Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '06

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1944
 

Türkçe ibadet

Türkçe ibadet
 

Bir insan, duygularını düşüncelerini en iyi şekilde kendi anadiliyle anlatabilir. En güzel, en içli, en duygulu şiirler türküler anadille söylenir ve yazılır. Ama biz bugün ikiyüzlülüğü yaşıyoruz. Kendi anadilimizi -Türkçe'mizi- bir tarafa bırakarak; anlamını bilmediğimiz Arapça sözlerle ibadet ediyoruz.

Okumak, anlamaktır. Anlamadan okumak ise seslendirmektir. Türkçe bilmeyen bir Alman'ın bir Türkçe okuma parçasını okuması gibi... Bizim de toplumca yaptığımız budur. Bu ise kendimize saygısızlıktır. Dilimize, dinimize saygısızlıktır. Çocuklarımıza, geleceğimize saygısızlıktır. Kendisine saygı göstermeyen, başkasından nasıl saygı bekler!

Her insanın kendi dininin kurallarını, dualarını emirlerini kendi diliyle bilmeye, anlamaya hakkı vardır.

Kur'an'ın çevirilerinden okunmasının bir sakıncasının olmadığı Kur'an'ın ayetlerinde de görülmektedir.

Maun Suresi, 4-5-6 ayetleri: "Ne dediğini anlamadan namaz kılanlara yazıklar olsun!

Duhan, 58-9: "Ey Muhammed, biz öğüt alırlar diye Kur'an'ı senin dilinde indirerek; kolayca anlaşılmasını sağladık."

İşte bu ayetler Kur'an'ın; İslam'ı kabul eden her insanın kendi dilinde okumasının olağan sayıldığının kanıtları.

Tanrının buyruklarının kulları tarafından apaçık olarak anlaşılmasından daha doğal bir şey olamaz.

Arap'ın anlayabilmesi için, yabancı bir dille değil, Arapça indiren yüce Tanrımız, bir Türk'ün, Alman'ın, Fransız'ın Arapça'yı öğrenmesini emretmemişti.

Bugünün Hristiyan dünyası bu sorunları yüzyıllar önce çözdü. Katolik ülkeler dahil her ülke İncil'i kendi dilinde okumaktadır.

Atatürk zamanında Türkçe İbadet üzerindeki olumlu çalışmalar, gelişmeler, daha sonraki dönemlerde din tüccarları tarafından sekteye uğratılmasaydı, bugün bu yazıyı yazmış olmayacaktık.

Şimdilerde ibadetlerimizi kendi dilimizlle yapma işini çözümleyemezsek, ne zaman çözeceğiz. Çocuklarımız, torunlarımız bizden hesap soracaklar. Gelecek nesiller bizleri aptallıkla, geri zekalılıkla suçlayacaklardır.

Kur'an'ı anlayarak okumak her Müslümanın hakkıdır. Bu hak daha önce belirttiğim gibi Kur'an'da vardır.

Artık uyanmamızın, ikiyüzlülükten kurtulmamızın zamanıdır. Gelecek kuşaklara bunun yolunu açmak; onurlu bir görev olmalıdır.

Türkçe İbadet yollarının açılması dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakalım Kur'an da ayetler ne diyor, bugün yobazlar islam dinini nasıl tahrip ediyorlar. İlk önce şeytanın, Allahın huzuruna çıkıp asilik yaptığı konuşmayla başlayalım. Şeytan aynen şöyle söylüyor " Yemin olsun, onları (insanları) mutlaka saptıracağım, kuruntulara / hurafelere / ümniye' ye (anlamını bilmeden okumak) iteceğim." Nisa suresi, 119 Buyrun, hodri meydan, açın da okuyun. (Anlamını bilmeden okumaya ümniye denir, Kur' anda çok yerde geçer) Bugün halkımız anlamını bilmeden sureleri, duaları okuyor ama ne denildiğini anlamıyor bile. Bunun üzerine Kur' an, Maun suresi şöyle yazar: "Ne dediğini anlamadan namaz kılanlara veyl olsun!" (Lanet olsun) Hz. Muhammed'e gelerek Kur' an ı kureyş lehçesiyle okuyamayanlara kendi kabile lehçeleriyle okunabileceğini Hz. Muhammed bizzat kendileri bildirmiştir. (bknz; Ebu Davud, vitr 22; Nesai, ittifah 37 syf) Buhari der ki; "Araplar nasıl ki kendi lehçeleriyle okuyorlar ve bu caizdir, o halde diğer milletler de kendi diller

buyuk taarruz 
 17.06.2007 16:06
Cevap :
Merhaba, Güzel, açıklayıcı ve bilgilendirici yorumunuz için teşekkürler eder esenlikler dilerim.  21.06.2007 9:23
 

Bu konuda uzun zamandır rahatsızım. Gecen gun din öğretmenimiz dualar verdi ve bunları ezberleyeceksiniz, sözlü yapacagım dedi. İtiraf ediyorum. Hiç dua bilmiyorum. Ortaokulda bir iki tane ezberlemiştim ama Arapça oldukları için şu an hiçbiri aklımda değil. Bende bir başkaldırı olarak duaları Türkçe olarak ezberledim. Hoca beni tahtaya kaldırdı. Duanın ismini söyledi. Bende Türkçe anlamını okumaya başladım. Beni kesmedi. Dua bitince Türkçe anlamları ezberlemişsin dedi. Ben de gayet saygılı "duaları Arapça ezberleyerek hiç birşey anlamıyorum. Ve unutuyorum. bence eğer dua ezberleyeceksek anladığımız gibi ezberleyip bunu hayatımızda kullanmamız lazım" dedim. Hoca hiç birşey söylemedi ve istediği duaları okuyabildiğim için sozlume 100 verdi. ben özel okulda okuyorum. Bunu bir devlet okulunda yapsaydım bilmiyorum ne olurdu ama ben okulumda sesimi istediğim gibi cıkarabildiğim için mutluyum.

pınar chan 
 01.02.2007 12:08
Cevap :
Öğretmeninizi kutluyorum.Doğrusunu yapmış.Öğretmen arkadaşların çoğunluğunun böyle düşündüğünü sanıyorum. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.  01.02.2007 12:17
 

Turkce Kuran, hatta resimli(!) Turkce Kuran olsun. Cocuklarimiz ilgi duysun. Kuran'i sadece "Akli basinda insanlar" degil, ilgi duyan herkes okusun... *** Yazmaya devam edin. Hic olmazsa sizin yazilariniz gelecek kusaklara kalsin. Saygilar.

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk 
 04.01.2007 2:48
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.Bu konu hakkında yorum yazan yorumcuya yanıtı siz vermiş oldunuz.Sağlıklı, mutlu günler dilerim.  04.01.2007 19:13
 

Tüm kalbimle söylediklerinize katılıyorum. İlkokulda çocuklar anlamını bilmeden dua ezberliyor, neyin ne olduğunu anlamadan dini bir zorunluluk gibi görmeye başlıyor. Atatürk zamanında Türkçe ibadete geçilmişti ki Atamız da bu konu üzerinde çok durmuştur. Yabancı bir dilde ibadet etmenin amacı nedir ki? Elinize sağlık...

Hasan ARSLAN 
 29.12.2006 4:04
Cevap :
Duyarlılığınıza teşekkür ederim.Yeni yılınızı ve bayramınızı kutlarım.  30.12.2006 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1409
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1044
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster