Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '07

 
Kategori
Audio / Video
Okunma Sayısı
3848
 

Türk videoculuğunu kim kurdu? (1)

Türk videoculuğunu kim kurdu? (1)
 

Türk Videoculuğu Türkiye'de değil Almanya'da kurulmuştur. Bu konu ile ilgili olarak google arama motoru ile hiçbir bilgiye ulaşamıyorsunuz. İlk elden bilgiler aktarıyorum. Türk videoculuğunu kuran adam Mustafa Mumcu, yani benim. Rahmetli Hulki Saner'in girişimi olmasaydı bu işin kurulmasında bir katkım olamazdı. Bu yazı çok uzun ve sıkıcı olmasın diye 2 veya 3 bölüm halinde yayına girebilir. Merak edenler okusunlar.

Olay nasıl başladı? 1980 yılı Nisan ayı sonunda halen Milliyet Gazetesi Münih Bürosunda görevli gazeteci arkadaşım İRFAN SEZER, Münih Goethestr. 5 adresimdeki büroma geldi. Yanında rahmetli HULKİ SANER vardı. Kendisini ismen tanıyordum ama daha önce hiç görmemiştim. Hulki Bey'in meslek hanesi çok kalabalık. Senarist, yönetmen, film yapımcısı, söz yazarı, besteci. Ama hiçbir web sitesinde Türk videoculuğunun kurucusu olarak belirtilmiyor. Benim ismim de geçmiyor.

Kısa bir tanışma faslından sonra konuya girildi. Hulki abi elinde ''BATAN GÜNEŞ'' fiminin u-Matic* (1/2 Zoll) bantı ile gelmiş. Daha sonra Frankfurt'ta merkezde yıllarca elektronik eşyalar satan RADIO AKSUR firmasının sahibi beni telefonla arayarak şöyle dedi:

''- Mustafa Bey sizi tebrik ederim. Hulki Saner U-Matic bant ile önce bana geldi ama ben video filmlerinin Türkler arasında bu kadar ilgi göreceğini düşünemedim. Siz benden ileri görüşlüymüşsünüz, benim göremediğimi gördünüz.''

Kendisine teşekkür ettim ve Hulki Abi'nin benden önce başkalarına da uğradığını öğrenmiş oldum.

Bir de Yunus Bülbül'ün de pazarlamacılık yaparak müzik kasetlerini dağıttığı MİNARECİ EXPORT vardı benim bulunduğum binanın yanında, alt katta. Tahir MİNARECİ abimiz. Yaşıyorsa Allah uzun ömür versin! Ona da uğramış Hulki Abi. O da ilgilenmemiş.

Ama ben o sıralarda Almanya'da yeni olan VIDEO olayına ilgi duymuş ve ''VIDEO sehen macht Spass'' isimli mecmuada video olayı hakkında biraz bilgi alarak heveslenmiştim bu işi yapmaya. Tam benim ilgi alanımda bir işti. Mecmuanın 2. sayısının ne zaman çıkacağı belli değildi. Onlar bile video olayının ilgi görüp görmeyeceğini önceden anlayamamışlardı.

Fazla sermayem yoktu. Bu yüzden de nasıl bu video işine gireceğimi düşünüyordum.

Neticede Hulki SANER, İrfan SEZER arkadaşımıza Münih'te akıllı ve ciddi bir Türk iş adamı tavsiye etmesini rica etmiş. Eksik olmasın o da ''Bu işi Münih'te Mustafa Mumcu'dan başkası yapamaz'' demiş.

O sıralarda Tercüme Bürosu olarak kullanıyordum işyerimi. Leasing usulü borçlanma ile de yepyeni mobilyalar almış bir bekleyiş içindeydim. Allah razı olsun İrfan'dan. İlaç gibi aldı getirdi Hulki Abi'yi. Ama İrfan benim bürodaki gelişmeleri takip ediyordu. Hemen her gün benim büroma uğramadan edemezdi. O sıralarda Tercüman Gazetesi muhabiriydi ve Alman gazete ve dergilerindeki Türkiye'yi ilgilendiren konuları ben tercüme edip verirdim kendisine genellikle. Birbirimize karşılıklı yardımcı olan çok iyi iki dosttuk ve bu dostluk hâlâ sürer. Bu yaz Türkiye'ye gelince görüşeceğiz.
./...

*U-Matic konusuna da bir açıklık getirmem gerekir. Video latince ''Ben görüyorum'' anlamında bir kelime. Teknik olarak negatif 35 mm'lik sinema filmlerini magnet kayıt yaptırarak resimsiz, sadece magnet kayıtlı ama alete konduğunda görüntü veren bant elde işlemi için 3 firma yatırım yapmış.

1976: BETAMAX video Sony'nin geliştirdiği bu sistem, ilk ev video sistemiydi ve çok başarılı olan videolarla video kasetlerin öncüsü olmuştu.

Daha sonra JVC'nin (Japon Victor Company) geliştirdiği VHS (Video Home System) formatı, Betamax'ın yerini aldı. VHS daha düşük görüntü kalitesine sahip olsa da, JVC bütün markalara VHS üretme lisansı veriyordu. Sony patenti kendine sakladığı için devre dışı kaldı.

Bir de Alman Grundig ve Hollandalı Phillips firmalarının çalışmalarının ürünü olan VCR sistemi (Video cassetten Recording) vardı ki en kötüsü buydu. 3 sistem de ortalarda dolaşıyordu.
Bir filmden 3 değişik kasette imalat yapma mecburiyeti üretim aşamasında beni epey yordu tabii.

Not: Bu yazının devamı var, lütfen okuyun!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

80'lerin modası video kaset.. Çocukluğunu/ilk gençliğini o yıllarda geçiren benim yaşımdakiler için de bir nostalji simgesi.. Yazınızın devamını merakla bekliyorum..

Serdar Özdemir 
 03.07.2007 9:59
Cevap :
Sevgili Serdar Özdemir, 2. Bölümünü de yazdım aynı anda ama henüz yayına girmedi. Girerse devamını yazacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim.  03.07.2007 10:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3156
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster