüş" bir ön kabulü yapıştırıverdiler üzerlerine! Bunca yıllık şiddet bağımlılığından, zora prim tanıyan, güce eğimli tavırlarından dolayı bu halkın bireylerini suçlamaya kimsenin hakkı yok!

Sonuçta yaşam bir bütündür. Siyaset, tek başına hayattan soyutlanamaz. Dayak yemenin sıradanlaştığı toplumlar, diktatörlere meyillidir. Kendisini esir edecek birine, sonunda gider, topyekün ruhlarını teslim ederler.

Doğanın kanunudur bu: Büyük balık küçük balığı yutar! Hele de yavrucak buna gönüllüyse!.. 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1317
Toplam yorum
: 3584
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1680
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster