Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '14

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
60
 

Türkçe Öğretimde Temel Sorunlar

Türkçe öğretimi, anlamak ve anlatmak kavramlarına sıkı sıkıya bağlı. Dilci Bryan:”Siz konuyu anlamadıkça onu başkasına anlatamazsınız.” diyor.


Anlamak, anlatmak Türkçe'yi iyi tanımayı, kullanmayı gerektirir. Bunun için Türkçe anlatımın olanaklarını kavratmak, yazılı anlatımla ilgili teknik bilgi ve becerileri kazandırmak amaç olmalı..
...

Tanıma, Türkçe'yi iyi bilmekten geçer. Öğretimin temeli Türkçe'yi eksiksiz kullanan, düşündüklerini rahatça ve doğru olarak anlatabilen yurttaşlar yetiştirmektir.

Türkçe öğretimde bunu başaracak öğretmenler yetiştirmek, okullarda uygulanan öğretim izlencelerini düzenlemek önemle ele alınacak temel sorundur.

Bu izlenceler, Türkçe'nin iyi kullanıldığı metinleri, metinler de kişinin yaşına uygunluğu “çocuğa görelik ilkesi” içermelidir.

Tüm bu sorunlarla birlikte okuma alışkanlığı kazandırmak, ezber bilgilerden kaçınmak Türkçe öğretimde temel oluşturmalı. Bu beceri okullarımızda kavratılacağına göre önce öğretmenin okuması sağlanmalı. Sonra öğrencinin hangi sınıfta hangi yapıtları okuyacağı belirlenmeli. İlköğretim,ortaöğretim belirlenen kitapların okunduğu, tartışıldığı, yorumlandığı etkinlikleri içermeli. Orta öğretimi bitiren Türk ve dünya klasiklerini de okumuş olmalı. Oysa bugün tek bir roman okumadan ortaöğretimi bitiren öğrencilerimizin sayısı az sayılmaz.

Demek oluyor ki anlama ve anlatma Türkçe'yi iyi bilmekten o da okumaktan geçmektedir.

eğitim sanat
 Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği Kartal Şubesi Bülteni
 Aralık 2007 Sayı 8 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Türkay Korkmaz,Ana sayfanızda kendinizi ifade ederken "Türkçeyi" ve "Türkçenin" yazarken doğru yazmışsınız. Derneğin bültenini de keşke düzeltseydiniz dileğinde bulunuyorum. "Türkçe'yi, Türkçe'nin..." yanlış yazılmış farkındasınız siz de... Türkçeyi tam olarak, tüm kurallarıyla bilen biri değilim; böyle bir iddiam yok, ancak öğrenmeyi aksatmadan devam ettiriyorum. Ülkemizde ne acı ki, Türkçeyi bilen de yok, desem mi?!.. Yazılı basında da eksiğini yaşamaktayız. Bir Rauf Mutluay yok artık!.. Kemal Ateş var, başka da kim var, olsa da çok az zaten... Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 14.07.2014 18:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1040
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 682
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster