Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '09

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
959
 

Türkçe biliyor musunuz?

Türkçe biliyor musunuz?
 

Türk Silahlı Kuvvetleri sayfasından.


Bulmaca sevenler bilirler. "Ok" kelimesi denince aklımıza "Yay ile atılır" cümlesi gelir kendiliğinden. Şimdilerde ok sözcüğü öyle bir hale geldi ki gündelik hayatımızda "tamam" yerine, "okey" kullandığımız yetmiyormuş gibi onu da ok'laştırıyoruz. Hepimiz yoğun insanlarız ya, harfle kaybedecek zamanımız yok.

Senelerdir çevremdeki insanlara Türkçenin üstünlüğünden söz etmiş bir insan olarak, üstadımız Oktay Sinanoğlu'nun tabiri ile "tarzanca" yazıp, konuşan insanlara tahammül edemiyorum. Kendi dilinden utanan bir birey, kimliğinden utanıyor demektir. Yapboz alıyorum dediğimde Çocuk musun sen diye aklı sıra alay eden insanlar puzzle alıyorum dediğimde yaptığım işi daha etkileyici buluyor olmalılar ki "oo süper" şeklinde cümle kuruyorlar. Kurdukları cümlede yine elle tutulur bir yan yok ama neyse...

Dilimizdeki yozlaşma çok açık. Yozlaşmaya giden yolda en büyük engel şüphesiz eğitim. Teste dayalı sınav sistemi, öğrenciyi doğru okuyup-yazmaktan uzaklaştırmakla tehdit ediyor. Bakınız "test" o bile İngilizce. Peki nasıl oluyorda bu sözcük Türkçe öğretmenlerinin bile dilinde oluyor?

"Yarın dil bilgisinden test olacaksınız." Bu cümle bir lise öğretmeninden duyulmuştur.

Okulda özünden uzaklaşan Türkçe, evde de düzey arttırarak yozlaşmaya devam ediyor. Televizyonlarda o çok sevilen dizilerin kahramanları "bye bye, okey, full, sempatik" gibi bizden olmayan kelimelerle, bize hitap etmeye çalışıyorlar. Peki ya haber kuşakları? Onların en doğru biçimde sunumları yapmaları gerekmez mi? Alt yazılarda yanlış kurulan cümleler; "ki" yanlış yerde bağlaç, yanlış yerde ilgi eki olarak karşımıza çıkıyor. Özensiz dil bilgisine, tarzanca sözcükler de girince haberlerin hiçbir ciddiyeti kalmıyor farkında olanların gözünde. Farkında olmayanların gözleri ise izlemeye devam etmekte.

"Süper Lig sezona ara verdi."

"A şarkısının remix versiyonu ile single çıkardı."

"Paparazziler sponsor ve artisti bir cafede yakaladı."

"Zaping yapmayın programımın reytingi artsın."

"Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil bilinçle işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."

Mustafa Kemal ATATÜRK
2 Eylül 1930

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artık Türkçe'nin Turkchleshmesini geçtim. Şimdi AKP sayesinde kürtçe tvler ve ilerki zamanlarda gelecek arapça vs. gibi saçma sapan uygulamalar ile zaten Türkçe dili iyicene azınlıkta kalacak gibi. Binlerce yıllık dili böylesine yoketmeği başarmak üzereler ya helal olsun. Ondan öte uyayanlara helal olsun.

plutonagiden 
 10.01.2009 4:11
 

Hello...Very perfect bir blog. Oktay Sinanoğlu'nun "BYE-BYE" TÜRÇE adlı kitabını okudum. Dilimizin özünü bu şekilde bir kenera atarsak, korkarım yakında Türkçe, yalnızca sokakta,pazarda konuşulan bir dil haline gelecek. Okey mi? Bye bye!

cdenizkent 
 01.01.2009 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1521
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster