Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1055
 

Türk'üm, Türk'sün, Türk, Türk'üz, Türk'sünüz, Türk'ler

Türk'üm, Türk'sün, Türk, Türk'üz, Türk'sünüz, Türk'ler
 

Hayır, düşündüğünüz gibi ırkçı mırkçı değilim; bilakis, benim her ırktan/soydan çok sevdiğim arkadaşlarım var. Hatta ben de uzaklardan melez sayılırım. Nihayetinde insan insandır, ve hepimiz aynı soya dayanıyoruz, bilmem kaçıncı göbekten de olsa akrabayız.

Hrant Dink'in bir hiç uğruna hayatını kaybetmiş olmasını, üstelik buna bir delikanlının sebep olmasını şiddetsizlikle kınıyorum; tıpkı diğer birer hiç uğruna hayatını kaybeden şehitlerimizin durumlarını kınadığım gibi.

Türkiye'de yaşıyoruz, ilginç bir ülke burası. İlginç olarak nitelendirmemin pek çok sebebi var; lahana turşusu yiyerek perhiz yapmaya çalışan nice yurdum insanı olduktan sonra, ooo ilginç sözcüğü bile hafif kalır.

Mesela, bir milli maç olduğunda bir çoğumuz, taraftarlık sınırını aşıp holiganlaşabiliyoruz ve milli duygularımız anında kabarıveriyor. Sonuç olarak, gazeteler de "futbolda şiddet"vari manşetlerle dolup taşıyor. Çok milliyetçi milletiz, çook!

Ancak; bazı başka türlü durumlarda anında "Ermeni" oluveriyoruz, nasıl oluyorsa! Bu hafta içinde on binlerce kişi Hrant Dink oluverdi aniden. Oysa hiçbir zaman bir şehidin arkasından "Hepimiz Jandarma er Mustafa'yız, Mehmet'iz" yazılı pankartlarla 8 kilometre yürüyüş yapılmadı. Milliyetçiyiz ya, lahana turşusuz perhiz olur mu hiç?!

Türkiye, pek çok etnik kökeni içinde barındıran, bunu yaparken de asla yasal/toplumsal hiçbir şekilde baskı yapmayan bir vatan. Ve bu da gurur verici bir şey; Ermenisi, çerkezi, muhacırı... yaşamak için bu ülkeyi, bu toprakları seçmiş. Elbette ki bu kişilerin hayatını bu topraklarda kaybetmesi yüreğimizi sızlatıyor, üstelik Hrant Dink adındaki bu kişi, başarılı ve çok sevilen bir gazeteciyse. Olmasaydı da farketmezdi tabiki, o ayrı mesele...

Peki, konuya başka bir açıdan bakalım. Siz hiç Fransa'da Türkçe, İngilizce veya başka dilden bir şey söyleyenlerin başına neler geldiğini duydunuz mu? Fransa'daki taksiciden tutun, havaalanı personeline kadar herkesle Fransızca konuşmak zorundasınız, yoksa cevap alamazsınız. Bu milliyetçiliğin en uç noktalarından birinin yaşandığı bir ülke; böyle olalım demiyorum tabiki, ancak Ermeni olmayı anında kabul edenlerin olması da ağrıma gitmiyor değil.

Dünden, daha doğrusu çok daha eskilerden bugüne uzanan tarihimize şöyle bir dönüp bakarsak, bu toprakların hangi şartlar altında nasıl mucizevi bir şekilde kazanıldığını anlamak için çok zeki olmamıza gerek yok. Düşünüyorum da, o devirlerde başımıza gelenler şimdi gelmiş olsa, ülkenin anahtarını seve seve teslim edeceğiz sanırım (Allah korusun!).

Çok mu abarttım bilmiyorum, fakat nasıl olur da Türkiye Cumhuriyeti'nin sahip olduğu iç ve dış kaynaklı düşmanların ekmeğine böyle yağ sürebiliriz anlamıyorum. Şimdi bizi çok zayıf bir halka olarak gördüklerine eminim, ne de olsa anında Ermeni olan bir millet, sıkıştığında uzaylıyım bile diyebilir tereddüt etmeden...

O halde, bana ulu önderimizin o çok sevdiğim sözlerinden birini hatıratmak düşer:

"Ne mutlu Türk'üm diyene!"

Ne mutlu her şeye rağmen hala Türk'üm diyebilene...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu anda Türkiye psikolojik saldırı altında ve psikolojik savaş veriyor. Bu ahval ve şerait içinde lobiler kurmak; üniversiteler, meclisler, basın gibi önemli noktalarda yandaşlar yaratmak ve kendi tezlerimizi savunmamız lazım. Bunları "psikolojik savaşı kaybediyoruz" isimli yazımda belirtmiştim. yazını da beğendim, tebrik eder ve başarılarının devamını dilerim.

Serkan Dilek 
 08.02.2007 8:44
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuz için. Yazınızı ben de okumuştum. Bizim gibiler oldukça bu psikolojik savaş(lar) asla kaybedilmeyecek. Onların istediği olmayacak merak etmeyin  08.02.2007 11:54
 

ben türküm ben milliyetçiyim evet ben futbol fanatiği'yim,öldüren kim olursa olsun hangi milletten olursa olsun üzülürüm çünki yok olan bir can bir insandır ama elime asla böyle bir yazı almam,ben ermeni olmam,yazdıklarınızın bir çoğu doğru katılıyorum ama bu ülkede milyonlarca gerçek milliyetçi türk genci olduğu sürece benim topraklarıma girmeye kimse yeltenemez hiç şüpheniz olmasın.şu yapılan çirkin terbiyesiz yorumu da aldırmayın bunlar olur olacaktır,yapılan yapanın kendisidir.

erdalakbulut 
 02.02.2007 5:57
Cevap :
Teşekkür ederim; hepimiz insanız bunun farkında olanlardan biri olduğunuz için şanslısınız. Sözkonusu yoruma gelince, ilk okuduğumda hayret ettim ama sonra düşününce, herkesin kendini ifade etmesinin farklı yolları var, o kişi de böyle bir yol seçmiş. Onaylıyor muyum? Tabi ki hayır, değişik bir kişilik demek ki, ben değiştiremem ya? İyi günler  02.02.2007 12:08
 

bir Türk ülkesinde sessiz çoğunlukta olmak varmış. En azından aynı düşünceyi paylaşan bir elin parmaklarıyız. Teşekkürler.

Gülşen 
 29.01.2007 23:25
Cevap :
Asıl ben teşekkür ederim. Sanki kötü bir şey yazmışım gibi acaip sert tepkilerle karşılaştım. Ve azınlıkta olduğumuzu bir kez daha anladım! Ne yazık! Sevgiler  30.01.2007 11:49
 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE BU SÖZÜN NE ANLAMA GELDİĞİNİ UNUTANLAR LÜTFEN SARIKAMIŞI,ÇANAKKALE,AFYONKARAHİSARI KANLI KURTULUŞ SAVAŞINI HATIRLASINLAR EVET GAZETECİMİZİ ÖLDÜRENLERİ KINIYORUZ AMA BİZ ERMENİYİZ DİYE SLOGAN ATANLARINDA DÜŞÜNMELERİNİ İSTİYORUM.

Havva 
 28.01.2007 18:54
Cevap :
Kesinlikle haklısınız, ben de yazımı okurken bunları hatırlasınlar diye o fotoğrafı koymuştum. Ama görüldüğü üzere hala bana ve benim gibilere karşı çıkanlar var, hepsine saygı duyuyorum, bana duymasalar bile...  28.01.2007 23:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1917
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster