Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '10

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
3636
 

Türk toplumunda kadının yeri nedir?

Türk toplumunda kadının yeri nedir?
 

internetten alıntı


Aslında bu yazımı 8 mart Dünya Kadınlar Günü için yazıcaktım. Yoğun iş gündemi neticesinde yazamadım. Herkesten bir anlamda özür dilerken, bu yazımı okuyan, okuyamayan tüm kadınların 8 mart gününü kutluyorum.

Bir erkek olarak bu günü nasıl görüyorum. Bu yazımı yazarken de şunu bilmenizi istiyorum ki, hatalarım olsa bile bu yazımı içten doğal hislerimle yazıyorum. Duygusal bir yazı olacağını bilmenizi istiyorum. Neden? Çünkü çok yakınımın bir yaşam hikayesini sizlerle paylaşacağım. Çok kısa yazmaya çalışacağım.. Bu yazımı okurken kimsenin ne üzülmesini nede karamsar olmasını istemiyorum.

Türk toplumumuzda aslında çok büyük oranda yaşadığımız örneklerden biridir.. Kadın aşık olur. Ailesi uygun görmesede kızı istediği için sevdiği adama kızlarını düğün dernek kurarak evlendirirler. Damat yakışıklı kız ise Dünya güzelidir. Evlilikleri çocuklar ile süslenir.. Erkek adamın erkek oğlu olur. Bu aptalca düşünce peşinde koşulmaktadır. Allah işine karışılmasını istemediği için belkide 3 kız evlatları olur. Bu sürede 10 yıl civarında bir süre geçer.. Çocukların peşinde koşan kadın hayatını onlara adarken, eşi erkek olarak artık canı sıkılmıştır. 3 kız evladı onun için bir anlam ifade etmemektedir. İşi güzel kazanç bıraktığı için bu bol parayı çocuklarına bırakacağına gününü gün etmek sevdasındadır. Evde çocuklarına kendini adamış bir kadının hayatı hiç önemli değildir. Her fırsatta başka biri ile olan, yaşı kızı kadar bile olsa hiç önemli olmayan bir adam.. Ha bu arada boşanmak artık kaçınılmaz son iken, Allah kadına acıdı ve tam dava açılacakken hamile kaldı ve nurtopu gibi bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Ama Kadının hayatından geçen 20 yıllık zorlu evlilik, onu 50 yıl yaşlandırdı. Artık başkasının bakımına muhtaç bir duruma geldi. Hayatını adadığı kızlarının 2si evlendi. Ara sıra gelip annelerine bakıyorlar. Adam kendi hayatını yaşıyor. İflas etti. Ancak kendi rızkını borçlarla sürdürüyor.

Şimdi erkek egemen toplumumuzda gördüğüm maalesef acı ama gerçekler şunlardır:

Toplumda paran varsa her hakka sahip olursun diyen bir toplumda yaşıyoruz. Paran varsa başlık parasını ödersin istediğin yaşta biri ile evlenirsin. Kimsede sen ne yapıyorsun demez. Parayı veren... haklıdır..

Hele hele son dönemde evlilik programlarında aman Allahım akla zarar teklifler.. Mesai saatlerinde izleyemiyorum ama izinli olupta erken saatte T.V. baktığımda gördüğüm tablo dehşet verici sahnelerle karşılaştım. Yaşı ne olursa olsun, geliri evi arabası olsun. İstediğiniz kişi ile 2 günde evlenirsiniz.. Ya bu kadar basit mi evlilik ? Hani duygusal bağlılık tanışma uyum veya Dünya görüşü anlaşma.. bile bile piyango.. Bu konuyu da en kısa sürede yazmak istiyorum..

Bu yazdığım başlangıçtaki örnek belki okuyan için ister ders niteliği taşısın ister roman olarak algılasın.. Benim gördüğüm şudur, özellikle kız çocukları tahsil hayatlarını sürdürmeli, her ne pahasına olursa olsun, iş hayatına atılıp, ekonomik özgürlüklerini kazanmalıdır.

Türk Toplumunda Kadın mutlaka ekonomik özgürlüğünü kazanmak zorundadır. Tüm kadın sorunlarının azaltılması için atılacak en önemli adımlardan bir tanesi budur.

Sonuç olarak kısaca şimdilik kadınlarımızın yaşadığı bir çok sorun vardır. Toplumumuzda Kadınlar özellikle dayak, şiddet, tecavüz, taciz gibi iğrenç hareketlere maruz kalmaktadır. Bu sıkıntıları sonlandırmak için Bakanlık bile kuruldu. Yalnız sorun çözümü kolay değildir. Zaman ve mantalite değişmesi gerekmektedir.

Her dönem bu tip sıkıntılı ama gözümüzü kapattığımızda yok olmayan ciddi meseleleri bizler her fırsatta yazmak zorundayız. Bende fırsat buldukça kendimce bir şeyler yazacağım. Kusurum varsa affola..

SEVGİ VE SAYGILARIMLA.. İYİKİ VARSINIZ KADINLARIMIZ.. YAPTIĞIMIZ HATALARIMIZDAN DOLAYI BİZLERİ LÜTFEN AFFEDİN.. toprak sari.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teeşekkürler toprak... Bu konularda duyarlı erkeklerin çoğalması dileklerimle... saygılarımla

SEÇİL ÇOLAKOĞLU 
 15.03.2010 14:06
Cevap :
Teşekkür ederim. toprak  15.03.2010 15:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 213
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 822
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

Ben ticaretle uğraşan biriyim. Hobilerim arasında felsefe, sinema özellikle türk sineması, spor ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster