Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '09

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
784
 

Türkçe'mizi korumalı ve kullanmalıyız

Kendi dilimizi, Türkçe’mizi savunmalı, yabancı sözcüklerden korumalıyız.Çünkü düşünceler, ancak kendi dilimizde, düşünülüp, anlatılabileceği oranda bizim için düşünce olacaktır.

Amaç, düşünceyi, kendi dilimizde yoğurmak, ona kendi dilimizle dilsel kalırlılık sağlamaktır. Bununda tek ölçüsü, dilimizin kendine özgü olanaklarıdır. Bu olanakların tek somutlaşma, tek gözlemleniş alanı ise, dilin kullanımıdır.

Türk okuru, Türk aydını, sanatçısı başka bir dili gereksemeden, kendi düşünürlerinin gücüyle, kendi dilinin olanaklarıyla düşünebilir, yazabilir, yaratabilir hale gelmelidir, gelebilirde, bu olanak vardır; yeter ki, bilimle, düşünceyle uğraşan kişiler, bir düşüncenin, Türk okuruna, ancak kendi dilimizle, bütün açıklığı, bütün inceliği, bütün yoğunluğu içinde anlatılabileceği gerçeğini kavrasınlar. Düşüncelerini ve duygularını, kendi öz değerleriyle söylemeyen kişi, bırakın bilim ve sanatı, ulusallık bilincinin dışında kalmaya tutsaktır.

Dil kullanımdan başka gerçek tanımaz. Dışarıdan uygulanacak her değiştirici eylem, bu kullanıma uymadığı sürece, sonuçsuz kalmaya tutsaktır. Yeni gereksinmeleri yanıtlayacak yetenek, dilin kendi yapısında zaten vardır.Dil üretkendir. Akla uygun yolda budur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 01.03.09
 
 

1947 Manisa doğumlu halen Eskişehir de yaşamını sürdüren emekli resim-iş ve sanat tarihi öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster