Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '19

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
36
 

Türkçe Esenleşme - Selamlaşma

Selamlaşma sözcükleri, uygarlıkların başat sözcüklerindendir. Ekinin (kültürün) varsıllığını, selamlaşma sözlerinde duyabilirsiniz. Önce selamlaşma sözcüğünün Türkçesine bakalım. Türkçede selamlaşmayı karşılayan sözcüklerin önde geleni ''uğurlaşma, esenleşme''dir. Daha çok konuklarımız giderken yaptığımız davranışlara uğurlama deriz. Uğurlaşma biçiminde genel olarak selamlaşmanın yerine kullanılabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında, ''Esen'' sözcüğü Arapçadaki ''salim'' (selam ile kökteş) sözcüğü ile eş anlamlıdır. (1) Yani selamlaşmanın karşılığı esenleşmektir. 

Kimileri, yabancı selamınaleyküm sözünü din esenleşmesi sanmaktadır. Selamınaleyküm, selam üzerine olsun demektir. Yahudiler, şalom aleyhem demektedir. Müslüman olmayan Araplar da Arap esenleşme sözlerini kullanmaktadır. Eğer din yabancılaşmaksa, İngilizlere inseydi hello sözünü kullanmak gerekirdi. İslam'a göre Tanrı, Kuran'da esenleşmenin gerekli olduğunu söylüyor, Arap dilinde esenleşin demiyor. 

Günlük yaşamda ''iyi günler'' sözünü sıkça kullanmaktayız. İyi günler; yabancı olan merhaba, selam gibi sözlerin Türkçe karşılığıdır. Gün içindeki sürelere bağlı olarak kullandığımız esenleşme sözcükleri de var. Bunlar: Günaydın, tünaydın, iyi geceler sözcükleridir. Biriyle ayrılırken; Güle güle, sağlıcakla kal, görüşürüz, görüşmek üzere, esen kalın gibi sözcükler kullanırız. Budun (halk) dilinde, birini görünce ''uğurlar ola'' denir ancak bu kullanım günümüzde pek sık görülmez. 

Yaşadığı kültürü tanımayanlar, Türkçede eski selamlaşma sözlerinin olmadığını düşünebilir ancak Türklerin Arap asimilasyonundan önce kullandığı çok sayıda selamlaşma sözcüğü vardı. Yazımda güncel Türkçeden yararlandım. Kaynaklar kısmından eski Türkçedeki selamlaşma sözlerini inceleyebilirsiniz.

Kaynaklar

1- (1), http://www.ilgincbirbilgi.com/sizlerden-gelen-bilgiler/eski-ve-yeni-turkcede-karsilama-ve-ugurlama-sozleri.html

2- https://www.turkcenindirilisi.com/sozcukler/eski-turklerde-karsilama-selamlasma-sozleri-h95939.html

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müslüman olmayan Arap var mı ki?

Kerim Korkut 
 23.07.2019 7:14
Cevap :
Var  23.07.2019 18:04
 

Selamlaşma konusunda bu güzel yazınızla bilgilendim.Esenlikler dilerim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.07.2019 17:22
Cevap :
Sağ olun.  20.07.2019 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 53
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster