Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2824
 

Türkan

Türkan
 

Yaşamak şakaya gelmez…Yaşamanın sorumluluk olduğunu hep O bize anlattı.
Hani kızlar vardı. Okumalarına gerekte duyulmayan. Kurduğu vakıfla onlara burs verilmesini sağlayan güzel gözlü bir kadın vardı.Hırpaladık kötüledik gazetelerde hakkında en olmadık hakaretleri yaptık.
Hatta yaşam öyküsü filme alınıyor diye facebookta karalamalar yapmaya devam ediyoruz . Hatırladınız mı ? İşte O'nunla ilgili bir kitap.
Türkan Saylan’ ın tek ve tek başına yaşam mücadelesini Ayşe Kulin kitabında anlatmış. Türkan Saylan’ın son günleri, hastalığı evinin Ergenekon soruşturması nedeniyle aranması tüm eşyalarının didiklenmesi, ev halkının polislerle sohbete dalması esprili bir dille anlatılmış.
Türkan Saylan’ın ilk evliliği, çocukları, hem okuyup hem ev kadını olmaya çalışması, bu arada hastalanması, eşinden ayrılması. Çocuklarını büyütmeye çalışması, akademik başarıyı sürdürürken anne olmaya çalışması, hep ama hep mücadele etmesi….Yılmaması…
En büyük başarısı ise bu ülkede cüzzamla mücadeleyi başlatması ve kurulmasına öncülük ettiği cüzzamla mücadele dernekleriyle cüzzamı tedavi edilebilir bir hastalık haline getirmesi bir doktorun örnek bir yaşam öyküsü.
Kitapta Türkan Saylan’ın akademisyen olarak çalışmaları, cüzzamla mücadelede yaptığı çalışmalar köylerde öğrencileriyle birlikte yaptığı taramalar, hastalarıyla ilişkileri, evlilikleri, aşkları, başarısına destek olduğu sağlık personeli, çocukları anlatılmış .Arkadaşlarına yazdığı mektuplara da kitapta yer verilmiş.
Türkan Saylan yaşam öyküsünü yazması için anılarını Ayşe Kulin’e anlatmış.
Ortaya bu güzel kitap çıkmış.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim de son okuduğum kitaptı, kendi blog adresimde bahsettim. Çok etkilenmiştim. Aynı şeyleri paylaşmak ne güzel.

EVA 
 13.09.2010 10:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1751
Kayıt tarihi
: 22.02.10
 
 

Küçük notlar ve kısa paylaşımlar; yazacaklarım yaşadıklarım olacak. Sinema tiyatro ve kitaplar va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster