Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '08

 
Kategori
Havacılık
Okunma Sayısı
1947
 

Türk yıldızları

Türk yıldızları
 

Türk Yıldızları... 9 Eylül 2008 İzmir semalarında


Türk Milletinin Havacılık adına gökyüzündeki Milli Takımı;

Al Bayrağımızın Rengini Semaya Kazıyanlar...

Türk Yıldızları

Türk Yıldızları, gösterilerinde "Sekiz" süpersonik (ses üstü) uçak kullanan dünyanın ilk ve tek akrotimidir.

24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü/Azerbaycan'da gerçekleştirdiği gösteri sayesinde aynı anda 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen dünyanın tek akrobasi timi olma özelliğini elde etmiştir

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde, günümüzdeki modern ve ileri teknolojideki havacılık anlayışına uygun nitelikteki ilk akrotim; MİLLİ adıyla, jet dönemine geçilmesinin hemen ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk jet üssü olan Balıkesir 9ncu Hava Üs Komutanlığı'nda 1952 yılında kurulmuştur.

Eskişehir 4ncü Hava Üs Komutanlığı'nda 1955 yılında kurulan ikinci akrotim UÇAN KUĞULAR,

Diyarbakır 8nci Hava Üs Komutanlığı'nda 1957 yılı sonlarına doğru kurulan üçüncü akrotim AKREP,

YARASALAR adını taşıyan dördüncü akrotim 1964 yılında Merzifon 5nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda,

1966 yılında kurulan ve 1966'dan 1971'e kadar KARTAL adıyla anılan beşinci akrotim 21 Mayıs 1971'de timde görevli Hv.Plt.Ütğm. Coşkun TURAN'ın görev uçuşunda şehit olmasından sonra COŞKUN adını almıştır. Bandırma 6ncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nda kurulmuştur.

1971 Malazgirt Zaferi'nin dokuzyüzüncü yıl dönümü kutlamalarında uçuş gösterileri yapmak amacıyla 1971 yılında Merzifon 5nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda altıncı akrotim kurulmuştur.

TÜRK HAVA KUVVETLERİNDE YEDİNCİ AKROTİM "TÜRK YILDIZLARI" DOĞUYOR

1971-1992 yıllarında sürekli faaliyet gösteren bir akrotim teşkil edilmemiştir. 20 yıllık bir aradan sonra tekrar bir akrotim ekibi oluşturma kararı alan Türk Hava Kuvvetleri 1992 yılında projeyi hayata geçirmek için faaliyetlere başlamıştır. Hv.K.K. Hv.Org. Halis BURHAN'ın direktifleri gereğince bir akrotim kurulması için 1992 yılında çalışmalara başlanmış ve Konya 3ncü Ana Jet Üs 132nci Silah Taktikler ve Standardize Filo Komutanlığı bünyesinde bir akrotim kurulması için 11 Eylül 1992 tarihinde onay alınmıştır. Kuruluş ve inceleme çalışmaları hızla devam ederken 132nci Filo bünyesinde dörtlü NF-5 kolundan oluşacak şekilde bir akrotimin kurulması emri de 7 Kasım 1992 tarihinde yayımlanmıştır.

Bu arada akrotimin çekirdeğini de oluşturacak ilk dört pilotun da seçimi yapılmıştır. Akrobasi Uçuş Planı ve Detaylı Uçuş Planı'nın hazırlanıp Hv.K.K. Hv.Org. Halis BURHAN'ın onayına sunulması ardından ilk akrobasi eğitim uçuşları başlatılmış, ekibin yurt içinde ve yurt dışında aldığı bu eğitim Ocak 1993'te tamamlanmıştır.

1993'te ikili eğitime başlanmış ve yapılması tasarlanan akrobasi hareketleri denenerek, beş sortilik bir uçuş sonunda istenen sonuca ulaşılmıştır. Daha sonra sağ ve sol kanat uçucularının eğitimine başlanmış ve dörtlü eğitime geçilmiştir. Bu arada, akrotimde görev alan personelin bir bölümü de konu hakkında incelemelerde bulunmak üzere İngiltere, Kanada ve İtalya'ya gönderilmiştir.Akrotim görevinin daha fazla emniyet ve etkinlikle yerine getirilmesi amacıyla, duman sistemi ve uçakların boyanması başta olmak üzere, NF-5 uçağı üzerinde yapılacak uçuş emniyetini arttırıcı tadilatlar için, 27 Nisan 1993 tarihinde bir çalışma başlatılmıştır. Çalışmalar sürerken, 1993 yılı Hv.K.K.'lığı Atış Yarışmaları'nın kapanış günü olan 18 Haziran 1993 tarihinde Ankara Akıncı 4ncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda TÜRK YILDIZLARI akrotimi devlet büyükleri ve diğer konuklara dörtlü olarak ilk resmi gösterisini yapmıştır.

Bu gösteri ardından FİLO staüsü kazanan TÜRK YILDIZLARI dünyanın en genç süpersonik akrobasi takımı olarak kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Ağustos 1993'te Eskişehir 1nci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı'nca uçak tadilat/boya faaliyetleri başlatılmıştır. Bu süreçte beşli ve altılı kol uçuşu eğitimlerine de başlanmıştır.

5 Ekim 1994 tarihinde Diyarbakır 8nci Ana Jet Üs Komutanlığı F-16 Aktivasyon törenleri ile Ankara'da 29 Ekim 1994'teki Cumhuriyet Bayramı törenlerinde gösteri uçuşu yaparak kamuoyuna tanıtılmıştır.

TÜRK YILDIZLARI Eskişehir'de icra edilen Distant Thunder-95 tatbikatının 20 Nisan 1995 tarihindeki gözlemci gününde yerli ve yabancı konuklara ilk yedili gösterisini yapmıştır.

2003-2004 Eğitim ve Öğretim yılında gösterinin etkinliğini arttırmak maksadı ile gösteri paketini 8'li kola çıkarmak maksadıyla çalışmalara başlanmıştır.

Türk Yıldızları sekizli paket olarak ilk gösterisini 30.03.2004 tarihinde gerçekleştirmiştir.

134'üncü Akrotim Filo Komutanlığı şu anda bünyesindeki 10 pilot ile gösterilerine devam etmektedirler.

Türk yıldızları niçin özel?

Dünyada sekiz süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrotim,

24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü/Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri; bir milyondan fazla seyircinin izlediği gösterileri ile bu alanda bir rekora sahip,

Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen kurulan tek akrotim olduğu için Türk Yıldızları özel.

2008 yılı gösteri programında; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Ankara/Hipodrom, ve 15 Kasım'da
K.K.T.C./Girne'de K.K.T.C. kuruluş yılı etkinlikleri nedeniyle gösteri yapacaklar.

9 Eylül 2008 İzmir'in Kurtuluşu'nun 86ncı yılı etkinliklerinde İzmir semalarında gösteri yapan Türk Yıldızları'nın
muhteşem gösterileri ile gurur duyduk. Binlerce teşekkür...

İşte Türk Yıldızları...

kaynak : www.turkyildizlari.hvkk.mil.tr

Fotoğraflar : Can Bayram

Fotoğrafları büyük boyutta izlemek isterseniz, tıklayın:

http://picasaweb.google.com.tr/ilyasbayram35/TurkYildizlariZmirSemalarinda#

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizleri bilgilendirdiniz.Çok teşekkürler.Resimler,çekim harika.Selamlar.

yurttabirgül 
 21.09.2008 19:06
Cevap :
Değerli öğretmenim, gösteriler gerçekten heyecan vericiydi, dilerim izlemişsinizdir. Türk Yıldızları gururumuz. Web sitelerinde daha başka bilgiler de bulabilirsiniz. Selamlar, saygılarımla.  22.09.2008 9:31
 

Dosta güven ;düşmana korku salan bu yiğitlerimiz,aynı zamanda,spor,sanat,müzik,aktüel,bilim ve askerlik alanlarında süper yetişmişler...Tam Atatürk çocukları...Zeki,çevik ve akıllılar...Güleryüzleri ve dinamizmleriyle de halkın sevgilisi oldular...Birçok yabancı ülke havacılarına da hocalık yapıyorlar...Çiğli'de görev yapan Türk Yıldızlarından bazı subaylarımızın TED kolejindeki çocuklarına eğitim vermiştim...Son derece de saygılı ve mütevazı insanlar...Onlarla gururlanıyoruz...Nazar değmesin...Tanıtımınız için de size teşekkür eder,saygılarımı sunarım...

Mesut Selek 
 18.09.2008 15:30
Cevap :
Onlarla her zaman gurur duyuyoruz. Mesut bey, linkini verdiğim Türk Yıldızları'nın web sitesinde pilotlarımızla ilgili bilgiler mevcut. Resimleri de var. Güleryüzlü, pırıl pırıl insanlar... Daha ne denir ki. Değerli katkılarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla,  19.09.2008 9:19
 

Kütahya'da iken bir-iki kez Türk Yıldızlarının hava gösterilerini izlyebilme şansım oldu. Harikaydı! olağanüstüydü! "onlar bizim Yıldızlarımız" anonsu beni çok duygulandırmıştı.. resimleriniz de bunu çok güzel ifade ediyor zaten. Ellerinize sağlık.

sema öztürk 
 18.09.2008 0:02
Cevap :
Sema hanım, ilgine teşekkür ederim. Türk Yıldızları'nın web sitesinde yıllık gösteri programları var. Ulusal bayram, kurtuluş günleri ve özel günlerde gösterilerini izlemek inanılmaz bir heyecan ve gurur verici bir olay. Umarım Onlar'ı tekrar izlemek şansına sahip olursunuz. Selamlar, sevgiler.  18.09.2008 10:04
 

bilgiler için teşekkürler. RESİMLER HARİKA .öZLEDİK SİZLERİ. sEVGİLERİMLE

Ozlem Ozkulak 
 14.09.2008 21:54
Cevap :
Merhaba sevgili Özlem, bazı işlerim vardı, Eylül'le yeniden buluştuk. Tekrar görüşeceğiz, arkadaşlara da selamlar, sevgiler.  15.09.2008 9:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1731
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 2461
Kayıt tarihi
: 13.04.07
 
 

6 Mayıs, bir Hıdırellez günü "Merhaba dünya" demişim. Geçen elli küsur yıl. Bir şarkı vardır Osma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster